Náhodné zaujímavosti: držiteľom akého svetového rekordu je Dwayne Johnson a ako by vyzeral film Nemo keby bol vedecky presný

943

V dnešných náhodných zaujímavostiach sa dozviete, na akom dovolenkovom ostrove je alkohol zakázaný, aký svetový rekord drží Dwayne The Rock Johnson a na konci sa dočítate príbeh dvojičiek, ktoré boli po narodení oddelené, avšak po 39 rokoch sa stretli a zistili, že prežili identický život.

 

Fakt č. 1: Pitný režim

 „V súčasnosti sa vypiť osem pohárov vody denne nepovažuje za rozumné,“ povedal Stuart Galloway, docent fyziológie, cvičenia a výživy na Stirlingskej univerzite. Pitie, keď ste smädní, udržiava hladinu vody v tele v rozmedzí približne 1 – 2 % ideálneho stavu. Pre väčšinu ľudí je to úplne v poriadku. Dokonca aj u športovcov sa strata približne 1 % považuje za zanedbateľný vplyv na výkon. Takže hoci sa smäd môže prejaviť až vtedy, keď stratíte určitú časť vody v tele, nemusí to byť nevyhnutne zlé.“

S pribúdajúcim vekom sa náš zmysel pre smäd môže strácať, a vtedy sa dehydratácia môže stať hrozbou. Podobne je to aj u detí.

 

Fakt č. 2: Mlieko

Kozie mlieko je vďaka ľahšiemu tráveniu lepšou voľbou ako kravské mlieko. Menšie molekuly tuku v kozom mlieku sa v našom žalúdku rozkladajú ľahšie ako v kravskom mlieku. Naše telo tak môže ľahšie stráviť živiny a lepšie ich asimilovať do krvného obehu.

Kozie mlieko sa strávi približne za 20 minút, zatiaľ čo kravské mlieko sa trávi 2 až 3 hodiny. Ťažko stráviteľná potrava spôsobuje, že žalúdok je prepracovaný. To potom môže spôsobiť poškodenie nášho tráviaceho systému.

 

Fakt č. 3: Dwayne The Rock Johnson

Bolo to v roku 2015, keď sa Dwayne Johnson alias The Rock dostal na titulné stránky všetkých novín vďaka svojim dvom najúspešnejším filmom Rýchlo a zbesilo 7 a San Andreas. Herec sa na londýnskej premiére San Andreas rozhodol dostať na titulky novín vytvorením nového rekordu a prekonaním toho starého. Za 3 minúty cvakol celkovo 105 kvalifikovaných selfie a svoje meno vyryl zlatými písmenami.

 

Fakt č. 4: Nemo

Hľadá sa Nemo bol oscarový animovaný trhák o klaunovi, ktorý sa vydá za svojím malým synom, ktorého uniesli z mora a skončil v akváriu v zubárskej ordinácii.

Patrick Cooney má pre nás informáciu, ktorá pokazí celý príjemný dojem z tejto rozprávky. Je rybím biológom na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne s 15-ročnou praxou. V príspevku na svojom blogu sa zamýšľal nad tým, ako by to vyzeralo, keby rozprávka znázorňovala skutočný život rýb. V reálnom živote by sa Nemo stal ženou. Klauni sú sekvenčné hermafrodity, čo pomáha udržiavať druh v chode tým, že počet dospelých samíc a samcov je vyrovnaný. Všetky mláďatá klaunov sa stávajú samcami. A keď sa spárujú, dominantný samec sa stane samicou. To znamená, že ak Nemovu mamu zabijú a Nemo ostane žiť so svojím otcom, jeden z nich sa stane ženou (pravdepodobne otec).

 

Fakt č. 5: Maldivy

Alkohol si na Maldivách nekúpite, v obchodoch sa nepredáva. Jedinou výnimkou sú ostrovné rezorty a bary, kde môžete dostať alkohol, avšak za vysoké ceny.

 

Fakt č. 6: Jednovaječné dvojčatá

Dvojčatá Jimovci, z Ohia, sa opäť stretli vo veku 39 rokov po tom, ako boli po narodení rozdelení. Keď sa dali do reči, zistili, že prežili identické životy.

Obaja boli silní fajčiari, jazdili na rovnakom aute (Chevrolet) a mali podobné zamestnania v oblasti bezpečnosti (Jim Lewis bol ochrankárom, Jim Springer bol zástupcom šerifa). Dokonca chodili na dovolenku na tú istú floridskú pláž. Ani jeden z mužov však o svojom bratovi nič nevedel, až kým sa Lewis nerozhodol, že sa pokúsi nadviazať kontakt so svojím dvojčaťom. V roku 1977 sa mu podarilo nájsť kontaktné údaje prostredníctvom súdu v Ohiu.

 

Fakt č. 7: Alkohol

Podľa výsledkov štúdie vás táto kombinácia opije viac, ako keby ste alkohol zmiešali so sladkým, kalorickým mixérom. Alkohol, zapitý diétnym nápojom, má za následok vyššiu koncentráciu alkoholu v dychu, v porovnaní s rovnakým množstvom alkoholu skonzumovaným s cukrom osladeným nápojom.

Cukor spomaľuje vstrebávanie alkoholu zo žalúdka do krvi. Cukor v bežnej limonáde spomaľuje rýchlosť vstrebávania alkoholu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre