Netradičné športy: 5 z nich, ktoré stoja za vyskúšanie

1341

Tento svet má v obľube športovanie. Je toľko rôznych druhov a typov športov, ktoré by bolo škoda aspoň raz za život nevyskúšať. No existujú aj športy, o ktorých by si nepovedal/a, že sa dajú vôbec ako športy klasifikovať. Nechaj sa inšpirovať 5 najatypickejšími zábavnými športovými hrami. 

Šachový box

Hybrid šachu a boxu. Je to prekvapivé, ale áno, ide o šport, ktorý sa dokonca hrá už od konca 70. rokov minulého storočia. Možno sa s kamošom nezabavíte tak, ako pri sledovaní poriadneho futbalového zápasu, no napriek tomu vám tento šport môže skutočne priniesť radosť. Základné pravidlá šachového boxu spočívajú v tom, že dvaja súťažiaci súperia v dvoch kolách boxu a dvoch kolách šachu.

Hrá sa podľa pravidiel „rýchleho šachu“, preto pri prekročení časového limitu šachovej partie môže hráč partiu prehrať. Hráč môže prehrať aj vyradením z ringu alebo umiestnením matu na šachovnici. Šachový box je šport fyzicky aj psychicky náročný, čo je dôvodom jeho popularity. Tento šport sa stal celosvetovoznámym, keď Svetová organizácia šachového boxu (WCBO) v roku 2011 vytvorila svoje pobočky v Indii, Číne a Iráne.

netradičný šport
WCBO/Wikimedia Commons

Metlobal

Vysnívaný šport milovníkov Harryho Pottera. Hoci väčšina ľudí by si mohla myslieť, že ide o fiktívny šport, ktorý existuje iba vo svete Harryho Pottera vytvorenom J. K. Rowlingovou, momentálne to tak už nie je. Možno to znie trochu bizarne, ale odkedy sa na trh dostala populárna knižná séria, ľudia začali hrať túto hru aj v reálnom živote. Napriek tomu, že sa fiktívna hra hrá na lietajúcich metlách, hra v reálnom živote je neuveriteľne podobná tej knižnej.

Metlobalové zápasy sa hrajú na veľkom oválnom ihrisku. Na oboch koncoch ihriska sú tri obruče, do ktorých treba vhodiť loptu. V každom tíme je sedem hráčov: jeden stíhač, jeden strážca – brankár, dvaja vybíjači a traja triafači. Brankár funguje ako brankár v iných hrách, zatiaľ čo triafači a brankár spolupracujú na tom, aby zabránili súperovi skórovať do kruhov. Triafači sa zároveň snažia skórovať do súperových kruhov. Úlohou vybíjačov je loptou vybiť spoluhráčov. Stíhač má za úlohu chytiť loptu, predovšetkým zlatú strelu, vďaka ktorej tím automaticky vyhráva. V hre sa totiž používa až päť lôpt. V reálnej verzii hráči počas celej hry používajú metly, ale namiesto lietania s nimi behajú.

netradičné športy
Benhollandphotography/Wikimedia Commons

Hobby jazdenie 

Hru vynašli vo Fínsku. Je neuveriteľne populárna medzi mladými chlapcami a dievčatami, tak aj u profesionálov. Znie to smiešne, ale spočíva v jazdení na drevenom koni vyrobenom z palice alebo podobného materiálu, na ktorom je spredu pripevnená drevená alebo vypchatá konská hlava. Tento šport je veľmi podobný parkúru alebo drezúram na skutočných, živých koňoch. Až na to, že namiesto kopýt koňa, musíš behať a skákať cez prekážky ty. Takzvané hobby jazdenie je tak dokonalým športom pre ľudí, ktorí majú strach z koní, ale chceli by si vyskúšať jazdu na ňom.

netradičné športy
Rigtan/Wikimedia Commons

Hokej pod vodou

Je takmer rovnaký ako bežný ľadový hokej či hokejbal, ibaže sa odohráva pod vodou s plaveckými okuliarmi, šnorchlom a drobnými hokejkami. Pravidlá sú skoro rovnaké ako pri klasickom hokeji. Cieľom dvoch tímov – v každom je 6 hráčov – je vmanévrovať puk po dne bazéna do bránky súpera. Najnáročnejším bodom je to, že hráči nesmú pod vodou používať žiaden kyslíkový prístroj. Musia jednoducho zadržať dych tak dlho, ako len môžu, bez toho, aby sa nadýchli, podobne ako pri freedivingu. Skrátka ideálny šport pre milovníkov vodných športov, plávania či potápania. 

OctopushTwoPlayers28092009
DavidUnderwater/Wikimedia Commons

Kopací volejbal

Pochádza z juhovýchodnej Ázie a je známy pod názvom sepak takraw. Sepak znamená v malajčine kopať a takraw označuje v thajčine prútenú ratanovú guľu. Kopací volejbal je šport líšiaci sa od bežného volejbalu tým, že hráči sa môžu dotýkať lopty len nohami, kolenami a hlavami, na čo sa pozerať je veľmi zaujímavým zážitkom. Hráči musia byť veľmi ohybní a schopní robiť pohyby, ktoré sú odlišné od tých, ktoré zvyčajne vidíme pri klasickom volejbale. Hrá sa od roku 1400 v súčasnosti už po celom svete, najmä v Ázii, ale aj v Kanade, USA a Európe. Trochu pripomína aj nohejbal, no hrá sa cez vyššiu sieť. 

Sepak Takraw Bangkok
Robertpollai/Wikimedia Commons

Zdroj: 1

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.