6 najzvláštnejších súdnych trestov v histórii

2229

Trestanie trestných činov vo väčšine západného sveta je dnes pomerne jednoduché. Väčšina ľudí, ktorí spáchali trestný čin, môže jednoducho očakávať rôzne dlhý čas vo väzení v závislosti od závažnosti ich priestupku. Nie vždy však išlo o jednoduché záležitosti. História je plná krutých a často mimoriadne zvláštnych trestov a súdnych konaní, z ktorých šesť si teraz priblížime.

Opilecký plášť

Podivný „opilecký plášť“, v severnom Anglicku známy aj pod názvom Newcastleský plášť, bol spôsob trestu, ktorý sa udeľoval recidivistom – alkoholikom, ktorí sa zjavne nedokázali správať po vypití alkoholu. Podivná myšlienka bola celkom jednoduchá. Vziať masívny, ťažký drevený sud, ktorý bol zvyčajne určený na skladovanie alkoholických nápojov, vyrezať v ňom potrebné otvory na hlavu a končatiny a prinútiť páchateľa, aby ho dlhší čas nosil počas pochodu miestnymi ulicami, čo pravdepodobne viedlo k verejnému poníženiu. Obyvatelia mesta sa správali nepriateľsky a vysmievali sa tým, ktorí nosili tieto „sudové košele“, a považovali to za akúsi miestnu udalosť. Aby toho nebolo málo, ťažký odev mohol spôsobiť viac ako niekoľko zranení a slušnú fyzickú záťaž na telo nositeľov. Ak už nič iné, tak to mohlo byť prinajmenšom výborné odstrašujúce opatrenie.

34420064242 8e968b42e1 o
Zdroj: Dimitris Kamaras/Flickr

Maska hanby

Nosenie zvláštne vyzerajúcej masky, ktorá má nositeľa zosmiešniť, je pomerne ľahký nápad na potrestanie, a preto sa používala aj na rovnako ľahké zločiny. Masky sa vyrábali z chladného kovu a mali zvieracie alebo zvláštne vzory. Mnohé z týchto pokrývok hlavy sú dnes vystavené v múzeách. Masky hanby sa často používali na potrestanie žien, pretože často mali potrestať to, čo sa považovalo za spoločenský zločin – klebety miestnych žien. Ďalšími dôvodmi na potrestanie boli nečestnosť, odpočúvanie a obžerstvo. Zaujímavé je, že vzory sa líšili v závislosti od trestného činu, napríklad osoby potrestané za klamstvo dostávali masky s dlhším nosom. Ľudí, ktorí ich mali na sebe, niekedy viedli v reťaziach a zvoncom zvolávali dav, aby mohli byť svedkami tohto zvláštneho predstavenia.

4139734028 9fe3f45492 o
Zdroj: Nan Palmero/Flickr

Staroegyptské rezanie nosa

Tvár človeka je to, čo nás pri stretnutí najviac upúta – najvýraznejšia a najjedinečnejšia časť tela. Takže vlastne nie je prekvapujúce, že sa stala terčom kreatívneho trestu. Starovekí Egypťania si určite mysleli, že to má zmysel, aspoň keď vymysleli svoj trest amputácie nosa. Tento zvláštny a krutý čin ponechával obeť nažive, ale zhoršoval kvalitu jej života a bol považovaný za veľmi škodlivý pre jej osobnosť a sebavyjadrenie. Obete sa tak stávali menej spoločenskými a strácali svoje postavenie v spoločnosti, dokonca vyhľadávali prvé formy plastickej chirurgie. Podobné metódy však zväčša nepomáhali, takže trest, žiaľ, zostal neúčinný. Egypťania, ktorí tento trest často používali ako trest za cudzoložstvo, neboli jediní. Historické záznamy ukazujú, že ho používali aj v gréckej, rímskej a byzantskej ríši, pričom bol identifikovaný aj v hinduistickej a predkolumbovskej americkej civilizácii.

20365221094 8e72715a0b o
Zdroj: Mary Harrsch/Flickr

Varenie v kovovej nádobe 

Pravdepodobne najstrašnejší trest a spôsob mučenia v histórii, je starogrécky vynález známy pod menom brazen bull. Obeť bola umiestnená do ozdobne vyrobenej bronzovej sochy býka s dutým vnútrom, ktoré sa rozžeravilo, čím sa osoba držaná v býčom žalúdku uvarila. Aby to bolo ešte desivejšie, býk mal zrejme veľmi špeciálne navrhnutú akustiku, vďaka ktorej výkriky agónie úbohého zločinca podľa historických správ zneli veľmi podobne ako zvuk skutočného býka. Údajne sa obeťou tejto metódy, ktorá bola zvyčajne vyhradená pre najhoršie zločiny a mala sa čiastočne používať na to, aby ľudí od ich páchania odradila, nakoniec stal aj tvorca tohto zariadenia.

Pierre Woeiriot The Brazen Bull of Phalarus NGA 54032
Zdroj: Wikimedia Commons

Nahota

Táto metóda trestu vyvolala istú novodobú kontroverziu kvôli jej implementácii v seriáli HBO Hra o tróny. V seriáli sa objavili postavy potrestané nahou chôdzou na verejnosti, čo mnohí ľudia považovali za hlúposť, nerealistickosť a za nápad, ktorý sa jednoducho má páčiť ľuďom vyhľadávajúcim určité témy pre dospelých. Táto scéna má v skutočnosti základ v histórii. V stredovekom Francúzsku boli ľudia, ktorí sa dopustili cudzoložstva, nútení ísť na chôdzu hanby, pričom boli úplne nahí a dostalo sa im verejného poníženia a zničenej povesti. Tento akt bol zrejme zameraný najmä na ženy, ale aj muži, s ktorými mali pomer, boli prítomní, aby dostali rovnaký trest.

224243949 19161ae050 o
Zdroj: wanderingnome/Flickr

Popravy ošípaných

Predstava zvieraťa, ktoré ide pred súd a potom dostane trest je dosť nereálna. Zdá sa, že táto predstava je nesprávna, ak by sme ju chceli aplikovať na históriu. Zvieratá, ktoré dnes ublížia človeku, môžu byť eutanázované, ale v minulosti bol postup často výrazne odlišný. V celej Európe sa uskutočnili desiatky oficiálnych, legálnych súdnych procesov, predovšetkým v 14. až 16. storočí, ktorých výsledkom boli veľmi ľudské tresty pre, zvyčajne, hospodárske zvieratá. Veľmi známym – alebo možno neslávne známym – prípadom je poprava ošípanej za hrozný zločin zabitia malého dieťaťa. Podrobnosti, ktoré tento prípad robia ešte bizarnejším, sú tie, že mláďatá ošípanej boli oslobodené z dôvodu, že boli „len“ spolupáchateľmi, a to najmä preto, že boli príliš malé. Prípad uzatvára zvláštny detail, že ošípaná bola oblečená ako človek do dobovej vesty a nohavíc a odvedená na šibenicu, kde ju obesili.

14781988421 c2d65f4a21 o
Zdroj: Flickr

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.