Niekoľko menej známych povier z celého sveta, ktoré prinášajú smolu

495

Vo svete plnom povier a viery zlé znamenia vždy pútali ľudskú predstavivosť. Zatiaľ čo niektoré zvesti sú všeobecne známe a uznávané, existuje množstvo menej známych povier z rôznych kútov sveta, ktoré majú svoj jedinečný význam. Skúmanie týchto menej známych zlých znamení poskytuje nielen fascinujúci pohľad do rôznych kultúr, ale osvetľuje aj univerzálnu ľudskú fascináciu tajomnom a neznámom. Niektoré krajiny považujú konkrétne vtáky za predzvesť smrti, zatiaľ čo iné považujú konkrétne umiestnenie chleba za potenciálne ničivé znamenie. Hoci sa krajiny veľmi líšia v tom, čo považujú za zvestovateľov skazy, takmer vždy sa nájde fascinujúce vysvetlenie.

Prečo teda povery existujú? Určite ste sa už v živote stretli s niekoľkými, ktoré zvyčajne pochádzajú od starších ľudí. Často zlé znamenia a povery súvisia s pochybnou históriou – napríklad mačky sa považujú za nešťastie, pretože v začiatkoch puritánov v Amerike boli považované za spoločníčky čarodejníc. Iné zlé znamenia a povery však súvisia s veľmi rozumnou a logickou históriou.

Keď ste v Číne, nikdy nedávajte ako darček hodiny

V Číne existuje veľa zlých znamení – konkrétne číslo štyri, ochlpenie na tvári a zavýjanie psa neskoro v noci. Ale jedno z najhorších znamení v Číne sa týka bežnej ľudskej potreby – hodín.

pocket watch at 3:55
Autor tejto fotografie je Andrik Langfield

Ak niekomu v Číne darujete hodiny, považuje sa to za veľmi neslušné. To preto, lebo to naznačuje, že obdarovanému počítate čas, ktorý mu zostáva na zemi. Zaujímavé je, že mandarínsky výraz pre „hodiny“ je zároveň homonymom pre účasť na pohrebe alebo smútočnom obrade.

Ak v Grécku uvidíte na ulici kráčať kňaza, radšej by ste mali poznať toto slovo

Skalní ortodoxní Gréci veria, že vidieť kňaza kráčať po ulici znamená smolu – alebo prinajmenšom zlé znamenie. Kňaz na ulici môže znamenať veľa zlých vecí – možno predpovedá príchod smrti – ale ak poviete jedno konkrétne slovo, môže to zabezpečiť, že vás smrť nepríde navštíviť.

white garlic on black table
Autor tejto fotografie je Tijana Drndarski

Tým slovom je grécke „skorda“. V preklade to znamená „cesnak“. V mnohých kultúrach a tradíciách sa predpokladá, že cesnak odháňa zlých duchov. Upíri sú známi svojou averziou voči cesnaku.

V Rusku, ak sa chcete niekedy vydať, nesedávajte v rohu stola

Zaujímavé je, že existuje pomerne málo povier, ktoré sa vzťahujú na konkrétne pohlavie. V Rusku však existuje aspoň jedno. Ak si slobodné dievča sadne do rohu stola, zostane do konca života slobodné – alebo aspoň sedem rokov, podľa toho, od koho to počujete. Niektorí ľudia ruského pôvodu veria, že povera sa vzťahuje aj na mladých mužov, ale v ľudovom zmysle je zameraná na dievčatá a ženy.

dining table with plates and drinking glasses
Autor tejto fotografie je Toa Heftiba

Sedieť na čele stola je však v poriadku. Rusko má množstvo ďalších povier, ako napríklad nešliapnuť po niekom a nenechať kabelku na zemi.

Nemci veria, že netopiere v podstate symbolizujú diabla

Možno je to tým, že netopiere sajú krv, alebo možno tým, že majú desivé krídla a tváre, ale v mnohých krajinách sú znamením nešťastia. Zdá sa, že Nemecko ich považuje za obzvlášť zlé znamenie.

black and white abstract painting
Autor tejto fotografie je Nenad Milosevic

Existuje staré nemecké príslovie, ktoré tvrdí, že ak vám do domu vletí netopier, ide po vás diabol. Podobne aj slovinská tradícia tvrdí, že netopier na pôde znamená, že niekto vo vašom dome čoskoro zomrie. Na celom svete existuje mnoho variantov netopierov ako znamení – a takmer všetky sú zlé.

Pustenie snubného prsteňa znamená v Rumunsku záhubu

Tradície okolo rumunských svadieb sú fascinujúce a plné povier. Spôsob, akým sa svadby v Rumunsku zvyčajne začínajú, by sa dal považovať za trochu zlé znamenie – tradične okolo polnoci pred svadbou nevestu „unesú“ ženíchovi priatelia, ktorí potom za nevestu požadujú výkupné. Výkupné je zvyčajne alkohol. Počas samotnej svadby je tiež zvykom lámať nad hlavou nevesty bochník sladkého chleba pre šťastie.

gold ring on white textile
Autor tejto fotografie je Mariano Rivas

Na rumunských svadbách však existuje jedno znamenie, ktoré sa všeobecne považuje za zlé. Ak počas svadobného obradu ženích upustí prsteň svojej nevesty, znamená to, že manželstvo je odsúdené na zánik. Symbolika má zmysel, ale nie je možné zistiť pravdivosť tohto tradičného tvrdenia.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.