Aj vám povedali, že vás priniesol bocian? Toto je dôvod prečo si bociany spájame s deťmi

398

Odpradávna sa medzi nami šíri mýtus, že bociany nesú novonarodené bábätká. Táto tajomná predstava sa zrodila v našich ľudových rozprávkach a rozšírila do všetkých kútov sveta. Poďte spolu s nami zistiť, čo za týmto mýtom stojí.

Bociany a ich význam v kultúre

Bociany sa stali symbolom nového začiatku a rodiny. Ich prirodzená elegancia a pôvab ich urobili obľúbenými postavami v našich rozprávkach, básniach a piesňach. Vo viacerých kultúrach po celom svete sa bociany považujú za znamenia šťastia a plodnosti. Tento mýtus o nosení detí bocianmi bol dávno zakorený v našom myslení.

shallow focus photography of white and black bird standing on nest
Foto od Maurice Schalker na Unsplash

Prečo sa hovorí, že bociany nosia deti?

Dnešní vedci odhaľujú, že príbeh o bocianoch nesúcich deti má korene v dávnych časoch, keď ľudia hľadali jednoduché a zábavné spôsoby, ako vysvetliť vznik nového života. V minulosti, keď vedecké vysvetlenia neboli prístupné tak, ako sú dnes, ľudia vytvorili množstvo mýtov a legiend na vyplnenie medzier v ich poznatkoch. Už od stredoveku sa bocian považoval za symbol plodnosti. Bocian bol vybraný ako symbol nového začiatku a nového života, pretože jeho migrácia a návraty na jedno miesto v rovnakom čase každý rok boli považované za nový začiatok života na Zemi.

flying white and black bird during day
Foto od Santiago Lacarta na Unsplash

Bociany a ich schopnosti

Ďalším dôvodom, prečo sa bociany stali hrdinami príbehu o nosení detí, je ich impozantná letová schopnosť. Ich migrácia cez dlhé vzdialenosti a ich schopnosť lietať vo vysokých výškach vzbudzovala úctu a fascináciu u ľudí. To len posilňovalo predstavu, že bocian by bol ideálny na prínos nového bábätka z neba na Zem.

V dnešnej dobe už vieme, že bociany deti nenosia. Napriek tomu však tento starý mýtus nestratil svoj čaro a záznamy o ňom sa neustále prenášajú z generácie na generáciu.

Bociany a deti, tak nerozlučný pár v našich rozprávkach, nám pripomínajú, že aj keď veda nám odhaluje pravdu za mnohými mýtmi, stále je v našej kultúre miesto pre magické a tajomné príbehy. Niekedy jednoducho potrebujeme záhadu a fantáziu, ktorá rozjasní naše srdcia a udrží živú našu neskrotnú túžbu po zázrakoch a nových začiatkoch.

white stork perched on brown wooden post under blue sky during daytime
Foto od Georg Bommeli na Unsplash

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre