Milujete vianočné osvetlenie? Týchto 5 faktov vás zaručene prekvapí

301

Milovníci blikajucich svetielok si nadchádzajúce vianočné obdobie opäť prídu na svoje. Osvetlenie, v podobe svetelných reťazí, cencúľov, svietnikov či iných žiarivých prvkov, k vianočnej výzdobe neodmysliteľne patrí. Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov o týchto rozprávkových svietidlách, ktoré nadchnú všetkých zvedavcov.

1.Za myšlienkou osvetlenia stromčeka stojí Martin Luther

O reformátorovi Martinovi Lutherovi ste už zaručene počuli. Len málokto však vie, že jeho meno je spojené aj s tradíciou rozsvecovania vianočných stromčekov – ako prvý údajne pridal na stromček zapálené sviečky. Hovorí sa, že pri návrate domov z jednej zo svojich kázní, mu učaroval pohľad na hviezdy žiariace skrz vždyzelený les. Aby si pohľad na túto nádheru mohli užiť aj jeho najbližší, preniesol strom domov a na jeho konáre pripevnil horiace sviečky.

Konstsmide 5524500 3 scaled
Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

2.Thomas Edison a nová éra vianočného osvetlenia

Thomas Edison a jeho žiarovka s uhlíkovým vláknom predstavovala prvý krok k novej svetelnej ére. Druhou výzvou bolo zabezpečenie spoľahlivého elektrického pripojenia. To sa podarilo v roku 1882, kedy Edison zriadil centrálnu elektráreň na Manhattane. Vtedy nastal čas na prvý vianočný stromček ozdobený elektrickými svetlami, ktorý postavil jeho priateľ a kolega Edward Johnson. Išlo o 80 svetielok v bielej, modrej a červenej farbe. Pre lepší efekt bol strom umiestnený na rotujúcom podstavci a otáčal sa každých 10 sekúnd.

3.Osvetlenie v Guinessovej knihe rekordov

V Amerike sa vianočná výzdoba sústredí na vonkajšie osvetlenie domov a záhrad. Susedia medzi sebou mnohokrát súperia, koho svetelné dekorácie budú honosnejšie. Niektoré z týchto počinov si dokonca zaslúžili miesto v Guinessovej knihe rekordov:

 

  • Rekord v najväčšom počte svetiel na obytnej nehnuteľnosti – od roku 2014 ho drží rodina z mestečka Lagrangeville v štáte New York. Rozvešali viac ako 600 000 svetiel synchronizovaných s hudbou.
  • Rekord za najväčší počet svetiel na vianočnom stromčeku – tento rekord, v počte svetiel 518 838, drží David Richards z Austrálie.
  • Rekord v počte vianočných stromčekov – za zmienku stojí aj zápis z minulého roku. Nemec Thomas Jeronin mal doma neuveriteľných 444 stromčekov. Dohromady boli ozdobené 47 tisícmi vianočných svetielok.

4. Išlo o finančne náročnú záležitosť

Kým dnes vidíme vianočné osvetlenie takmer na každom dome, či už ide o svetelné reťaze na terasách a stromčekoch, svietiace cencúle na odkvapoch či hviezdy na oknách, v minulosti si tieto dekorácie mohol dovoliť len málokto. Okolo roku 1900 stálo rozsvietenie jedného vianočného stromčeka približne 300 dolárov – každé jedno svetielko totiž musel zapájať elektrikár. Zmena prišla v roku 1903, kedy sa začali predávať, resp. prenajímať vopred zmontované svetelné súpravy – jeden prameň stál v tú dobu už len cca 1,5 dolára.

Best Season 1523419 1523420 1523421 1523422 scaled
Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

5. Americká posadnutosť vianočným osvetlením

Každý december je v Amerike na vianočné osvetlenie spotrebovaných približne 6% celkovej elektrickej energie v krajine. Na toto dekoratívne svetlo sa ročne minie v priemere viac ako šesť kWh elektriny. V niektorých amerických mestách boli v tejto súvislosti zavedené obmedzenia – napríklad v San Diegu nesmú mať obyvatelia nainštalované žiadne vianočné osvetlenie po 2. februári, inak im bude uložená pokuta.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.