Náhodné zaujímavosti: ako vznikol vibrátor a kým bol počas života duch Casper

1310

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako vznikol vibrátor, ktorá krajina je najvzdelanejšou na svete a na konci zistíte, kým bol počas života duch Casper a prečo zomrel.

Fakt č. 1: Kanada

Podľa správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z roku 2022 je Kanada najvzdelanejšou krajinou na svete. Krajina je na prvom mieste na svete v percentuálnom podiele dospelých s terciárnym vzdelaním, pričom viac ako 57 % dospelých Kanaďanov dosiahlo aspoň vysokoškolské vzdelanie.

Fakt č. 2: Lakeť

Dokážete sa poštípať bez toho, aby vás to bolelo? Stlačte kožu na lakti tak silno, ako len dokážete.

Ani to poriadne nezabolí, pretože rôzne oblasti kože majú rôzne nervové zakončenia. Tvrdá koža, ako je tá na lakťoch, má menej detektorov bolesti. Časti vášho tela s vyšším rizikom poškodenia majú viac nervových zakončení, takže sú citlivejšie.

Fakt č. 3: Coca Cola

V jednej z prvých reklám sa nápoj opisuje ako „intelektuálny nápoj“ a zároveň ako nealkoholický nápoj. V reklame sa písalo, že obsahuje cenné vlastnosti rastliny Koka a orechov Kola. Taktiež sa nápoj opisoval ako cenné mozgové tonikum a liek na všetky nervové afekcie.

Fakt č. 4: Vibrátor

Koncom 19. Storočia, až začiatkom 20. storočia lekári dávali panvové masáže zahŕňajúce stimuláciu klitorisu pomocou prvých elektronických vibrátorov ako liečbu tzv. ženskej hystérie. Do začiatku 20. storočia lekári používali ženskú hystériu ako diagnózu pre ženy, ktoré uvádzali širokú škálu sťažností a symptómov nevysvetliteľných žiadnou inou diagnózou v tom čase. Lekári po tisíce rokov poskytovali pacientkam panvové masáže bez toho, aby ich považovali za erotické alebo sexuálne stimulujúce. Po západnej priemyselnej revolúcii začali lekári v medicíne používať elektrické prístroje vrátane medicínskeho vibrátora, ktorý sa podľa teórií vedcov používal na účinnejšie privádzanie žien k orgazmu.

Fakt č. 5: Lev

Samce leva strávia spánkom 18 – 20 hodín denne, zatiaľ čo samice o niečo menej, pretože trávia viac času lovom a starostlivosťou o mláďatá. Mnohé levy môžu po výdatnom jedle spať až 24 hodín. Tomu sa hovorí poriadny šlofík.

Fakt č. 6: Leňochod

Leňochodom ich povaha umožňuje šetriť energiou a pohybovať sa pomalšie ako ktorýkoľvek iný cicavec. Toto skromné tempo znamená, že leňochod za deň neprejde viac ako 38 metrov.

Fakt č. 7: Casper

Casper McFadden je hlavným hrdinom filmu Casper z roku 1995. Je duchom 12-ročného chlapca, ktorý zomrel na zápal pľúc, pretože sa príliš dlho zdržal vonku v snehu, lebo sa chcel, hrať s novými sánkami, ktoré mu kúpil otec.

Ak chcete vedieť viac, prečítajte si predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre