Zoznámte sa s niekoľkými najdrahšími materiálmi na svete

4713

Niektoré sa používajú bežné, iné sú také vzácne, že sa považujú za skutočné klenoty. Prečítajte si prečo sú tieto materiály drahé a ich vlastnosti tak veľmi cenené.

Zdroj: unsplash/ Tahlia Doyle

Plutónium

Plutónium je rádioaktívny kov objavený v roku 1940. Svoje využitie našiel ako palivo na výrobu energie, ale používa sa aj na produkciu náloží v jadrových zbraniach. Vysoká cena plutónia je priamo úmerná jeho zriedkavému výskytu v uránových rudách a zložitému procesu výrobou. Pretože sa v prírode prirodzene nevyskytuje, musí sa vyrábať umelo z uránu v jadrových reaktoroch. Nákladný a zložitý postup značne zvyšuje jeho cenu, rovnako ako bezpečnostné opatrenia nevyhnutné na manipuláciu s ním. Celkovo platí, že je jedným z najdrahších materiálov na svete, najmä vzhľadom na jeho výnimočné vlastnosti a využitie. Cena sa odvíja od zriedkavosti, zložitosti výroby a extrémného nebezpečenstva. Vzhľadom na kontroverziu spojenú s jeho použitím v jadrových zbraniach je predaj plutónia a obchodovanie s ním regulované prísnymi medzinárodnými zákonmi a dohovormi. V súčasnosti nie je legálne ani bežné nakupovať plutónium, ako surovinu na otvorenom trhu a jeho cena sa, preto nezverejňuje.

Zdroj: wikimedia commons/ Aiyizo

Dietylamid kyseliny lysergovej

Dietylamid kyseliny lysergovej skôr známy, ako LSD je silne psychoaktívna droga, ktorá patrí medzi halucinogény. Látku syntetizoval v roku 1938 švajčiarsky chemik Albert Hofmann, ktorý objavil jej halucinogénne účinky a neskôr ju opísaním svojich vlastných skúseností popularizoval v 60. rokoch 20. storočia. LSD pôsobí na centrálny nervový systém, kde sa viaže na receptor serotonínu a mení jeho aktivitu, čo vedie k výrazným zmenám v zmyslových a kognitívnych funkciách. Jeden gram LSD stojí v prepočte okolo 2700 eur, je to však nelegálna droga, ktorej predaj a distribúcia je vo väčšine krajín sveta nezákonná.

Zdroj: unsplash/ Goashape

Kokaín

Kokaín je drahou drogou, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Vyrába sa z listov kokainovníka (Erythroxylum coca), ktorý rastie iba v určitých oblastiach Južnej Ameriky. Je potrebné extrahovať čistú kokaínovú bázu a následne ju chemicky upraviť do finálnej podoby. Tento proces je náročný a vyžaduje si špeciálne zariadenia a zručnosti. Kokaín je populárny ako rekreačná droga, preto sa často pašuje cez hranice na medzinárodné trhy. Cena sa tak násobí aj rizikom zatknutia a väzenia. Kokaín má psychoaktívne účinky, ktoré vedú k pocitom eufórie, zvýšenej energie a sebavedomia. S obľúbenosťou však narastá aj jeho cena na čiernom trhu, ktorá sa pohybuje niekde okolo 200 eur za gram.

Zdroj: unsplash/ Colin Davis

Roh nosorožca

Roh nosorožca je považovaný za jednu z najdrahších surovín na svete (1g stojí cca 90 eur). V mnohých Ázijských kultúrach predstavuje symbol bohatstva a moci. Používa sa v tradičnej medicíne, ale aj ako surovina na výrobu rôznych predmetov, napríklad ručne vyrezávaných džbánov alebo ozdôb. Okrem toho je roh ťažko dostupný, pretože zviera musí byť vždy najskôr zabité. Nosorožce sa, tak nelegálne lovia a pašujú cez hranice. Tieto aktivity sú spájané s organizovaným zločinom a teroristickými aktivitami. Neetické zaobchádzanie znížilo podľa odhadov organizácie Save the Rhino od roku 1970 populáciu nosorožcov o viac ako 90 percent. Niektoré druhy sú doslova kriticky ohrozené.

 Taaffeitový kameň

Taaffeitový kameň je vzácny drahokam, ktorý bol objavený v roku 1945. Pomenovaný je po Richardovi Taaffeovi, írskom gemológovi, ktorý ho identifikoval ako nový minerál. Vyskytuje sa v rôznych farbách od fialovej, ružovej, zelenej, modrej až po žltú. V prírode sa nachádza len v malých množstvách a jeho ťažba na Srí Lanke, v Tanzanií a Grónsku je pomerne náročná. Vzhľadom na vzácnu povahu a ťažkú dostupnosť je taaffeit považovaný za jeden z najdrahších kameňov na svete. Cena za gram sa pohybuje okolo 18 000 eur. Taaffeitové kamene majú vysokú tvrdosť, lesk a výnimočnú optickú kvalitu. Preto sa stali vyhľadávanými medzi šperkármi a zberateľmi drahokamov.

