Toto je najsmradľavejšie ovocie na svete – a prečo vlastne tak zapácha?

3413

Vonia síce ako prepotené ponožky, no zároveň sa považuje za lahôdku.

Durian, prezývaný „kráľ ovocia“, je jedným z najobľúbenejších jedál v juhovýchodnej Ázii. Milovaný miliónmi ľudí sa považuje za pochúťku. Má to len jeden háčik: Je známy aj ako najsmradľavejšie ovocie na svete. Vôňa durianu bola prirovnaná k odpadu, pomyjam a prepoteným ponožkám!

V skutočnosti durian páchne tak prenikavo, že je známy jeho zákaz vo verejnej doprave, na letiskách a hoteloch v Thajsku, Malajzii, Singapure, Hong Kongu a ďalších miestach. Povedzme, že je určite chybou etikety otvárať ho v malých, uzavretých priestoroch.

Čo to teda durian vlastne je a prečo tak zapácha? A vzhľadom na jeho nie tak voňavú povesť, prečo ho ľudia tak milujú?

a group of cacti
Photo by Shino on Unsplash

Čo je durian?

Durian je ovocie, ktoré pochádza z južnej Číny a juhovýchodnej Ázie. Je veľký, s ostnatým hnedo-zeleným zovňajškom, ktorý musíte rozdeliť, aby ste zjedli ovocie zvnútra. (Jeho pichliače sú také ostré, že bolo zaznamenaných niekoľko úmrtí durianom!). Vnútri je husté, dužinaté, pudingové ovocie, ktoré rastie okolo veľkých semien, podobne ako kôstky z avokáda. Farba dužiny môže byť od červenej po zlatožltú, ale vo všeobecnosti je svetložltá.

A hoci je durian známy pre svoj zápach, je neuveriteľne populárny okrem iného aj v Malajzii, Thajsku, Číne a Indonézii. Dokonca sa považuje za pochúťku a podľa toho sa aj cení – nie je nezvyčajné vidieť durian, ktorý stojí 20 až 30 dolárov za pol kilogramu!

durian fruit
Photo by Gliezl Bancal on Unsplash

Prečo je durian taký smradľavý?

Vedecká štúdia rozložila durianov prenikavý zápach na 44 rôznych chemických zlúčenín, ktoré vytvárajú jeho vôňu. Jedným z najzaujímavejších faktov zo správy je, že to bolo prvýkrát, čo sa tri z týchto zlúčenín vôbec našli v prírodnom produkte. To je dôvod, prečo durian vonia tak jedinečne – z chemického hľadiska nie je nič podobné!

Nie je to však jedna zlúčenina, ktorá má za následok neslávne známy zápach durianového ovocia, je to kombinácia všetkých. Výskumníci opísali každú z pachových zlúčenín, ktoré našli v duriane; zoznam obsahuje med, praženú cibuľku, síru, karamel, polievkové korenie, zhnité vajce, hnilú kapustu, skunka a ovocie.

a person cutting a durian fruit on a cutting board
Photo by Alexey Demidov on Unsplash

Ako chutí durian?

Našťastie durian chutí lepšie ako vonia! Má komplexnú chuť, ktorá sa nepodobá žiadnemu inému ovociu.

Durian má tropickú chuť, s rovnakým druhom takmer kvetinových podtónov, aké máte v liči. Má sladkú vanilkovú, smotanovú chuť, prekrytú pikantnou cesnakovou príchuťou. Niektorí ho prirovnávajú k smotanovému syru s chuťou, ktorá môže kolísať medzi slanou a sladkou. Dužina je hustá a krémová.

Durian prichádza v obrovskej škále príchutí v závislosti od druhu a podmienok pestovania. Sprievodcovia s ochutnávkou durianu sľubujú ovocie, ktoré chutí ako karamelové jablko, tyčinka Snickers a podobne. Každé jednotlivé ovocie má rôzne podtóny čokolády, kávy a pudingu. Niektoré duriany môžu byť sladšie, kyslejšie alebo pikantnejšie ako iné. Chuť durianu sa dokonca mení aj v samotnom ovocí: dužina zvonku chutí inak ako dužina, ktorá je najbližšie k semienkam!

shallow focus photo of sliced fruit
Photo by Jim Teo on Unsplash

Ako sa durian konzumuje?

Ak chcete zjesť durian, odtrhnite ostrú vonkajšiu časť a zlúpte ovocie zo semien. Ale pozor: vôňa durianu môže v interiéri dlho pretrvávať. Ak chcete zápach vyvetrať, predstavte si, že sa zbavujete rybieho zápachu z kuchyne. V Malajzii je bežné vidieť, ako si miestni obyvatelia pokladajú noviny pred dom, aby jedli svoj čerstvý durian vonku.

Durian je obľúbená príchuť v občerstvení, koláčoch, cukríkoch a ďalších. Používa sa aj v niektorých slaných jedlách – možno najpamätnejšie v pizzi durian v Pizza Hut, limitovanej edícii v Šanghaji.

person holding white garlic bulb
Photo by Isabel Casallas on Unsplash

Nenechajte sa odradiť vôňou: Durian stojí za vyskúšanie, bude to dobrodružstvo.

Pravdepodobne ho nekúpite vo vašom obchode na rohu, ale čerstvý a mrazený durian nájdete v mnohých ázijských obchodoch s potravinami. Costco predáva aj veľké balenie mrazenej durianovej dužiny. Durian, ktorý si kúpite v USA či Európe, však nebude rovnaký, aký by ste dostali čerstvý v juhovýchodnej Ázii. Aj keď si kúpite celý durian namiesto mrazenej dužiny, stále bude počas prepravy zmrazený.

Ešte pozoruhodnejšie je, že väčšina durianov, ktorá sa posiela na zámorské trhy, je vyšľachtená špeciálne na export. Pre americký trh to bežne znamená durian, ktorý má menej štipľavý „durianový ovocný zápach“ a jednotnejšiu chuť.

Ak chcete vyskúšať durian, najlepší spôsob, ako začať, je s nejakou durianovou zmrzlinou, ktorá by nemala mať výrazný zápach. Je to zaujímavá sladká pochúťka a uvidíte, prečo toľko ľudí miluje toto ovocie – vôňu a všetko ostatné.

woman in white hat and white long sleeve shirt sitting on black wheelchair
Photo by Dave Weatherall on Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre