Top 5 mýtov o ľudskom tele, ktoré považuješ za fakty

1441

Ľudské telo je fascinujúce a plné záhad, no niektoré mýty o ňom kolujú už desaťročia. Tieto mýty sa opakujú tak často, že sa stali takmer univerzálnymi faktami. Avšak, pustite sa s nami na objavovanie pravdy a pozrime sa na päť najrozšírenejších mýtov o ľudskom tele.

Mýtus 1: Používame len 10% nášho mozgu

Jedným z najtrvácnejších mýtov je presvedčenie, že ľudia využívajú len malý podiel svojho mozgu. Skutočnosť je oveľa zaujímavejšia. Mozog je neuveriteľne efektívny orgán, a takmer každá časť má svoje účely a funkcie. Je omylné veriť, že používame iba 10% mozgu a je to čistý mýtus.

blue and green peacock feather
Foto od Milad Fakurian na Unsplash

Mýtus 2: Slepé črevo nemá žiadnu funkciu

Slepé črevo, známe aj ako apendix, bývalo považované za zbytočný orgán, ktorý môže spôsobiť iba problémy. Avšak, v skutočnosti má slepé črevo úlohu v imunitnom systéme a výskum naznačuje, že môže mať dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy mikroorganizmov v čreve.

6ccb18e1 9570 4dc9 b35b bf5a92f75abc
37-6 Cecum, appendix and ileocecal valve.“ od Knowledge Collector is licensed under CC PDM 1.0

Mýtus 3: Cukor spôsobuje, že deti sú hyperaktívne

Mnoho rodičov sa obáva, že sladkosti môžu dodať ich deťom nadmernú energiu a spôsobiť hyperaktivitu. Avšak, štúdie nepreukázali spojenie medzi príjmom cukru a hyperaktivitou u detí. Skôr môžu byť príčinou emocionálneho správania a iné faktory.

b6c135ca 3531 4efd 908a a65ccc42fc68
Chocolate Ice Cream Cone Kids“ od FotoGrazio is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Mýtus 4: Mrkva zlepšuje vaše nočné videnie

Tento mýtus je čiastočne pravdivý, ale aj klamlivý. Mrkvy obsahujú vitamín A, ktorý je dôležitý pre zdravé oči, ale konzumovanie nadmerného množstva mrkvy neposkytne superschopnosti vo vnímaní tmy. Skutočné zlepšenie nočného videnia vyžaduje primeraný príjem vitamínu A a iných živín.

7633e208 2023 463e 99af bcdfa91d76a1
Baby Carrots“ od ccharmon is licensed under CC BY-ND 2.0

Mýtus 5: Muži s veľkými chodidlami majú väčšie intímne partie

Veľkosť chodidiel nie je spojená s veľkosťou intímnych partií. Tento mýtus je len jednou z mnohých legiend, ktoré sa šíria. Veľkosť tela nie je spojená s intimitou a je dôležité rozumieť, že tieto faktory sú geneticky dané a neovplyvniteľné.

three people underneath yellow bed blanket
Foto od Simon Berger na Unsplash

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.