8 ľudí, ktorí boli neprávom obvinení a vo väzení si odsedeli roky za skutky, ktoré nespáchali

1664

Je to hrozné zlyhanie nášho právneho systému, keď niekto končí vo väzení za trestné činy, ktoré nespáchal. Od roku 1989 bolo v Spojených štátoch Amerických viac ako 3 100 prípadov, kedy boli ľudia neskôr oslobodení. Chyby v justičnom systéme zmenili tisíce životov nenapraviteľným spôsobom. To spôsobilo obrovské duševné, finančné a fyzické utrpenie nevinným ľuďom a ich rodinám. Tieto nevinné osoby boli zbavené slobody, často na dlhé desaťročia. Prinášame vám niekoľko príbehov ľudí, ktorí si neprávom odsedeli roky vo väzení, ktoré im už nikto nikdy nevrátil.

man in black long sleeve shirt raising his right hand
Photo by Hasan Almasi on Unsplash

1. Johnathan Barr (odsedel si 14 rokov)


Jonathan Barr a štyria spoluobžalovaní boli neprávoplatne odsúdení za sexuálne napadnutie a zabitie 14- ročného dievčaťa v roku 1991. Pred ich súdnym procesom však už testy DNA dokázali, že nikto z obvinených nebol zapojený. Až v roku 2011, keď strávili dokopy 95 rokov vo väzení, boli všetci piati vyhlásení za nevinných po tom, čo DNA prešla cez národný kombinovaný systém indexov DNA (CODIS) FBI. Skutočný vinník, Willie Randolph, ktorý mal 33 rokov a bol predtým odsúdený za ozbrojenú lúpež, bol nakoniec označený za osobu zodpovednú za zločin. V čase vraždy býval v rovnakej štvrti ako obeť.

2. Kenny Adams (odsedel si 18 rokov)


Kenneth Adams a traja ďalší muži, teraz známi ako „Ford Heights Four“, boli neprávom odsúdení za znásilnenie a dvojnásobnú vraždu v roku 1978. Adams bol usvedčený a odsúdený na 75 rokov. Po 18 rokoch strávených vo väzení nové testy DNA preukázali ich nevinu a všetci štyria boli zbavení všetkých obvinení. Po oslobodení, Ford Heights Four podali žalobu za občianske práva proti oddeleniu šerifa okresu Cook. Počas tohto procesu zisťovania vyšlo najavo, že falošná výpoveď svedka bola vynútená. Okres Cook súhlasil s vyrovnaním nárokov mužov vo výške 36 miliónov dolárov, čo bolo v tom čase najvyššie vyrovnanie v histórii USA.

3. Steven Avery (odsedel si 18 rokov)


V roku 1985 bol Steven Avery, vtedy 23-ročný, odsúdený za znásilnenie a pokus o vraždu bežca na pláži pri jazere Michigan. Avery bol predmetom dokumentárneho filmu Netflix „Making a Murderer“. Avery mal niekoľko svedkov, ktorý mu vytvorili alibi. V roku 2003 bol oslobodený po tom, čo dôkazy DNA identifikovali skutočného páchateľa. Útočníkom bol Gregory Allen, odsúdený zločinec, ktorý sa výrazne
podobal na Averyho. Menej ako päť rokov po prepustení čelil Avery obvineniam z ďalšej vraždy a momentálne si odpykáva doživotný trest vo väzení bez šance na podmienečné prepustenie.

4. Jane Dorotik (odsedela si 19 rokov)

Jane Dorotik nahlásila že jej manžel je nezvestný po tom, čo si išiel zabehať a už sa nevrátil domov. Neskôr ho objavili ubitého na smrť na jeho bežeckom chodníku, čím sa stala hlavnou podozrivou z jeho vraždy. Jane bola nakoniec odsúdená za vraždu na základe amatérskych, protirečivých a nepopierateľne chybných forenzných dôkazov. Z väzenia bola prepustená po 19 rokoch vo veku 75 rokov po tom, čo ju dôkazy DNA definitívne vylúčili ako podozrivú a ako páchateľa odhalili nemenovaného muža.

empty prisoner cell
Photo by Emiliano Bar on Unsplash


5. Rubin “Hurricane” Carter (odsedel si 19 rokov)

Profesionálny boxer Rubin Carter a jeho spoločník John Artis boli odsúdení za trojnásobnú vraždu v krčme v New Jersey v roku 1966, aj napriek nedostatku fyzických dôkazov a nezhode s výpoveďou jediného preživšieho z incidentu. Carterov prípad zaujal pozornosť rôznych celebrít, vrátane Boba Dylana, ktorí sa spojili s cieľom dosiahnuť jeho oslobodenie. Carter bol dočasne prepustený na kauciu, no neskôr bol znovu odsúdený za vraždu v novom procese. Až v roku 1985 bol konečne prepustený na základe habeas corpus, ktorý je zárukou ústavného práva na oslobodenie od nezákonného a neobmedzeného väzenia.

6. Darrell Cannon (odsedel si 23 rokov)


Dňa 2. novembra 1983 polícia uskutočnila zásah v byte Darrella Cannona a následne ho zatkla na základe podozrenia z vraždy miestneho drogového dílera. Namiesto toho, aby ho previezli na policajnú stanicu, detektívi ho odviedli na opustené miesto. Tam bol Cannon niekoľko hodín mučený, vrátane zneužívania brokovnicou a fyzických útokov. Nakoniec sa Cannon priznal k činu. Po jeho súde v roku 1984 bol Darrell Cannon odsúdený na doživotie za vraždu, o ktorej nemal žiadne vedomosti. Napriek tomu, že prežíval nočnú moru vo väzení, napísal list svojmu právnikovi, v ktorom opísal mučenie, ktorému bol v roku 1983 vystavený. Tento list pomohol spustiť vyšetrovanie detektívov, ktorí boli zapojení do tohto prípadu. Cannon bol prepustený z väzenia v roku 2007. Na jeho mučiteľov však nikdy nepodali žalobu.

7. Bennie Starks (odsedel si 20 rokov)

V roku 1986 bol Bennie Starks uznaný vinným z útoku na 68-ročnú ženu, aj keď dôkazy DNA preukázali, že do zločinu nebol zapojený. V roku 2006 odvolací súd požadoval nový proces a Starks bol prepustený na kauciu. V tom čase už Starks strávil 20 rokov vo väzení. V nasledujúcich rokoch Starks dosiahol niekoľko právnych víťazstiev a nakoniec sa prokurátori rozhodli zrušiť všetky obvinenia proti nemu. V roku 2013 mu sudca v Lake County udelil osvedčenie o nevine.

8.Johnny Tall Bear (odsedel si 26 rokov)

3. októbra 1991 bolo na smetisku v Oklahoma City objavené znetvorené telo bezdomovca. Floyd Lewis, známy, ktorý poznal Johnnyho Tall Beara, polícii povedal, že videl, ako Tall Bear a ďalší nemenovaný páchateľ ubili bezdomovca na smrť. Na základe Lewisovho chybného svedectva a nulových fyzických dôkazov (krvné vzorky z miesta činu sa nedali zhodovať s Tall Bearom) bol stíhaný a odsúdený. V roku 2001 boli nariadené nové testy DNA. Sudca Glenn M. Jones zrušil usvedčenie z vraždy Tall Beara a zamietol jeho obvinenia po zvážení nových dôkazov predložených súdom.

a shadow of a person behind bars in a jail cell
Photo by Ye Jinghan on Unsplash

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.