Najnebezpečnejšie jedlá, ktoré sa konzumujú vo svete

2884

Ak Vám nejde do hlavy prečo by niekto konzumoval jedlo, ktoré vyvoláva akékoľvek pochybnosti, možno ste ešte nezašli príliš ďaleko. No zatiaľ, čo sa rozhodnete vyraziť prečítajte si o niekoľkých podivných „delikatesách“ svetovej kuchyne.

Ackee

Ackee alebo Blighia sapida je tropické ovocie obľúbené najmä v Karibiku. Pridáva sa do mnohých miestnych jedál. Obsahuje však toxíny nachádzajúce sa v semenách vo vnútri plodu. Ak sa tie neodstránia správne, predstavujú pre jej konzumentov nebezpečenstvo v podobe otravy mozgových buniek, či dokonca smrti. Príznaky narastajú od nevoľnosti, zvracania až ku kŕčom a vo viacerých prípadoch aj upadnutím do kómy. V Karibiku sa každým rokom Ackee otrávi odhadom jeden človek, avšak jeho konzumácia sa v iných častiach sveta povoľuje len v tedy, ak ovocie pripraví odborník.

Zdroj: unsplash/ Elite Inception Co

Namibijská bullfrog

S konzumáciou žabích stehienok sa stretávame aj v našich končinách. Pochúťkou africkej Namíbie je, ale tučná a šťavnatá „bullfrog“, ktorá je často jediným zdrojom bielkovín miestnych stravníkov. Väčšina bullfrogov však obsahuje toxíny, ktoré môžu byť nebezpečné pre ľudské zdravie. Preto by mali byť pred konzumáciou precízne upravené. Úplne mŕtvym žabám sa odstráni koža a tuk a telo sa musí dôkladne umyť. Grilovaná, dusená alebo varená sa podáva s kukuricou, fazuľou alebo ryžou. Aj keď sa jedná o miestnu tradičnú pochúťku opatrnosť by tu mala byť stále na mieste.

Zdroj: unspash/ Robert Zunikoff

Absint

Absint je druh alkoholického nápoja, ktorý sa vyrába z bylinných extraktov, z ktorých najdôležitejšie sú palina pravá, aníz a fenikel. Tento nápoj obsahuje vysoký obsah alkoholu (zvyčajne okolo 70 až 80 percent), ale tiež obsahuje psychoaktívne látky, ako je thujón. Nadmerná konzumácia môže mať toxické účinky na nervový systém, spôsobiť halucinácie, záchvaty a dokonca kómu. Dnes sa vyrába menej toxický absint, ktorý obsahuje nižšie množstvá thujónu a je menej nebezpečný. Napriek tomu sa odporúča piť ho v malých množstvách, ak sa len nechcete dostať do vážnych zdravotných problémov.

Zdroj: unsplash/ Randy Fath

Maniok

Maniok, tiež známy ako Cassava, je koreňová zelenina, ktorá sa bežne pestuje v tropických a subtropických oblastiach Ázie, Afriky a Ameriky. Táto dôležitá súčasť potravy obsahuje kyanid, ktorý je toxický pre ľudský organizmus. Maniok je nebezpečný iba v surovom stave, pri správnej tepelnej úprave sa, preto niet čoho obávať. Keďže je kyanid toxický, spracovanie manioku by malo prebiehať v dobre vetraných miestnostiach s ochrannými rukavicami a okuliarmi.

Zdroj: unsplash/ Annie Spratt

Casu Marzu

Casu Marzu je pomerne známy syr, ktorý sa vyrába na Sardínii povedzme, že pomerne sám. Počas doby zrenia je bochník celý odkrytý, čo láka červy, ktoré doň kladú ďalšie vajíčka. Odpudzujúci hmyz fermentuje syr a dodáva mu ohromný zápach. Konzumácia spolu s malými návštevníkmi je nezákonná, pretože sa môžu ľahko prevŕtať aj Vašimi črevami.

Zdroj: wikimedia commons/ Šardan

Blaasop

Blaasop známy tiež, ako japonská Kugelfish je ryba, ktorej príprava si vyžaduje určité zručnosti. Obsahuje totiž jedovatú látku tetrodotoxín nachádzajúcu sa v pečeni, koži a vnútorných orgánoch zvieraťa. Tetrodotoxín je veľmi silný jed, ktorý blokuje nervové impulzy a môže viesť k paralýze a úplnému zlyhaniu dýchania už počas konzumácie. Na prípravu tejto „pochúťky“ je nutné vlastniť patričný certifikát a mať špeciálne vzdelanie. Blaasop sa považuje za jednu z najnebezpečnejších rýb na svete, ktorej konzumácia balansuje na hranici života a smrti.

Zdroj: wikimedia commons/ Totti

Opičie mozgy

Pre mnohých znie už samotný názov nechutne, ešte hororovejšie sú však následky konzumácie opičieho mozgu, nehovoriac o etickej stránke. Aj keď je v mnohých krajinách táto praktika zakázaná, v niektorých častiach Indonézie, Malajzie, Papuy Novej Guineje alebo na Tchaj-wane je súčasťou tradičnej miestnej kuchyne. Mnohí priaznivci veria, že mozgy obsahujú látky s liečivými účinkami. Tie však nepotvrdzujú žiadne vedecké dôkazy. Čo však potvrdené je, že konzumáciou sa môžete nakaziť chorobou zvanou Creutzfeldt-Jakob, degeneratívnou poruchou mozgu, ktorá spôsobuje demenciu vedúcu až k smrti.

Zdroj: wikimedia commons/ Cara Chow

Krvavé mušle

Tieto mäkkýše obsahujú toxín zvaný kyselina domoová, nervový jed, ktorý môže spôsobiť hepatitýdu typu A, týfus a úplavica. V roku 1988 Šanghaj zakázal krvavé mušle, keď sa u viac ako 300 000 ľudí rozvinula hepatitída A a 31 ľudí zomrelo.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre