21 najstarších vlajok, ktoré prežili skúšku časom

539

Od vyčerpávajúcich bitiek na bojisku až po zastúpenie v Organizácii Spojených národov – najstaršie vlajky na svete to všetko prežili. Vlajky môže reprezentovať národ bez toho, aby povedali jediné slovo. Rozprávajú roky histórie prostredníctvom vizuálnych aspektov. Nie každá vlajka však prežila skúšku časom. Pokiaľ ide o označenie najstaršej vlajky, dizajn a význam pre národ zohrávajú dôležitú úlohu pri prežití. Dizajn vlajky je prvá vec, ktorá upúta pozornosť. Pripravili sme pre vás niektoré z najstarších národných vlajok, ktoré sa používajú dodnes. Niektoré z nich sú pútavejšie ako iné, takže určite nám dajte vedieť v komentároch, ktoré vás zaujali najviac.  

#1 Japonsko (od roku 701)

Krajina vychádzajúceho slnka, Japonsko, je dokonale zachytená v štátnej vlajke známej ako Hinomaru. Kým symbolika vychádzajúceho slnka sa používala už od 7. storočia, verzia vlajky sa začala používať až neskôr. Podľa niektorých japonských historických kníh Hinomaru prvýkrát použil cisár Monmu počas osláv Nového roka.

a white and red flag flying on top of a pole
Photo by Chris Barbalis on Unsplash

#2 Gruzínsko (od roku 1008)

Vlajka Gruzínska obsahuje náboženské prvky. Známa svojimi piatimi krížmi, sa používala od roku 1008 pri vzniku Gruzínskeho kráľovstva. Ako čas plynul, dizajn sa mierne zmenil a verzia 1008, aj keď zmenená, je stále používaná gruzínskym národom.

pexels genadi yakovlev 4550542 64705c60f4094 700
zdroj: boredpanda.com

#3 Dánsko (od roku 1219)

Táto vlajka, ktorá drží rekord ako najdlhšie nepretržite používaná vlajka, bola pravdepodobne priekopníkom severského kríža. Vlajka s bielym krížom na červenom pozadí predstavuje bitku a mier, ktorý príde po nej. Tiež sa hovorí, že vlajka bola prvýkrát použitá v bitke pri Lyndanisse v roku 1219, keď padla na Dánov.

us a flag on flag pole near sea under cloudy sky during daytime
Photo by Mark König on Unsplash

#4 Rakúsko (od roku 1230)

Rakúska vlajka, druhá najstaršie používaná, bola spočiatku použitá ako symbol dynastie Babenbergovcov. Avšak v stredoveku, keď Habsburgovci ovládli región, bola rakúska vlajka bielej a červenej farby ponechaná. Jej význam bol tak úzko spojený s Rakúskom, že bez ohľadu na to, aká dynastia mu vládla, vlajka zostala na svojom mieste.

austria salzburg state st wolfgang at wolfgangsee with ensign in the foreground
zdroj: gettyimages/Westend61

#5 Lotyšsko (od roku 1279)

Lotyšská vlajka vznikla kvôli vojne, do ktorej boli zapletení Latgalčania. Legenda hovorí, že keď náčelníka Latgalčanov zabalili do bielej plachty, strany sa namočili do jeho krvi a stred zostal nedotknutý. Štátna vlajka bola oficiálne prijatá v roku 1921 a symbolizuje pripravenosť lotyšského ľudu.

red and white striped flag
Photo by Mareks Steins on Unsplash

#6 Škótsko (od 13. storočia)

Zatiaľ čo severské krajiny dávajú prednosť použitiu kríža vodorovne na svojich vlajkách, Škótsko ho používa iným spôsobom. Škótska národná vlajka využíva biely diagonálny kríž na modrom pozadí. Návrh pochádza už z 13. storočia. Je to tiež dôležitý prvok vlajky Spojeného kráľovstva, tzv. Union Jack.

a blue and white flag
Photo by chris robert on Unsplash

#7 Albánsko (od roku 1443)

Aj keď sa dizajn mohol v priebehu rokov zmeniť, význam albánskej vlajky zostal z veľkej miery rovnaký. Kým červená predstavuje statočnosť a krv, drozd uprostred symbolizuje Albánsko ako krajinu. I keď sa používala od roku 1443, oficiálne bola prijatá až v roku 1912, keď sa Albánsko oslobodilo od Osmanskej ríše.

a red flag flying in the wind on a clear day
Photo by Marco De Hevia on Unsplash

#8 Švajčiarsko (od roku 1470)

Švajčiarska vlajka je neutrálna ako samotná krajina — biely kríž v červenom poli. Dizajn používali Staré švajčiarske konfederácie už v roku 1470. Vlajka symbolizuje kresťanstvo (preto kríž) a vzdáva hold starej konfederácii. Švajčiarska vlajka je jednou z iba dvoch štvorcových.

red and white sail boat on water near city buildings during daytime
Photo by Stephen Leonardi on Unsplash

#9 Švédsko (od roku 1562)

Podľa mytológie sa vlajka Švédska, ktorú poznáme dnes, zjavila kráľovi Ericovi IX., keď pristál vo Fínsku počas Prvej švédskej krížovej výpravy. Zdá sa, že Švédi ukradli príbeh Dánom, alebo to bolo naopak? Napriek tomu zlatý kríž v modrom poli používala od 60. rokov 16. storočia kráľovská rodina.

people at the street between commercial buildings
Photo by Linus Mimietz on Unsplash

#10 Holandsko (od roku 1572)

Holandská vlajka predstavuje zmenu z monarchického systému na demokratickejší. Okrem toho, že ide o najstaršiu súvislú vlajku využívajúcu trojfarebný dizajn, inšpirovala aj iné národy, ako napríklad Francúzsko a Rusko. Od 16. storočia zaznamenala vlajka niekoľko farebných zmien, napríklad zmena vrchnej časti z oranžovej na červenú.

white and blue flag on pole during daytime
Photo by João Guimarães on Unsplash

#11 Tonga (od roku 1674)

Predtým, ako sa Tonga stala krajinou, už mala svoju vlajku v podobe anglického červeného praporčíka. Táto vlajka, biely obdĺžnik s krížom v rohu na červenom pozadí, bola prvýkrát použitá v roku 1674. V roku 1875 bol dizajn vlajky oficiálne stanovený v ústave a nebolo dovolené ho meniť.

64705da1d5463 oldest flags
zdroj: boredpanda.com

#12 Rusko (od roku 1696)

Ruská vlajka, ktorá si požičala dizajn od Holanďanov, bola prvýkrát použitá obchodnými loďami v roku 1696. V roku 1896 biele, modré a červené trikolórové vlajky nahradili čierny, žltý a biely dizajn Ruskej ríše až do roku 1923. Keď sa Sovietsky zväz rozpadol, vlajka sa opäť začala používať v roku 1991.

grey and red flag
Photo by Egor Filin on Unsplash

#13 Nepál (od roku 1743)

Nepál má jednu z najzvláštnejších a najunikátnejších vlajok na svete. Vlajka Nepálu, ktorá kombinuje dva prapory, vyniká už len svojim dizajnom. Prvýkrát bola použitá v roku 1743, oficiálne bola prijatá až v roku 1962, keď bola v Nepále vytvorená nová ústavná vláda.

red flah near snow covered mountain during daytime
Photo by Samrat Khadka on Unsplash

#14 Lichtenštajnsko (od roku 1764)

Lichtenštajnsko používalo svoj farebný dizajn modrej a červenej vlajky z roku 1764 a oficiálne ho prijalo v roku 1982. Podľa miestnych zvyklostí však muselo používať žltú a červenú farebnú schému viditeľnú na ich erbe. V roku 1937, keď vláda zistila, že Haiti má podobnú vlajku, pribudla do rohu koruna.