Zdroj: wikimedia commons/ Robert M. Lavinsky

Painit

Painit je vzácny minerál, ktorý sa skladá z piatich rôznych chemických prvkov medzi, ktoré patria vanád, chróm, draslík, hliník a bór. Pre svoje cenné zloženie a zriedkavosť je painit mimoriadne drahý. Za gram tohto červenkastého minerálu zaplatíte približne 8 000 eur.

Zdroj: wikimedia commons/ Robert M. Lavinsky

Diamant

Diamant nie je tak celkom najdrahším materiálom na svete má, ale niekoľko výnimočných vlastností, ktoré ho robia takým cenným. Je najtvrdší známy minerál na zemi, a to znamená, že je extrémne odolný voči poškodeniu. Diamant má vysoký index lomu svetla, čím vytvára jasný a prenikavý lesk. A do tretice, vzácnosť diamantu sa odráža v jeho zriedkavom výskyte. Nachádza sa iba v niektorých oblastiach na zemi a jeho ťažba je nákladná a zložitá. Okrem toho, iba malá časť získaných diamantov je dostatočne kvalitná a veľká na to, aby sa použila v šperkoch alebo v priemysle, čo znamená, že kvalitné diamanty sú oveľa vzácnejšie, a teda aj omnoho drahšie. Cena diamantov závisí od mnohých faktorov, ako sú napríklad veľkosť, kvalita a farebnosť. Môže sa líšiť od pár stoviek eur za menšie a menej kvalitné diamanty až po milióny eur za veľké a bezchybné diamanty.

Zdroj: unsplash/ Evie S.

Trícium

Trícium je izotop vodíka, ktorý sa vyskytuje v prírode iba v malých množstvách. Je to rádioaktívna látka, ktorá má veľmi krátky polčas rozpadu, čo znamená, že sa rýchlo rozpadá na iné prvky, a preto sa nedá uchovávať dlhodobo. Tieto vlastnosti spolu s vysokými nákladmi na výrobu a ošetrenie robia z trícia veľmi drahý materiál. Často sa používa v jadrovej energetike ako palivo v reaktoroch, ale aj v jadrových zbraniach. Okrem toho trícium našlo využitie aj v rôznych priemyselných a vedeckých aplikáciách ako sú svetelné zdroje, senzory a medicínske aplikácie. Vzhľadom na jeho vzácne vlastnosti a vysoké náklady na výrobu a manipuláciu je cena trícia relatívne vysoká a môže sa pohybovať v tisícoch desaťtisícoch eur za gram.

Zdroj: wikimedia commons/ Johan Fredriksson

Rhódium

Rhódium je drahý kov, ktorý má veľmi vysokú hodnotu na trhu, a to kvôli svojim unikátnym fyzikálnym a chemickým vlastnostiam. Je mimoriadne odolný voči korózii, má vysokú tvrdosť a tiež vysokú odolnosť voči tepelnému a chemickému pôsobeniu. Často sa používa ako katalyzátor v rôznych chemických reakciách, najmä v procese výroby kyseliny dusičnej a v petrochemickom priemysle. Používa sa aj v klenotníctve kvôli svojmu lesku, tvrdosti a antikoróznym vlastnostiam. Cena rhódia sa môže meniť v závislosti od dopytu a ponuky, ale v súčasnosti sa pohybuje okolo niekoľkých tisíc eur za trojskú uncu (približne 31,1 gramov).

Zdroj: wikimedia commons/ Hi-Res Images of
Chemical Elements

Antihmota

Antihmota je látka, ktorá má opačné vlastnosti ako klasická hmota, zahrňujúc opačný náboj a opačný spin častíc. V prírode sa vyskytuje veľmi zriedka a jej produkcia a uchovávanie sú náročné a drahé procesy. V súčasnosti má len obmedzené praktické využitie a jej cena je veľmi vysoká. Hodnota antihmoty sa však nedá presne určiť, pretože sa jedná o zriedkavý a ťažko dostupný zdroj energie, s ktorým sa na verejnom trhu obchoduje málo a väčšinou ide o transakcie medzi vedcami a výskumnými inštitúciami.

Zdroj: unsplash/ Brandon Style

Kalifornium

Kalifornium je chemický prvok, ktorý bol objavený v roku 1950 na Kalifornskej univerzite v Berkeley v Spojených štátoch. Jeho výroba a izolácia sú veľmi náročné a drahé, pretože sa musí vytvárať umelo v urýchľovačoch častíc, čím sa vyžaduje veľké množstvo energie a finančných zdrojov. Okrem toho je rádioaktívny a rýchlo sa rozpadá na iné prvky, preto sa nedá ľahko uchovávať. Cena kalifornia sa môže pohybovať až v desiatkach miliónov eur za gram. Má však veľmi obmedzené využitie, pretože jeho vlastnosti sú vhodné na výrobu iba niekoľkých špeciálnych typov detektorov a zdrojov žiarenia v laboratóriách.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre