Náhodné zaujímavosti: prečo nevieme kýchať s otvorenými očami a kde sa nachádza kaviareň, do ktorej chodia len žraloky

584

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, kde sa nachádza kaviareň, v ktorej sa stretávajú len Žraloky modré, po konzumácii akej potraviny šimpanzy prdia strašne nahlas a často a taktiež zistíte, kto vynašiel otočné dvere, pretože ho nebavilo byť džentlmenom.

Fakt č. 1: Horká čokoláda

Štúdia zistila, že ľudia, ktorí uviedli, že jedli horkú čokoládu počas dvoch 24-hodinových období, mali o 70 % nižšiu pravdepodobnosť výskytu depresívnych symptómov ako tí, ktorí uviedli, že čokoládu nejedli vôbec.

O čokoláde sa všeobecne uvádza, že má vlastnosti zlepšujúce náladu, a bolo navrhnutých niekoľko mechanizmov vzťahu medzi čokoládou a náladou. Aj keď to platí pre všetky druhy čokolády, horká čokoláda má vyššiu koncentráciu flavonoidov, antioxidačných chemických látok, u ktorých sa preukázalo, že zlepšujú zápalové profily, ktoré zohrávajú úlohu pri vzniku depresie.

Fakt č. 2: Benjamin Franklin

Madame Helvetius, vdova po filozofovi Claudovi Helvetiovi, mala 60 rokov, keď sa stretla s Benjaminom Franklinom, a keď mu raz vyčítala, že s ňou nechce stráviť noc, odpovedal: „Madame, čakám, kým budú dlhšie noci.“

Fakt č. 3: Kaviareň modrých žralokov

Kaviareň žralokov modrých je odľahlá oblasť uprostred Tichého oceánu, ktorá je známa ako zimné a jarné miesto výskytu týchto žralokov, ktoré inak žijú na pobreží. Táto oblasť, ktorá sa nachádza na polceste medzi Baja California a Havajom, dostala svoj neoficiálny názov v roku 2002 od výskumníkov z Hopkinsovej námornej stanice Stanfordskej univerzity, ktorí skúmali tento druh žraloka pomocou satelitných sledovacích značiek. Identifikovali zónu s polomerom približne 250 kilometrov.

Fakt č. 4: Šimpanzy

„Najhoršie je to po zjedení fíg. Prdia tak hlasno a často, že ich občas lokalizujeme v lese podľa prdov,“ uviedla doktorantka evolučnej antropológie z Kentskej univerzity, Adriana Lowe.

Fakt č. 5: Otočné dvere

Koncom 19. Storočia, Theophilus van Kannel údajne navrhol otočné dvere, pretože nenávidel džentlmensvo. Nepáčilo sa mu súperiť s inými mužmi o to, kto má do dverí vstúpiť alebo z nich vyjsť prvý. A najhoršie bolo, že nerád otváral dvere ženám.

Hoci sa o živote Van Kannela veľa nevie, existuje zaujímavá povesť týkajúca sa inšpirácie jeho vynálezu: Nemal rád rytiersky čin, keď držal otvorené dvere, aby nimi mohli prejsť dámy. Preto sa väčšinu svojho dospelého života venoval vynájdeniu, zdokonaľovaniu a inštalácii otočných dverí.

Fakt č. 6: Bezdomovkyňa

Polícia našla 58-ročnú ženu, ktorá sa ukrývala v hornej priehradke mužovej skrine, a zatkla ju za neoprávnené vniknutie na cudzí pozemok. Do malého priestoru skrine si nasťahovala matrac a zrejme sa aj sprchovala, policajný hovorca ženu totižto označil za čistú.

Jedna z kamier zachytila, ako sa vo štvrtok po jeho odchode niekto pohybuje vo vnútri jeho domu, a on zavolal políciu v domnení, že ide o zlodeja. Keď však prišli, našli dvere zamknuté a všetky okná zatvorené. Polícia dom prehľadala a skontrolovala, kde všade by sa mohol niekto ukryť. Keď vysunuli policovú skriňu, ležala tam nervózne schúlená na boku.

Fakt č. 7: Kýchanie s otvorenými očami

Telo sa kýchaním snaží zbaviť zábranám v dýchacích cestách. Automatickým zatvorením očných viečok pri kýchnutí možno potenciálne zabrániť tomu, aby sa do očí dostalo viac dráždivých látok a zhoršili ich stav.

Neexistujú jednoznačné údaje o tom, prečo kýchanie vyvoláva reakciu žmurkania, ale vedci a iní ľudia špekulujú, že odráža ochranný mechanizmus.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre