Ako vybrať najlepšie bežecké legíny – V ponuke sú dámske, pánske či dokonca zateplené na behanie v zime

406

Bežecké legíny, ako súčasť bežeckého oblečenia, sa stávajú čoraz populárnejšie a obľúbenejšie ako u mužov, tak u žien. Ponúkajú niekoľko kľúčových výhod, akými sú napríklad pohodlie, teplo v zime, či kvalitné stiahnutie svalov.

Bežecké legíny alebo pančuchy pri behu nerozptyľujú. Vďaka ich schopnosti kompresie vytvárajú minimálny odpor pri behu, čo je oproti bežným voľným nohaviciam veľkou výhodou. To všetko môže mať vplyv na samotný beh a jeho výsledky. Niektoré bežecké legíny používajú materiál, ktorý odvádza vlhkosť a je prínosom pre cvičenie. Každý, kto už raz vyskúša beh v legínach, nevráti sa viac k bežným šortkám.

legíny na behanie ako vybrať

Ako vybrať najlepšie legíny na behanie?

Pri výbere bežeckých legín je potrebné myslieť na faktory ako sú ich veľkosť, dĺžka a vrstvenie. Jednou z dôležitých vecí, na ktorú by ste mali prihliadať, je aj samotný pás legín. Pri behu je odporúčané mať legíny zo šnúrkou v páse, čo je nielen pohodlné, ale je aj zárukou, že sa legíny nebudú pomaly zošmykovať z pása.

Strih bežeckých legín

Jednou z najdôležitejších vlastností je strih bežeckých legín. Tie by mali priliehať a mali by byť ako druhá koža. Práve táto vlastnosť je nápomocná pri behu a oproti nohaviciam s voľným strihom je veľkou výhodou. Elasticita legín má aj ďalšiu výhodou a tou je, že tesná látka môže pri potení chrániť pred chladným vetrom. Zároveň by však nemali byť bežecké legíny veľmi tesné, aby vám neobmedzovali pohyb. Mali by byť dostatočne pohodlné na to, aby vám zabezpečovali dostatočne voľný pohyb.

Dbajte na švy

So strihom bežeckým legín sa viaže aj zváženie toho, ako sú umiestnené švy. Pri výbere legín, ktoré nie sú určené priamo na beh hrozí riziko, že švy budú umiestnené na miestach, kde sa budú nepríjemne odierať o pokožku. Preto by švy na bežeckých legínach mali byť pre pokožku pohodlné a jemné, aby nedochádzalo k podráždeniu pokožky vplyvom odierania.

Látka, z ktorej sú bežecké legíny vyrobené

Materiál legín je dôležitý nielen z pohľadu jeho vzhľadu, ale aj na dotyk a veľmi ovplyvňuje to, ako sa v ňom cítite. Ich materiál ovplyvňuje aj to, ako legíny na tele pracujú a nakoľko sú pohyblivé tak, aby sa prispôsobili vašim potrebám. Dôležitú úlohu tu zohráva hmotnosť látky. Tá má vplyv aj na prehľadnosť legín od ktorých očakávame, že budú 100% nepriehľadné. V prípade behu by mal byť materiál legín dostatočne pružný na to, aby zabezpečil bezproblémový strečing, pohyb, flexibilitu a všestrannosť vyplývajúcu z behu.

Dĺžka legín

Bežecké legíny by nemali byť príliš dlhé. Prebytočná látka sa zvykne v spodnej časti legín nahromadiť, pôsobiť nepohodne a môže vás rozptyľovať. Naopak, príliš krátke legíny nebudú chrániť vaše členky, ktoré tak v chladnom počasí nebudú v teple. V takomto prípade je dobré zvážiť kúpu vhodných bežeckých ponožiek, ktoré siahajú vyššie.

Tip: Prečítate si ako vybrať bežeckú masku.

Počasie, v ktorom sa rozhodnete behať

Počasie je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim váš výber legín na behanie. Ak beháte v chlade a mraze, určite si vyberiete legíny, ktoré sú hrubšie, oteplené a dlhšie, tak aby vám zakryli aj členky. Materiál takýchto legín by mal byť izolačný, teda termo, aby pomáhal v boji proti nízkym teplotám. Naopak, ak beháte v teplom počasí, určite zvoľte bežecké legíny so schopnosťou odvádzať pot a ventilovať. Odporúčané sú bežecké legíny nad členky alebo kratšie.

Reflexné prvky

Legíny určené na beh budú určite obsahovať reflexné prvky, ktoré vám zabezpečia viditeľnosť a bezpečnosť počas behu po zotmení tak, aby vás vodiči aut videli s dostatočným prehľadom.

Doplnky na bežeckých legínach

Pridanou hodnotou bežeckých legín je, ak majú aj vstavané vrecká, kde si môžete odložiť svoj telefón alebo kľúče. Ideálne je, ak sú tieto vrecká umiestnené na boku alebo páse, aby to obmedzovalo efektivitu behu v čo najnižšej miere. Využitím vreciek na legínach sa vyhnete nepríjemnému štrnganiu kľúčov vo vreckách bundy. Prečítajte si aké doplnky na behanie sú najlepšie.