Scka Fahne Liechtensteins WAF 300 J FL 64705e66a012b 700
zdroj: boredpanda.com

#15 Španielsko (od roku 1785)

Keďže Španieli boli známi svojou armádou, bolo prirodzené, že ich námorníctvo zohralo úlohu pri vytváraní vlajky. Bandera de España bol prvýkrát použitý ako námorný prápor v roku 1785. Spočiatku Antonio Valdés y Bazán daroval španielskemu Karolovi III. 12 návrhov, z ktorých jeden bol súčasnou vlajkou, ktorú poznáme dnes.

white concrete building with red and yellow flag on top under blue sky during daytime
Photo by Alexander Awerin on Unsplash

#16 Spojené štáty americké (od roku 1777)

Staré dobré hviezdy a pruhy sú asi jednou z najrozpoznateľnejších vlajok na celom svete. Koniec koncov, jeho dizajn je jedinečný, pretože obsahuje prvky, ktoré naznačujú trinásť kolónií (pruhy) a súčasné štáty (hviezdy). Prvýkrát bol použitý v roku 1777, keď druhý kontinentálny kongres 14. júna prijal rezolúciu o vlajke.

man riding bike and woman running holding flag of USA
Photo by frank mckenna on Unsplash

#17 Turecko (od roku 1793)

Keďže Turecko zdedilo väčšinu územia Osmanskej ríše, prevzalo aj vlajku za jeho vlastnú. S mesiacom a hviezdou na červenom pozadí je dizajn dostatočne elegantný a chytľavý na to, aby vynikal medzi ostatnými. Prvýkrát sa vlajka použila v roku 1793, po páde impéria, Turecko oficiálne štandardizovalo vlajku v roku 1936.

red and white flag close-up photography
Photo by Meriç Dağlı on Unsplash

#18 Francúzsko (od roku1794)

Zatiaľ čo Holandsko mohlo byť priekopníkom trikolórnej schémy, boli to Francúzi, ktorí ju spopularizovali vo svete. Vlajka s modrou, bielou a červenou farbou symbolizuje vzburu proti autokratickým štandardom minulosti. Tento dizajn trikolóry bol prvýkrát použitý v roku 1794 ako námorný prápor.

white red and blue flag
Photo by Rafael Garcin on Unsplash

#19 Taliansko (od roku 1796)

Zdá sa, že Francúzi urobili veľa, aby pomohli vytvoriť taliansku vlajku, ktorú používajú aj dnes. Taliani čerpali inšpiráciu z francúzskeho trikolórneho dizajnu, ale pridali tam svoju farbu. Modrú farbu nahradili zelenou. V roku 1796 boli farby trikolórnej kokardy z roku 1789 použité na návrh oficiálnej vlajky.

white concrete building with red flag on top under blue sky during daytime
Photo by Michele Bitetto on Unsplash

#20 San Maríno (od roku 1797)

Zdá sa, že Francúzi inšpirovali viacero vlajok, vrátane San Marína. Pôvodne San Maríno používalo na reprezentáciu svoj štandard zlata, bielej a „alessandrino“. Avšak v roku 1797, keď do republiky dorazila vlna Francúzskej revolúcie, nechala najvyššia rada zhotoviť bielu a svetlomodrú kokardu.

a blue and white flag
Photo by aboodi vesakaran on Unsplash

#21 Spojené kráľovstvo (od roku 1801)

Prvýkrát použitá v roku 1801, keď sa zjednotilo Kráľovstvo Veľkej Británie a Írske kráľovstvo. Vlajka Spojeného kráľovstva, známa ako Union Jack, predstavovala všetkých základných členov Impéria. Kríž svätého Patrika a svätého Ondreja predstavujú Írsko a Škótsko, zatiaľ čo červený kríž svätého Juraja symbolizuje Anglicko a Wales.

photo of car and bus near castle
Photo by Sabrina Mazzeo on Unsplash

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.