Účinky moringy na cukrovku – Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi?

844

Cukrovka, alebo diabetes 2. typu patrí medzi hlavné globálne problémy v oblasti zdravia. Touto chorobou trpí mnoho ľudí a v prípade, že sa dobre nelieči a nie je pod kontrolou, môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Diabetes 2. typu zvyšuje hladinu cukru v krvi, čo je známe ako hyperglykémia. Tá, v prípade, že nie je liečená, môže spôsobiť poškodenie oka, obličiek, nervov a ciev. V prípade cukrovky je teda potrebné neustále udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. To je možné prostredníctvom kombinácie zdravého životného štýlu, stravy a samozrejme, lekármi nasadenej liečby. Podľa niektorých štúdií, existujú potraviny, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. Jednou z nich je moringa a jej listy.

moringa

Moringa – jej výhody a riziká

Moringa oleifera je používaná v tradičnej medicíne už stáročia. Strom moringa možno nájsť v Indii, kde je známy aj ako chrenový strom alebo ben olejový strom. O moringe mnohí hovoria aj ako o zázračnom strome. Je to práve vďaka jej výhodám a využitiu, či už v oblasti krásy alebo v oblasti prevencie a liečby chorôb. Stonku, listy, kôru ako aj kvety a plody možno používať rôzne. Moringa má protiplesňové, antivírusové a protizápalové účinky a pôsobí tiež ako antidepresívum. V prípade chorôb, priaznivo vplýva na astmu, choroby pečene, kardiovaskulárne ochorenia, rakovinu či tráviace ťažkosti ako je zápcha, gastritída a ulcerózna kolitída.

Listy moringy obsahujú veľké množstvo živín, vitamínov, esenciálnych minerálov akými sú vápnik, draslík, železo, zinok, horčík, meď, fosfor. Ďalej obsahuje veľa prospešných antioxidantov  a bioaktívnych zlúčenín, potrebných pre zdravie, a ktoré môžu pomôcť aj pri liečbe a prevencii cukrovky 2. typu.

Dôležité je upozorniť na to, že konzumácia moringy sa neodporúča tehotným ženám a to z toho dôvodu, že môže nepriaznivo vplývať na plodnosť.

V prípade, že máte cukrovku a chceli by ste užívať moringu, poraďte sa pred tým najskôr  s vašim lekárom.

Ako pomáha moringa pri liečbe cukrovky?

Rôzne štúdie preukázali účinky moringy na zníženie hladiny cukru v krvi. Podľa jednej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 30 žien, konzumácia 7 gramov prášku z moringy denne počas troch mesiacov pomohla znížiť hladinu cukru v krvi nalačno o priemerne 13,5 percenta.

V ďalšej menšej štúdii sa zistilo, že použitie moringových listov, približne 50 gramov v jedle, znížilo zvyšovanie hladiny cukru v krvi o približne 21 percent.

Podľa ďalšieho výskumu, sú to práve izotiokyanáty v moringe, ktoré pomáhajú znížiť telesnú hmotnosť, zlepšiť glukózovú toleranciu a inzulínovú signalizáciu u myší, ktoré boli kŕmené stravou s vysokým obsahom tukov doplnenou o 5 percentný koncentrát moringy. Výsledky tohto výskumu poukázali tiež na fakt, že u týchto myší sa neobjavila tuková choroba pečene v porovnaní s myšami kŕmenými len potravinami s vysokým obsahom tukov.

Sú to práve listy moringy obsahujúce kvercetín, čo je antioxidant pomáhajúci znižovať krvný tlak a ďalším antioxidantom je kyselina chlorogénová, ktorej úlohou je stabilizovať hladinu cukru v krvi. Táto kyselina chlorogénová môže pomôcť organizmu lepšie spracovať cukor a ovplyvňovať aj inzulín.

Ako pridať moringu do stravy?

Listy, ako aj semená moringy možno konzumovať buď ako surové listy, prášok alebo šťavu. V prípade listov ich stačí ponoriť do teplej vody a prevariť, pridať štipku medu a citrónu a nápoj piť ako čaj. Prášok z moringy možno pridávať do polievok a iných jedál.

Odporúčané dávkovanie moringy je jedna čajová lyžička, čo predstavuje 2 gramy. Diabetici by sa však mali vždy pred užívaním poradiť so svojim lekárom, ktorý im odporučí vhodné dávkovanie pre nich podľa závažnosti ich zdravotného stavu.

 

Užitočné zdroje:

https://www.ndtv.com/health/can-moringa-help-manage-diabetes-know-its-effect-on-your-blood-sugar-levels-2382916

https://www.timesnownews.com/health/article/type-2-diabetes-management-are-drumstick-or-moringa-leaves-the-best-home-remedy-to-lower-blood-sugar-levels/402353

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre