Čo potrebujete na behanie? Veľa toho nie je ale príjemné doplnky ako šortky, legíny či kukla vám určite váš beh spríjemnia

727

Síce nie je začiatok nového roka a nie je čas novoročných predsavzatí, ale začať s pohybom môžete tu a teraz bez toho aby ste potrebovali zmenu dátumu v kalendári. Jednou skvelou možnosťou pohybu je behanie. Ľudia sú vzpriamený dvojnožci. Sme jedny z najvýkonnejších vytrvalostných bežcov našej planéty. Čo tak vzkriesiť naše korene bežcov a začať s aktivitou dnes? Alebo začať zajtra? Pozrite sa čo k tomu potrebujete okrem kvalitných bežeckých tenisiek.

beh

Behanie

Behanie je pre nás prirodzený jednoduchý pohyb. Výhodou behu sú minimálne náklady na vykonávanie športu. Pokiaľ by sme to brali od úplnej kostry, stačia nám tepláky a tričko. Áno, môžeme behať bez tenisiek. Avšak, človek je tvor pohodlný. Tak prečo si to nespríjemniť, keď tá možnosť existuje?

Aké doplnky na behanie pomôžu?

Správna výbava. Nemusí byť nijako drahá ani určená pre olympijských športovcov. Kvalitná stredná zlatá cesta je vaša voľba ak ste začiatočník. Medzi doplnky, ktoré vám spríjemnia beh napríklad patria:

 

Bežecké ponožky

Dôležitosť kvalitných bežeckých ponožiek sa podceňuje. Vaše nohy vám poďakujú. Ideálne sú bez švov s dobrým odvádzaním vlhkosti a potu z chodidiel. Predídete tak tomu boľavím nohám od pľuzgierov a odrenín. Ponožky s väčším polstrovaním na určitých miestach vedia pomôcť s odpružením.

Bežecké šortky

No behanie na nudistu sa nepraktikuje úplne bežne. Preto investícia do spodnej časti odevu by bola vhodná. Šortky by mali byť komfortné, ľahké a mali by byť ľahké a správne odvádzať vlhkosť pri tréningu. Bežecké šortky si vždy vyskúšajte, aby vás neškrtili tam kde nemajú. Nemali by byť tesné, obmedzovalo by to pohyb. Tiež pozor na ich voľnosť. Mohlo by sa stať, že bežíte, bežíte a zrazu ich máte pri členkoch.

Bežecké legíny

Chladné mesiace sú chladné mesiace. Naše podnebie nám nedovoľuje behať stále úplne naľahko, preto na zimné mesiaci či chladné rána je vhodné zaobstarať si bežecké legíny. Zabránia prieniku vetru a vzdušnej vlhkosti. Zabránia tak podchladeniu svalov.

Tak ako šortky aj legíny musia správne sedieť na tele. Kupujte ozaj správnu veľkosť a nenechajte sa obalamutiť číslovaním. Že nosíte stále S, ale teraz vám sedí M ? To nevadí. Hlavné je, že vám padnú ako uliate a vy si tak môžete užívať beh.

Bežecká maska alebo kukla

Niekedy nestačia len dlhé legíny na to aby nám bolo teplo. Keď sa už do toho dostanete a beháte ozaj za každého počasia môže sa vám hodiť bežecká maska. Až 30 % nášho tepla môže byť stratených cez našu hlavu. Preto v tuhej zime je dôležité ju chrániť a mať v teple. Bežné sú klasické vlnené a sú ľahko dostupné. Ak si priplatíme môžeme zohnať nepremokavý či vetru odolný variant.

Bežecká bunda (vetrovka)

Od septembra do marca ju bežci v podstate neodložia. Ak je ozaj zima budete za ňu vďačný. Nezohrejete sa len behom ak je vonku – 10 °C a budete v tričku. Dnešné možnosti nám ponúkajú najrôznejšie prevedenia bežeckých búnd. Od zastavenia vetra až odolnosti proti dažďu. Lacnejšie prevedenia sú určené viac na rekreačné behanie a preto vás nemusia 100 % ochrániť proti nepriaznivému počasiu.

Športová podprsenka

Asi mužskému osadenstvu toto nič nehovorí, ale pre nás ženy je to jedna z najpodstatnejších vecí pri behaní. Zadok mrznúť môže, avšak nemá sa hýbať nič čo sa hýbať nemá. Voľba správnej bežeckej podprsenky je zásadná vec. Správna podprsenka reguluje až 80 % pohybu pŕs. Nechcete predsa behať po chodníku a vybiť si zub. Vybrať správnu veľkosť nevie veľké percento žien. Nechajte si poradiť v špecializovanom obchode a investujte do správneho kusu pre vás.

Nočný beh

Blíži sa nám tá časť roku kedy sú večery dlhé. Pokiaľ sa chcete dostať po práci k behu pravdepodobne už bude tma. Preto buďte vždy viditeľný. Najmä ak behávate blízko ciest. Opatrnosť je vždy dôležitá a potrebná.

Slovo na záver

Ak sa rozhodnete behať. Robíte dobre nielen pre svoje fyzické ale aj psychické zdravie. Nezabúdajte na správnu rozcvičku. Najmä ak ste sa už dlho nehýbali a neprepáľte štart. Pokiaľ ste začiatočník začnite zvoľna aj pomaly. Nechcete sa odradiť od budúceho behu.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre