Nepredvídané nebezpečenstvá: Obyčajné činnosti, neobyčajné úrazy

784

V každodennom živote často prijímame preventívne opatrenia na zaistenie svojej bezpečnosti, či už ide o používanie bezpečnostných pásov, zábradlia alebo dokonca dodržiavanie jednoduchých pokynov. Život však dokáže hádzať nečakané prekážky a niekedy aj tie najnevinnejšie činnosti môžu viesť k nepredvídaným nehodám. V tomto článku sa venujeme fascinujúcim a občas bizarným príbehom niektorých osôb, ktoré sa zranili pri vykonávaní údajne bezpečných a bežných činností. Ich zážitky, od všedných domácich prác až po voľnočasové zábavy, nám pripomínajú, že život nás niekedy môže zaskočiť, aj keď to najmenej očakávame. Poďme preskúmať tieto príbehy nešťastia a zistiť, ako sa snaha o bezpečnosť môže niekedy obrátiť proti nám tým najzvláštnejším spôsobom.

Šach

V apríli 2014 došlo k tragédii na 41. šachovej olympiáde v nórskom Tromsö, ktorá je považovaná za vrcholný medzinárodný turnaj v tomto šachovom športe. Uprostred finálového zápasu proti Alainovi Patienceovi z Rwandy skolaboval 67-ročný Kurt Meier zo seychelského tímu na infarkt. O Meiera sa okamžite postarali záchranári. Nastala však panika, keď si účastníci turnaja pomýlili defibrilátor so zbraňou. Utekali z miesta konania turnaja a spôsobili hromadný zmätok.

grayscale photo of person holding glass
Autor tejto fotografie je GR Stocks

Pokusy o záchranu Meierovho života boli, žiaľ, neúspešné. Neskôr po prevoze do nemocnice zomrel. Smutnou udalosťou bolo, že Meier skolaboval vedľa svojho 29-ročného syna, ktorý hral na susednej šachovnici. Hoci sa šach nepovažuje za nebezpečný šport, v dôsledku intenzívneho psychického vypätia hráčov počas zápasov má na svedomí viac než dosť zranení a úmrtí. Infarkty a mozgové príhody sú bežné a počas turnajov došlo k najmenej siedmim potvrdeným úmrtiam. Neuveriteľné, ale Meierova smrť nebola jediným úmrtím na 41. šachovej olympiáde. V ten istý deň bol vo svojej hotelovej izbe nájdený mŕtvy ďalší hráč turnaja Alisher Anarkulov z Uzbekistanu.

Videohry

Keď sa spomínajú zranenia pri hraní videohier, zvyčajne ide o zranenia spôsobené stresom, ktoré vznikajú pri opakovaných pohyboch zápästia, čím sa vyvíja tlak na šľachy a nervy. Je to pravda – videohry sa stávajú jednou z hlavných príčin syndrómu karpálneho tunela. Syndróm karpálneho tunela však nie je najhorším zranením. Spontánny pneumotorax (kolabujúce pľúca) sa stáva medzi hráčmi desivo častým javom. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje rýchlu lekársku pomoc.

two people playing Sony PS4 game console
Autor tejto fotografie je JESHOOTS.COM

V roku 2014 utrpel Hai Du Lam, profesionálny hráč hry League of Legends, kolaps pľúc, ktorý ho vyradil z turnaja. Lamov prípad nie je ojedinelý. Za posledných niekoľko rokov bolo potvrdených najmenej šesť prípadov kolapsu pľúc u profesionálnych hráčov. Prečo sa to hráčom stáva? Lekárski odborníci upozorňujú, že profil typického pacienta s kolapsom pľúc – mladý muž s podváhou a sedavým spôsobom života – má možno niečo spoločné s profilom mnohých hviezd elektronických športov.

Používanie toalety

Ak vaša strava nie je ideálna, môže sa vám už zdať, že každá návšteva toalety vám spôsobuje zranenia. Ale aj váš najhorší zápas s porcelánovým trónom bledne v porovnaní s tým, čo sa stalo Michaelovi Andersonovi Godwinovi v roku 1989. Väzeň v Južnej Karolíne Godwin si multitaskingom vybavoval svoje záležitosti a pohrával sa s drôtmi na slúchadlách pripojených k televízoru v cele. Keď sedel na kovovom tróne, zahryzol sa do drôtu, ktorý vyslal do jeho tela silný prúd a usmrtil ho elektrickým prúdom. Iróniou osudu je, že odsúdený vrah vyhral odvolanie, v ktorom mu znížili trest smrti na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia.

white ceramic toilet bowl beside white ceramic toilet bowl
Autor tejto fotografie je 99.films

Čistenie zubov

Zuby by ste si mali bezpodmienečne čistiť aspoň dvakrát denne, ale možno budete chcieť venovať tejto činnosti plnú pozornosť pri každom čistení. Určite to urobíte po tom, ako sa dozviete, čo sa stalo neznámemu chlapcovi v Indii. Počas čistenia zubov sa chlapec a jeho sestra venovali súrodeneckej hre. Spadol s kefkou v ústach, čo spôsobilo, že kefka prenikla vnútornou výstelkou jeho tváre až do svalu pod ňou. Hoci lekári dokázali kefku rukou vytiahnuť, chlapec naďalej pociťoval veľkú bolesť, pretože časť štetín bola stále zaseknutá v jeho tvári. Lekári menším chirurgickým zákrokom odstránili všetky štetiny z jemného tkaniva.

boy in blue crew neck shirt holding blue and white plastic toy
Autor tejto fotografie je Shalev Cohen

Masáž

Milióny ľudí na celom svete milujú masáže. Sú regeneračné, relaxačné a pomáhajú urýchliť zotavenie zo zranení, ak ich vykonávajú kvalifikovaní terapeuti. Možno nebolo väčšieho fanúšika masáží ako neznámy 88-ročný muž, ktorý bol v roku 2005 prijatý do nemocnice s vysokou horúčkou a akútnym zlyhaním obličiek. Diagnostikovali mu rabdomyolýzu, nebezpečný stav, pri ktorom sa svaly v tele rozpadajú a uvoľňujú škodlivé vedľajšie produkty do obličiek.

man lying on bed
Autor tejto fotografie je Emiliano Vittoriosi

Príčina nebola hneď zrejmá, kým muž neodhalil, že posledných 40 rokov pravidelne každý druhý deň absolvoval hodinové masáže. Deň predtým, ako sa u neho objavili príznaky, absolvoval „mimoriadne intenzívnu“ masáž s dvoma masérkami počas dvojhodinového sedenia. Rabdomyolýza vyvolaná kompresiou je zriedkavá, najmä ako dôsledok masáže. Takže si užívajte masážne sedenia – ale nie príliš!

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.