Pogumované úchytky

V niektorých prípadoch je veľmi užitočné, ak majú bežecké legíny aj gumové úchytky umiestnené v dolnej časti nôh tak, ktoré zabraňujú tomu, aby sa vaše bežecké legíny pohybovali hore a dole počas behu.

Bežecké legíny sú obľúbeným prvom bežeckého oblečenia ako u mužov tak aj u žien umožňujúcim pohodlnejší a efektívnejší beh v akomkoľvek počasí.

 

Naše tipy na bežecké legíny

Bežecké legíny nemusia stáť veľa. Ak s behom začínate nie je nutné investovať do drahých legín typu Nike alebo Adidas. Môžete siahnuť aj po ekonomických alebo podobne kvalitných alternatívach. Nižšie vám ponúkame zopár konkrétnych tipov na bežecké legíny v obchodoch. Nájdete medzi nimi legíny vhodné na behanie v zime (zateplené), pre pánov aj pre dámy.

 

Dámske krátke bežecké legíny

Legíny sú vyrobené z recyklovaného polyesteru. Materiál sa vyznačuje hebkosťou na dotyk a zabezpečuje odvádzanie potu na vonkajšiu stranu látky tak, aby ste ostali v suchu. Legíny neobsahujú švy v rozkroku, čím je zaistené optimálne pohodlie a znížene riziko podráždenia pokožky. Legíny majú široký pás so šnúrkou na sťahovanie vďaka čomu sa pri behu nezošmykujú. Zadné vrecká sú vhodným miestom na umiestnenie kľúčov alebo telefónu.

Pánske krátke bežecké legíny

Tieto pánske bežecké legíny sú ideálne na beh v teplom počasí. Sú vyrobené z funkčného materiálu z recyklovaného polyesteru tak, aby zabezpečili absorbovanie a odvádzanie potu, čo je dôležité pre znižovanie vlhkosti. Syntetická látka veľmi rýchlo schne, čo je ďalšou výhodou týchto legín. Legíny majú aj malé vrecko, ktoré je ideálne na umiestnenie kľúčov. Výnimočnosťou tohto produktu je, že prešiel testami, ktoré boli zamerané na pranie a sušenie. Testy potvrdili stálosť a pevnosť tvaru a farieb.

 

Pánske bežecké šortky s legínami

Pánske bežecké legíny 2 v 1 vytvorené pre štýlové behanie. Na legínach aj šortkách sú zvolené 2 funkčné a priedušné materiály odvádzajúce pot. Pás je nastaviteľný a zabezpečuje dobré držanie aj pri plných vreckách, ktorých je 5 a sú na zips.

 

Zateplené pánske bežecké legíny

Tieto pánske legíny sú ideálne na beh v chladnom počasí a zime. Sú nielenže hrejivé, ale aj priedušné. Športovci, ktorí ich vyskúšali, ocenili ich pohodlie počas behu v chladnom počasí. Legíny majú vnútorné vrecko určené na umiestnenie telefónu a tiež vrecko na kľúče.

Dámske zateplené legíny na beh v zime

Tieto legíny sú ideálne na beh v zime. Materiál je priedušný a zároveň hrejivý, čo zabezpečí optimálne pohodlie aj pri behu v teplotách pod 10 °C. V zadnej časti kolien je umiestnený priedušný diel zo sieťoviny na lepšie odvádzanie potu. Legíny majú tiež vrecká: jedno na telefón, druhé na kľúč a tiež bočné vrecko na fľašu s objemom 250 ml.

Dámske bežecké legíny – trojštvrťové

¾ dámske legíny, ktoré vďaka kompresívnemu materiálu zabezpečujú spevnenie svalov a priedušnosť počas behu. Zároveň bránia vzniku drobných poranení. Materiál odvádza pot na vonkajšiu stranu a rýchlo schne. Tlak, ktorý je vyvíjaný na rôzne časti stehna, podporuje žilný návrat a znižuje svalovú únavu. Tým, že obmedzujú svalové vibrácie, prispievajú k pohodlnejšiemu behaniu. Legíny majú až 5 vreciek: 1 nepremokavé vrecko na zips určené na telefón, 2 vnútorné predné vrecká na kľúče, karty alebo vreckovky, 2 bočné sieťové vrecká na umiestnenie gélov počas tréningu.

Nezabudnite na bežeckú bundu

Legíny sú naozaj užitočný doplnok k behu. Rovnako podstatná je aj bežecká bunda. Prečítajte si náš článok ako vybrať tú najlepšiu a spríjemnite si tak športovanie. Sú lepšie značky Adidas alebo Nike? Kedy je vhodné siahnuť po oveľa viac ekonomickej alternatíve? To všetko sa dozviete v našom sprievodcovi.

 

Užitočné zdroje:

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre