5 mentálnych superschopností, ktoré sa môže naučiť každý

6959

Pravdepodobne sme všetci stretli aspoň jedného človeka, ktorý má naozaj dobrú pamäť, vie si dobre spočítať v hlave alebo niečo podobné. Väčšinou sa len domnievame, že tento človek je nejaký génius, a myslíme si, že jeho schopností sú nad naše sily. Avšak pre tých z vás, ktorí by chceli mať niektoré z týchto schopností, je dobrou správou, že v skutočnosti nemusíte byť zázračné dieťa, aby ste sa ich naučili. Existuje mnoho mentálnych superschopností, ktoré sa môže naučiť každý, ak je ochotný venovať čas cvičeniu.

Tréning neuveriteľnej pamäte je jednoduchší, ako sa zdá

Niektorí ľudia vidia niekoho, kto má naozaj dobrú pamäť, a sú šokovaní genetickým šťastím tohto človeka a tým, že jednoducho „má“ dobrú pamäť. Pravdou však je, že skutočnú fotografickú alebo eidetickú pamäť väčšina výskumníkov považuje za mýtus, ale to neznamená, že aj tak nemôžete mať skvelú pamäť. Trik spočíva v tom, že na to musíte svoju myseľ správne vytrénovať. V súčasnosti síce existuje kopec mnemotechník, ktoré vám môžu pomôcť, ale hlavným konceptom je práve pochopenie toho, ako vaša pamäť funguje. Pamäť má vo vašom mozgu „spúšťače“, ktoré sa aktivujú na základe kontextu, keď ste si niečo zapamätali. To môže sťažovať zapamätanie si vecí, pretože si musíme spomenúť, čo sa v tom čase ešte dialo, ale ak sa dokážeme naučiť používať spúšťače, môžeme svoju pamäť oveľa lepšie ovládať. Okrem toho, ak použijete niečo, čo sa nazýva chunking, môžete zvýšiť aj svoju pracovnú pamäť. Krátkodobá pamäť dokáže naraz pojať maximálne deväť kusov informácií, ale ak si tieto informácie zaradíte do kategórií, môžete túto kapacitu rozšíriť.

blue and green peacock feather
Photo by Milad Fakurian on Unsplash

Naučiť sa počítať karty je jednoduché a potenciálne ziskové

Vo filmoch ako The Hangover vidíme postavu, ktorá používa bláznivé matematické výpočty, aby spočítala karty a získala všetky peniaze, ktoré potrebuje, aby sa dostala z nepríjemnej situácie. V skutočnosti však nie je až také ťažké naučiť sa počítať karty. Vyžaduje si to však disciplínu a cvik, tak ako všetko, čo sa chcete naučiť poriadne. Nevyžaduje si to však zložitú matematiku. V skutočnosti si vyžaduje len aritmetiku, ktorú by väčšina z nás mala ovládať už dávno. Pokiaľ ide o to, či je to legálne, ak pracujete sami bez elektronickej pomoci, môžete karty počítať celý deň a jediné, čo vám môžu urobiť, je vyhodiť vás a povedať vám, aby ste sa nevracali.

burning playing cards
Photo by Julius Drost on Unsplash

Naučiť sa len základy najrôznejších predmetov má viacero výhod

Počas prvých rokov štúdia sa môže ľahko stať, že budete frustrovaní. Možno vás rozčuľuje, že musíte absolvovať množstvo všeobecnovzdelávacích predmetov, ktoré sa nezdajú byť vhodné pre váš odbor. Je to veľmi častá sťažnosť, ale vysoké školy si stoja za svojím a tvrdia, že je dôležité, aby ste sa všetky tieto veci naučili. Niektorí ľudia si myslia, že je to konšpirácia zo strany vysokých škôl, ale v skutočnosti to všetko má dobrý dôvod. Ide o to, že špecializácia je síce skvelá, ale to neznamená, že len vďaka nej dosiahnete zručnosti odborníka. Väčšina predmetov má veľa vzájomne prepojených vecí, ktoré nemusia byť nevyhnutne priamou súčasťou vášho hlavného štúdia, a vytváranie všetkých týchto prepojení počas štúdia vám pomôže zvýšiť vaše porozumenie odboru. Urobí to z vás aj všestrannejšieho človeka, ktorý dokáže zapôsobiť na ľudí tým, že rozumie aspoň základom oveľa väčšieho počtu predmetov. V neposlednom rade vám to pomôže aj u zamestnávateľov, ktorí hľadajú ľudí s rozmanitejším súborom zručností, a môže vám to pomôcť získať prácu v prepojených oblastiach.

woman sitting by the table reading book while eating noodles
Photo by No Revisions on Unsplash

Naučiť sa čítať z pier je užitočné, ale môže to byť nesprávne interpretované

Pravdepodobne ste sa nikdy príliš nezamýšľali nad tým, ako sa naučiť odčítať z pier. Väčšina ľudí to nerobí. Je to zvyčajne preto, že máme tendenciu považovať to za zručnosť, ktorú sa naučíte len vtedy, ak zle počujete. Pomáha vám to zistiť, čo ľudia hovoria, keď vaše uši nefungujú správne, a umožňuje lepšie porozumieť konverzácii bez toho, aby druhá osoba musela vedieť posunkovú reč. Táto zručnosť však môže byť užitočná nielen pre nepočujúcich, pretože niekedy, keď sa na niekoho priamo pozeráme, môže nám kvôli hluku okolo, uniknúť jedno alebo dve slová a nechceme, aby sa daná osoba opakovala, alebo sa môžeme snažiť zachytiť časť rozhovoru z druhej strany miestnosti. Je však dôležité vedieť, že čítanie z pier by malo byť do veľkej miery založené na kontexte. Dôvodom je, že veľa slov alebo fráz má presne rovnaký pohyb ako iné slová a frázy.

person wearing silver stud earring
Photo by Malik Skydsgaard on Unsplash

Naučiť sa reč ľudského a zvieracieho tela je ako naučiť sa ďalší zmysel

Väčšina z nás pozná slušnú časť reči ľudského tela len vďaka tomu, že sme ľudia. Je však veľa vecí, ktoré o nej nevieme, a ak sa naučíme tieto triky, môže to byť ako otvorenie úplne nového zmyslu. To môže byť obzvlášť užitočné pri domácich zvieratách, ktoré hovoria úplne iným jazykom ako my. Reč tela psov je väčšinou dobre známa, ale veľa ľudí nepozná tak dobre mačky, pretože štúdie o nich neboli až donedávna také rozšírené. To, čo poznáme, však umožňuje pomerne ľahko im porozumieť a môže otvoriť nové porozumenie medzi vami a vašou mačkou. Najdôležitejšie je sledovať pohyby ich chvosta, ktoré najviac naznačujú ich náladu. Napríklad zdvihnutý chvost naznačuje záujem a otvorenosť, ale švihanie chvostom znamená, že vaša mačka je naozaj nahnevaná a frustrovaná. Čo sa týka ľudí, mnohí nevedia o jednom triku, a to, že sledovaním toho, akým smerom sa pohybujú ich oči, môžete často zistiť, či hovoria pravdu alebo nie. Trik spočíva v tom, že keď si ľudia na niečo spomínajú, zvyčajne sa pozerajú doľava, a keď klamú, pravdepodobne sa pozerajú doprava a nahor. Ak sa však pozerajú doprava a nadol, môže to znamenať, že o svojich slovách pochybujú.

persons left hand on white surface
Photo by Elena Rabkina on Unsplash

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.