Slávni ľudia, ktorých miesto pochovania nepoznáme. Ako je to vôbec možné?

5606

Králi a kráľovné boli často pochovávaní spolu so svojím bohatstvom, ale čo ostatní slávni ľudia, ktorých miesto hrobu nepoznáme? Príkladom je aj hrobka Kleopatry, ktorá mala byť pochovaná nádherným spôsobom, no jej hrob sa nenašiel. 

Niekedy bolo miesto pochovania utajené zámerne – sovieti zahladili stopy po vodcovi Tretej ríše, aby zabezpečili, že sa tam nenahrnú fašisti a nebudú oslavovať padlého Führera. Ďalší utajený hrob patrí aj Džingischánovi alebo Attilovi Hunovi. V ich mene boli zabití všetci svedkovia. 

V ďalších prípadoch sa jednoducho na miesta zabudlo alebo sa telá stratili. 

Pohrebisko Alexandra Veľkého bolo kedysi veľmi uctievaným miesto

Zdroj: wikimedia common 

Alexander Veľký bol veľmi dobrý stratég a bojovník. Za obdobie 12-tich rokov dokázal dobyť Perziu, Blízky východ a Egypt, čím rozšíril Grécku ríšu. Zomrel však pomerne mladý, vo veku 32 rokov. V tom čase jeho hrob nepochybne navštevovali tisíce ľudí, no dnes je jeho poloha neznáma. 

Hneď po jeho smrti ho pochovali v Memphise v Egypte. Neskôr ale boli jeho telesné pozostatky prevezené do Alexandrie – mesta, ktoré bolo po ňom pomenované a stalo sa najväčšou metropolou helenistického sveta. Hrobka sa stala takmer svätým miestom (dokonca ju navštívil aj sám Július Caesar, aby mu vzdal úctu). 

Po niekoľko sto rokoch ale začala hladina mora stúpať v dôsledku čoho sa Alexandrova hrobka stratila a dodnes nebola objavená. 

Džingischán chcel, aby miesto, kde ho pochovajú, zostalo v tajnosti 

Zdroj: wikimedia common

Džingischán dobyl najväčšiu suchozemskú ríšu v dejinách siahajúcu od Tichého oceánu až po Kaspické more. Z určitých dôvodov ale žiadal, aby jeho pohreb a miesto pochovania zostalo v tajnosti. 

Takže, keď v roku 1227 zomrel, zvolení muži odniesli jeho telo do srdca Mongolska. Údajne zabili každého človeka, ktorého cestou stretli, len aby nikto o ničom nevedel. Po tom, čo ho pochovali, pošliapali zem pomocou tisícky koní, aby nezostal ani jediný náznak, že je niekto na danom mieste pochovaný.

Vyše 800 rokov sa hľadá jeho hrob, dokonca boli použité aj satelitné snímky v snahe lokalizovať ho. Sťažujú to aj uniknuté historické nuansy o tom, že chcel byť pochovaný na hore. 

Odborníci verili, že v roku 2019 našli hrobku Kleopatry a Marca Antonia

Zdroj : pinterest

Od začiatku to bol milostný príbeh odsúdený na zánik. Marcus Antonius unikol z Ríma a po strete s egyptskou vládkyňou Kleopatrou sa okamžite zamiloval. Ale ich nepriateľ Octavian ich vypátral veľmi rýchlo. Spolu so svojou armádou vtrhol do Egypta a oboch prinútil vziať si život. Preukázal im však česť – dovolil, aby boli pochovaní a dokonca v spoločnej hrobke. Jej miesto však nie je dodnes známe. 

Mozartov neoznačený hrob 

Zdroj: wikimedia common

Mozart zomrel vo Viedni ako 35-ročný a pochovaný mal byť v obyčajnom chudobnom hrobe. A nielen to. Mal zdieľať hrob s ďalšími štyrmi či piatimi ľuďmi. Až o niekoľko desaťročí po jeho smrti sa prišlo na to, že by sa jeho hrob mohol nachádzať na cintoríne svätého Marka vo Viedni. A to na základe informácie, že istý hrobár, ktorý mal toto miesto poznať, vzal Mozartovu lebku a od roku 1902 sa mala nachádzať v salzburskom Mozarteu. V roku 2006 ju vedci otestovali, ale výsledky boli nejasné. Takže presné miesto nepoznáme. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre