Starovekí Egypťania boli neuveriteľne popredu. Tieto tri medicínske vynálezy z minulosti využívame dodnes !

5617

Ak ste si mysleli, že predpisovanie liekov a zubné výplne sú vymoženosťami modernej doby, ste na omyle. Ale odkiaľ pochádzajú prvopočiatky týchto vynálezov? No predsa z jednej z najvyspelejších kultúr, zo Starovekého Egypta!

Zubné výplne

tooth replacement 759928 1280
pixabay.com, CC0 Public Domain

Napriek tomu, že v starovekom Egypte boli diery v zuboch skôr raritou, pretože vo svojich jedlách nepoužívali cukor, zubné výplne poznali a používali. V krajine, ktorá je celé zasypaná pieskom sa stávalo, že sa kúsky kamenia a piesku dostávali do jedla. Ľuďom sa tým pádom opotrebovávali zuby a mohli vznikať diery.

Infekcie spôsobené pokazenými či necelistvými zubami mohli viesť až k smrti. Sestra Nefertiti dokonca prišla o všetky svoje zuby a zomrela práve kvôli zubnej infekcií. V Eberskom papyruse sa našli rôzne recepty na zubné výplne a mastičky. Jeden z nich obsahoval postup na prípravu z rasce, živice a ovocia. Všetko bolo treba rozmiešať a aplikovať na zub. Iné zase obsahovali ako prísadu med, ktorý má antibakteriálne účinky. V ďalších prípadoch slúžilo ako výplň plátno.

V roku 2012 vedci zoskenovali jednu múmia a zistili, že mala dieru v zube vyplnenú ľanom. Tento muž trpel infekciou aj v dobe smrti, takže napriek snahe starých Egypťanov ich zubné výplne neplnili dokonale svoju úlohu. Našťastie doba pokročila a my už nemusíme podobné problémy riešiť.

Predpisovanie liekov

apothecary 437743 1280
pixabay.com, CC0 Public Domain

Už starovekí Egypťania vedeli, aká dôležitá  je liečba rôznych chorôb. Skúšali mnoho látok a prísad, s ktorými to nie vždy dopadlo dobre. Medzi tie lepšie patrila aplikácia medu na zranenia. Aj my v dnešnej dobe používame med na liečenie rôznych kožných ochorení. Ďalším liekom bola mäta, ktorú využívali proti bolesti žalúdka. Z tých menej vydarených objavov môžeme vyzdvihnúť napríklad liečbu olovom alebo výkalmi. Či už išlo o medikamenty s liečivým alebo opačným účinkom, všetky obsahovali predpis so správnym užívaním a dávkovaním tak, ako to robíme my dodnes.

Obriezka

Odstránenie mužskej predkožky sa vo väčšine prípadov spája sp židovskými náboženskými zvykmi. Zaujímavým faktom je, že sa obriezka vykonávala už v starovekom Egypte a to dokonca bežne. Egyptské maľby ukazujú doktorov, ktorí praktizujú obriezku na svojich pacientoch. Táto staroveká kultúra si dávala veľmi záležať na osobnej hygiene a mnohokrát si ľudia oholili celé telo, aby zostali čistí a vyhli sa možným parazitom a nečistote. Je možné, že Egypťania vykonávali obriezku práve kvôli ich vzťahu k hygiene.

zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.