Neobyčajné druhy stromov, aké rastú na planéte Zem

12577

Súčasťou biodiverzity sú samozrejme aj stromy. Sú dôležitým prvkom pre náš život. Zem ponúka mnoho druhov, ktoré sa vyznačujú svojou jedinečnosťou. Sú objektom obdivu nie len turistov, ale aj vedcov a ochranárov prírody. A to, prečo sú také špeciálne, a kde ich môžeme nájsť si práve teraz trochu priblížime.

Strom dračej krvi, Sokotra

Vyprahnutý ostrov Sokotra nachádzajúci sa na pobreží Jemenu ma nádherne odľahlé pláže. Neďaleko snehobielých dún v skalnatom teréne nájme prehistoricky vyzerajúci druh, tzv. strom dračej krvi (Dracaena cinnabari). Draceana je považovaná za jednu z najneobvyklejších rastlín na svete, a to kvôlu svojmu dáždnikovitému vzhľadu, dutému kmeňu a krvavočervenej živici, ktorá vyteká z preťatej kôry. Každá kvapka vody z rosy alebo zriedkavého dažďa steká dole do kmeňa až ku koreňom stromu. Bol uctievaný už od staroveku, ako magický všeliek, ale používal sa aj na farbenie textilu alebo ako elixír lásky. Dracaena cinnabri je však ohrozeným druhom, preto je zákonom chránená.

Zdroj: unspalsh/ Andrew Svk

Baobab, Južná Afrika

Africký baobab, vyzerá akoby ho niekto zatlačil do zeme koreňmi nahor. Nezameniteľný tvar a výška presahujúca často aj 25 metrov, nie sú jediné menovateľe týchto obrov. Baobab je druh stromu s mnohými zaujímavými vlastnosťami a je symbolom Afriky. Dokážu prežiť dlhé obdobia sucha, pretože ich kmene sú ako špongie schopné zväčšovať svoj objem v momete, keď prijímajú vodu v období dažďov. Priťahujú tým slony, ktoré obhrýzajú časti stromu aby sa „napili“ zadržiavanej vody. Plody baobabov sú vďaka vysokému obsahu vitamínu C výborným zdrojom potravy a tiež sa používajú aj na výrobu liekov v tradičnej africkej medicíne. Niektoré sú tak veľké, že sa do ich kmeňa zmestí aj miestne obyvateľstvo, a tak sa používajú ako prírodné budovy. Baobaby s dĺžkou života až 2000 rokov patria medzi najstaršie stromy na svete. Je úchvatné ich sledovať aj v noci, keď sa prebúdzajú kvety s vôňou kyslého mlieka. Baobaby nájdeme aj na Madagaskare v podobe slávnej Avenue of Bobabs.

Zdroj: unsplash/ Elle Leontiev

Strom Kuari, Nový Zéland

Kuari je neobyčajný druh stromu s veľmi tvrdým a pevným kmeňom pokrytý sivohnedou kôrou. Ten môže mať priemer až 2 metre a dorásť do výšky neuveriteľných 30 a viac metrov. Strom kauri je tiež známy pre svoje veľké biele kvety s nádhernou vôňou. Týčia sa najmä nad severom Nového Zélandu. Živica stromov, ktorá občas odpadáva v zlatistých hrudkách bola donenádvna cenenou komoditou používanou na výrobu lepidiel, lakov a parfúmov, no verilo aj sa, že má protizápalové a dezinfekčné účinky. Jej nadmerné zbieranie živice má však negatívne dôsledky, pretože poškodená kôra a kmeň stromu môže narušiť jeho rast. Preto je dnes na mnohých miestach kauri chránený a získavanie živice regulované.

Zdroj: unsplash/ Ma Ti

Yoshino sakura, Japonsko

Jeden z najkrajších a najobľúbenejších stromov na svete je sakura Yoshino, a to hlavne počas obdobia jari, kedy sa púčiky otvárajú v nádhernom svetloružovom kvete. Je považovaná za národný symbol Japonska, odkiaľ sa s obľubou rozšírila ďalej do sveta. Krátke obdobie kvitnutia (jeden až dva týždne) je najobľúbenejším časom, ktorý je oslavovaný počas festivalu Hanami. V Japonsku sa tradične verí, že kvety sakury Yoshino symbolizujú krátky, ale krásny život, ktorý by sa mal oceňovať a oslavovať.

Zdroj: unsplash/ Xianyu hao

Dúhový eukalyptus, Austrália

Dúhový eukalyptus je druh stromu, vyskytujúci sa iba v určitých oblastiach Austrálie. Je známy pre svoju pestrofarebnú kôru produkujúcu olej s výraznou arómou. Dorásť môže až do výšky 20 metrov a na jeho kôre sa striedajú pestré farby zelenej, modrej, oranžovej, či červenej. Je tiež významným druhom pre austrálčanov, ktorí ho tradične používajú na výrobu rôznych liečivých olejov a mastí. Má protizápalové a dezinfekčné vlastnosti preto sa používa na liečbu kašľa, prechladnutia a rôznych kožných ochorení. Časté požiare a zmena klímy tieto stromy značne ohrozili. Domáci však uskutočňujú rôzne programy na jeho ochranu, preto aby sa tento nádherný strom mohol zachovať pre budúce generácie.

Zdroj: unsplash/ Dennis Yu

Sekvoja, Severná Amerika

Sekvoje sú obrovské stromy, ktoré rastú hlavne v oblastiach západného pobrežia Severnej Ameriky. Najväčším druhom je sekvojovec obrovský, ktorý môže dorásť až do výšky 100 metrov a v priemere má hrúbku kmeňa 5 7 metrov. Sekvoje sú synonymom dlhovekosti, pretože mnohé z nich pežívajú aj 3000 rokov. odolné voči požiarom a záplavám, vďaka svojej hustej kôre a odolnému kmeňu. Kvôli intenzívnemu ťaženiu v minulosti boli niektoré druhy sekvojí ohrozené, preto sa dnes na ich ochranu kladie veľký dôraz.

Zdroj: unsplash/ Dave Herring

So svojimi ohromujúcimi výškami, farbami, tvarmi a silou prežitia nás rôzne druhy stromov neprestali fascinovať. Aj keď sa nám môžu zdať ako bežné a každodenné, v skutočnosti skrývajú množstvo zaujímavých príbehov, ktoré neváhajme objaviť.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre