Úchvatné národné parky v USA, ktoré sa oplatí vidieť

771

Návšteva Spojených štátov amerických v nás často rezonuje v podobe veľkomiest ako je New York alebo Los Angeles. Vnútrozemie medzi nimi je však obrovskou oblasťou, ktorá je domovom dych berúcich národných parkov. Rozľahlé chránené plochy neobyčajných prírodných scenérii sú vyhľadávané turistami z celého sveta. Kým však budete mať možnosť zažiť toto dobrodružstvo, poďme si v krátkosti niektoré z nich predstaviť. 

alex azabache x63C6Gjq9Ew unsplash
Zdroj: unspalsh/ Alex Azabache

Yellowstonský národný park

Je najstarším národným parkom v USA a druhým najstarším na svete. Nachádza sa na území štátov Wyoming, Montana a Idaho a má rozlohu viac ako 8 900 km². Park je okrem iného známy najmä ako geotermálna oblasť, v ktorej sa nachádza najväčší horúci prameň v Spojených štátoch, Grand Prismatic Spring. Láka neuveriteľnými dúhovými farbami, ktoré mu dodávajú baktérie žijúce v horúcej vode. Grand Prismatic Spring je jedným z najznámejších a najfotografovanejších miest v Yellowstonskom národnom parku a predstavuje jedno z najkrajších prírodných divov na svete.

denys nevozhai Tix 89QaKVY unsplash
Zdroj: unsplash/ Denys Nevozhai

Joshua Tree

Národný park Joshua Tree sa nachádza v juhovýchodnej časti Kalifornie a s rozlohou 3200 km² je malým klenotom tejto oblasti. Tvoria ho dva odlišné ekosystémy, zasahujúce púštne oblasti, ktorých charakteristiky ovplyvnila odlišná nadmorská výška. Východná časť patrí Coloradskej púšti, kde nájdeme suchý priestor posiaty kaktusmi a kríkmi. Nachádza sa vo výške 900m.n.m. Na druhej strane Mohavská púšť je vyššia, suchšia a je v nej o čosi chladnejšie. Netradičná klíma však predstavuje vhodné podmienky pre symbolické Joshua Tree (Yucca brevifolia), po ktorej je park pomenovaný. Je obklopená zaujímavými kamennými útvarmi, často v podobe obrovských balvanov, ktoré sú obľúbeným miestom horolezcov. 

huper by joshua earle mErSbLOqSJk unsplash
Zdroj: unsplash/ Huper by Joshua Earle

Národný park Arches

V prostredí, kde dominuje zemitá farba okra sa rozprestiera Národný park Arches v Utahu. Je domovom viac ako 2000 prírodných pieskovcových oblúkov, veží a priepastí rozosiatych na ploche 300 km². Najobľúbenejším miestom fotografov je tisíckami rokov tvarovaný Delicate Arch v pozadí zapadajúceho slnka. Arches je jedným z najkrajších národných parkov v USA a jeho scenérie sú nezabudnuteľným zážitkom pre každého návštevníka.

ken cheung Lxz4 F6HfUo unsplash

Národný park Zion 

Vstupom do južnej časti Utahu, Národného parku Zion, Vami rezonuje pokoj a vyrovnanosť. Slovo Zion pochádza z hebrejštiny a znamená posvätné miesto. Neopakovateľná atmosféra je definovaná obrovskými pieskovcovými útvarmi, ktoré v priebehu tisícročí formovala rieka Virgin River. Najnavštevovanejším miestom parku je Zion Canyon s bohatou spleťou prírodných samragdových bazénov, vodopádov, útesov, do ktorých môžete sami vstúpiť. Park ponúka aj jednu z najkrajších túr na svete tzv. Angels Landing Trail, ktorá je nezabudnuteľným zážitkom.

natali quijano MwjG3wS53Ok unsplash
Zdroj: unsplash/ Natali Quijano
sapan patel vcj78XUqSg4 unsplash
Zdroj: unsplash/ Sapan Patel

Národný park Saguaro

Nachádza v južnej časti Arizony a je domovom jedinečného druhu kaktusov menom saguaro. Tento obrovský druh môže rásť až do výšky 13 metrov, a to neuveriteľných 250 rokov. Púštnej oblasti terakotových farieb, tak dodáva neobyčajnú atmosféru, čo priťahuje veľké množstvo turistov. Tí sú počas obdobia jari svedkami pestrofarebného kvitnutia ďalších druhov kaktusov. Vydať sa tu môžete spletitými trasami až do divokej oblasti Rincon Mountain Saguaro, ktorej vrchol je odmenou s nádhernou panorámou. 

dulcey lima Md rgK zwgU unsplash
Zdroj: unsplash/ Dulcey Lima

Ak sme Vás navnadili, vedzte, že to nie je všetko. Spojené štáty, ktoré ako prvé na svete zakladali národné parky ich ukývajú viac ako 60 a každý s neopakovateľnou atmosférou. Zážitky z nich si budete pamätať už navždy. 

 

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.