Všetci poznajú ich meno, no len málokto vie ako vyzerajú – toto sú svetoznámi módni návrhári

22180

Nie všetci slávni návrhári sú ľudia, ktorí sa bežne prezentujú na verejnosti. Drvivá väčšina z nás pozná ich mená a nosíme ich oblečenie so slávnym štítkom, no len málokto však skutočne vie, ako vyzerá napríklad Calvin Klein alebo Tommy Hilfiger. Dnes vám preto ukážeme tých najslávnejších módnych návrhárov sveta a trochu vám ich aj predstavíme.

Marc Jacobs, 55 rokov

Vo veku 23 rokov, s podporou sponzorov, navrhol Jacobs svoju prvú kolekciu odevov značky Marc Jacobs. Ako 24-ročný sa stal vôbec najmladším dizajnérom, ktorý získal prestížne ocenenie od Rady módnych návrhárov Ameriky.

Christian Louboutin, 56 rokov

1 101

Už od svojej mladosti navrhoval dámsku obuv pre značky ako Chanel, Yves Saint Laurent či Maud Frizon, pričom bol nezávislým dizajnérom. Vo veku 27 rokov sa však rozhodol založiť vlastnú spoločnosť a otvoriť si obchod. Krátko nato začal vyrábať topánky pre členov kráľovskej rodiny a tiež hollywoodske celebrity. Jeho slávna červená podrážka sa stala jedným z najznámejších módnych trendov na svete.

Michael Kors, 59 rokov

2 101

Už ako tínedžer navrhoval oblečenie a predával ho doslova z pivnice rodinného domu. Vo veku 17 rokov vstúpil do Fashion Institute of Technology v New Yorku, ale po 9 mesiacoch odišiel a začal pracovať v módnom butiku. O 4 roky neskôr založil v tom istom obchode vlastnú značku dámskeho oblečenia.

Tommy Hilfiger, 67 rokov

3 79

Ako 20-ročný si otvoril obchod s oblečením. Po 5 rokoch však zbankrotoval. Následne sa presťahoval do New Yorku, kde pracoval pre niekoľko vydavateľstiev. Vo veku 28 rokov založil vlastnú spoločnosť zaoberajúcu sa návrhom odevov s názvom „Tommy Hill“. O 6 rokov neskôr s pomocou sponzorov rozbehol spoločnosť Tommy Hilfiger Corporation, ktorá sa čoskoro stala jednou z najslávnejších značiek odevov na svete.

Christian Lacroix, 67 rokov

4 73

Pôvodne sa chcel stať kurátorom v múzeu. Vo veku 22 rokov sa presťahoval do Paríža, kde začal študovať dejiny umenia. Neskôr si však uvedomil svoju náklonnosť k dizajnu odevov, čo u neho vzbudilo oveľa väčšiu vášeň ako to, čo študoval. A vo veku 24 rokov si už založil svoju vlastnú značku.

Miuccia Prada, 69 rokov

5 69

Najmladšia vnučka Maria Pradu začala prevádzkovať rodinný podnik navrhujúci luxusné predmety, keď mala 29 rokov. V mladosti však vždy snívala o tom, že v Teatro Piccolo sa z nej stane herečka stvárňujúca pantomímu. Dokonca tam aj niekoľko rokov účinkovala. Nuž, ale osud to chcel inak. Vo veku 40 rokov navrhla a pustila do sveta svoju prvú dámsku kolekciu oblečenia. O 5 rokov neskôr vyrobila aj pánsku kolekciu. V roku 2014 bola Miuccia Prada zaradená na zoznam najvplyvnejších žien podľa Forbes. Dnes snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal značku Prada.

Jimmy Choo, 70 rokov

6 63

Prvé topánky navrhol už ako 11-ročný! Ako mladý chlapec sa presťahoval z Malajzie do Spojeného kráľovstva, kde študoval na Cordwainers Technical College v Londýne. Po ukončení štúdia začal pracovať v dizajnérskej spoločnosti a krátko po tom si otvoril vlastný obchod s obuvou. Jeho zručnosti a návrhy boli čoskoro prezentované na London Fashion Week, po ktorom sa stal svetoznámym.

Calvin Klein, 76 rokov

7 56

Ako mladý muž pracoval vo viacerých módnych domoch v New Yorku. Z času na čas si tiež privyrábal ako pouličný umelec. Vo veku 26 rokov založil spolu so svojim priateľom spoločnosť Calvin Klein Inc. v New Yorku. Spočiatku sa spoločnosť špecializovala na pánske oblečenie, neskôr však do svojej výrobnej linky zaradili aj dámske oblečenie.

Manolo Blahnik, 76 rokov

8 45

Kariéru odštartoval ako 28-ročný, kedy začal písať o obuvi pre časopis Vogue. O rok neskôr sa rozhodol otvoriť butik s vlastnou značkou obuvi. Vo svojich 32 rokoch sa stal druhým človekom v histórii, ktorý sa kedy objavil na titulnej strane časopisu Vogue.

Kenzō Takada, 80 rokov

9 38

Po absolvovaní Tokijskej vysokej školy módy sa Kenzō rozhodol presťahovať do Paríža. Po 6 rokoch pôsobenia v tomto meste usporiadal svoju prvú výstavu v galérii Vivienne a jeden z jeho modelov sa objavil na titulke časopisu Elle. Svoju prvú pánsku kolekciu vypustil do sveta ako 44-ročný. O 5 rokov neskôr vydal vlastný dámsky parfum pod značkou Kenzo.

Luciano Benetton, 83 rokov

10 37

Lucianov otec mal malú firmu, ale po jeho smrti musel 14-ročný chlapec odísť zo školy a začal pracovať v obchode s odevmi. Čoskoro ušetril dosť peňazí na kúpu strojov a vytvoril svoju prvú kolekciu farebných svetrov, ktoré mali komerčný úspech. Vo veku 30 rokov Luciano spolu so sestrou Giulianou a dvoma bratmi Carlom a Gilbertom založili spoločnosť Benetton.

Pierre Cardin, 96 rokov

12 21

Od štrnástich rokov pracoval Pierre ako odevný učeň a študoval základy odevného dizajnu. Čoskoro nato opustil rodičovský dom, aby mohol pracovať ako krajčír v meste Vichy, kde začal navrhovať dámske oblečenie. Vo veku 24 rokov sa Cardin stal vedúcim ateliéru Christian Dior a o 3 roky neskôr založil vlastný módny dom, ktorý sa čoskoro stal svetoznámym.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.