Náhodné zaujímavosti: Angelina Jolie chcela spáchať samovraždu, prečo Gordon Ramsay musel opustiť svoju prvú pracovnú pozíciu kuchára a skutočný Tarzan

1606

V dnešnom výbere náhodných zaujímavostí sa dozviete odkiaľ pochádzal skutočný Tarzan, koľko rokov žil v džungli a kedy sa vrátil do civilizácie, a taktiež sa dočítate o Angeline Jolie, ktorá chcela spáchať samovraždu, dokonca si najala nájomného vraha, avšak potom sa stalo niečo, vďaka čomu je stále nažive.

 

Fakt č. 1: Tarzan

Ho Van Lang sa vrátil do civilizácie v roku 2013 po tom, čo celý život strávil v hustej vietnamskej džungli so svojím otcom Ho Van Than.

Lang a Than sa prvýkrát uchýlili do džungle v roku 1972 po tom, čo počas vietnamskej vojny americká bomba zabila polovicu ich rodiny. Strávili 41 rokov pestovaním kukurice, živili sa rastlinami a divými zvieratami a žili v drevenej chatrči päť metrov nad zemou. Podľa cestovateľa Alvara Cereza, mal Than hlbokú fóbiu z opustenia džungle, keďže neveril, že sa vietnamská vojna skončila.

Keď sa otec a syn v roku 2013 vynorili z džungle, mali na sebe bedrové rúcha z kôry stromov a s ľuďmi sa takmer nestretli.

Lang, ktorý mal dva roky, keď jeho otec utiekol do džungle, vedel len niekoľko slov v miestnom jazyku Cor. Takisto nevedel, že existujú ženy.

 

Fakt č. 2: Gordon Ramsay

V polovici 80. rokov pracoval ako šéfkuchár v hoteli Wroxton House. Viedol kuchyňu a 60-miestnu jedáleň v reštaurácii Wickham Arms, až kým mu situáciu neskomplikoval sexuálny vzťah s manželkou majiteľa. Ramsay sa potom presťahoval do Londýna, kde pracoval vo viacerých reštauráciách, až kým ho nenadchol temperamentný Marco Pierre White v reštaurácii Harvey’s.

 

Fakt č. 3: Nedostatok spánku

Štúdia z roku 2016 ukázala, že ľudia, ktorí mali kvalitnejší spánok, dosahovali lepšie výsledky v matematike a jazykoch. Hoci štúdia o vplyve spánku na známky nie je nová, toto bola prvá štúdia, ktorá sa zaoberala tým, ako spánok alebo jeho nedostatok nepriaznivo ovplyvnil konkrétne predmety.

Štúdia zistila, že 14 % variability výsledkov v matematike bolo spôsobených nedostatkom spánku, čo sa považuje za významnú premennú výkonu. Výskumníci vysvetlili, že matematické a jazykové schopnosti sú priamo ovplyvnené nedostatkom spánku vzhľadom na zloženie mozgu. Pri matematike a jazykoch potrebujeme využívať schopnosti, ktoré sa nazývajú „výkonné funkcie“ – napríklad pracovnú pamäť, plánovanie, nerozptyľovanie sa. Hardvér, ktorý podporuje tieto schopnosti, sa nachádza v prefrontálnej kôre mozgu, ktorá je veľmi citlivá na účinky zlého alebo nedostatočného spánku.

 

Fakt č. 4: Angelina Jolie 

Angelinou Jolie sa snažila najať si nájomného vraha, aby vykonal jej smrť. „V New Yorku ich nie je až také ťažké nájsť,“ povedala. „Nech to znie akokoľvek šialene, myslím si, že veľa ľudí v mladosti uvažuje o samovražde,“ priznala Angelina.

„Uvedomovala som si, že veľa ľudí okolo mňa, napríklad moja mama, by mali pocit, že mi nedali dosť alebo neurobili dosť, keby som si vzala život,“ hovorí. „Takže som myslela, že ak by mi život vzal niekto iný, bola by to vražda a nebolo by to tak, že by mal niekto pocit, že ma sklamal.“

Angelina zašla až tak ďaleko, že si najala nájomného vraha a plánovala vybrať hotovosť postupne, aby to bankovom účte nevyzeralo očividné, pre vraha. Pozoruhodné však je, že to nebola Angelina, kto si to rozmyslel, ale nájomný vrah ju presvedčil, aby pokračovala v živote.

„Bol to slušný človek a opýtal sa ma, či si to môžem premyslieť a zavolať mu znova o dva mesiace,“ vysvetlila. „A za tú dobu sa v mojom živote čosi zmenilo a ja som si povedala, že to proste vydržím.“

 

Fakt č. 5: Fajčenie

Fajčenie poškodzuje nervové zakončenia v nose a ústach a otupuje vaše chuťové a čuchové vnemy. Už do 48 hodín po skončení fajčenia začnú nervové zakončenia rásť a váš zmysel pre chuť a čuch sa začne zlepšovať. Spolu s lepším dýchaním a fyzickou aktivitou vám zvýšené množstvo kyslíka v tele dodá aj viac energie.

Zastavenie fajčenia zlepšuje krvný obeh, zvyšuje hladinu kyslíka a znižuje zápal – to všetko posilňuje váš imunitný systém, takže sa ľahšie bráni prechladnutiu a iným chorobám. Fajčenie spôsobuje žlté zuby, zápach z úst a zvyšuje riziko infekcií ústnej dutiny. Do týždňa po skončení fajčenia začnete v ústach vidieť a cítiť rozdiel.

 

Fakt č. 6: Japonsko

Japonský pas je na 1. mieste podľa indexu Guide Passport Ranking Index. Poskytuje bezvízový prístup do 194 krajín. Preto sa považuje za najžiadanejší cestovný pas na svete s najvyšším skóre mobility.

Držitelia japonského pasu majú bezvízový prístup a víza po príchode do krajín, ako sú Brazília, Európska únia, Spojené kráľovstvo, Spojené arabské emiráty a Spojené štáty, čo umožňuje okamžité cestovanie po celom svete. Držitelia japonských pasov však potrebujú víza na vstup do približne 35 destinácií na svete. Medzi krajiny, do ktorých je potrebné vízum, patrí Ghana, Kuba a Rusko.

 

Fakt č. 7: Najstarší hotel na svete

Guinnessova kniha rekordov ho oficiálne uznala za najstarší nepretržite fungujúci hotel na svete. V roku 705 n. l. ho založil Fujiwara Mahito a jeho rodina je odvtedy odborníkom v oblasti pohostinstva. Hoci hostinec prešiel v priebehu rokov pomerne veľkou modernizáciou a údržbou, hlavné atrakcie, a to upokojujúce horúce pramene a nádherný výhľad, zostali stredobodom jeho príťažlivosti.

Mnohí ľudia, od historických samurajov až po áčkové celebrity a politikov, prichádzali do hostinca kvôli jeho histórii a liečivej vode. Slávny kúpeľ Keiunkan, Mochitani no Yu, má vodu privádzanú priamo z horúcich prameňov. Hostia sa môžu napiť priamo z prameňov.

Samotný hotel má 37 izieb zariadených v tradičnom japonskom štýle.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre