5 zaujímavostí o tetovaní, ktoré vie len málokto

2413

Veľa ľudí si v tejto modernej dobe necháva zdobiť telo tetovaním. Napriek tomu sú veci, ktoré ste o tetovaní možno ani len netušili. Preto sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na 5 faktov o tomto umení, ktoré vás pravdepodobne prekvapia.

Tetovací strojček vám kožu prepichne 50 až 3000-krát za minútu

Tetovanie je umenie, ktoré prechádza kožou. Ako to však tetovač robí? Táto fascinujúca technika využíva tetovací strojček, ktorý rýchlo a presne prepichuje pokožku ihlou. Možno vás prekvapí, že tento strojček dokáže urobiť 50 až 3000 prepichnutí za minútu, čo závisí od štýlu tetovania, veľkosti ihly a iných faktorov.

grayscale photo of man doing tattoo
Photo by Kristian Angelo on Unsplash

Na miešanie tetovacej farby v určitých kultúrach sa občas používal moč

História tetovania siaha až do hlbokých vekov minulých. Vo väčšine prípadov sa na výrobu tetovacej farby používajú pigmenty, no nie vždy to tak bolo. V niektorých kultúrach sa kedysi miešala farba s využitím rôznych prírodných zložiek, vrátane moču. Tieto kultúry verili, že moč má antiseptické účinky a preto ho miešali s tetovacími farbami.

d8905145 4f44 440d 82cc fece719e8319
Tatuagem ipo color picker tattoo“ by micaeltattoo is licensed under CC BY 2.0

Lucky Diamond Rich má potetované 100% kože na svojom tele

Ak sa niekedy stretli s osobou, ktorej je telo úplne pokryté tetovaniami, určite to bolo pôsobivé. Ale Lucky Diamond Rich, novozélandsko – britský umelec, ide ešte o krok ďalej. Tento muž má neuveriteľných 100% svojej pokožky potetovaných! Jeho úroveň oddanosti tetovaniam je absolútne ohromujúca a vyvoláva obdiv u mnohých.

36a2ef15 554a 43bd b401 7f84f295fc95
Singapore – Lucky Diamond Rich“ by TOONMAN_blchin is licensed under CC BY 2.0

Whang-Od je najstaršia taterka

Tetovanie je umením, ktoré sa rozšírilo do rôznych kultúr po celom svete. Jednou z najvýznamnejších a najstarších tateriek je Whang-Od, filipínska umelkyňa, ktorá má v súčasnosti úctyhodných 106 rokov. Whang-Od je známa svojimi tradičnými tatuovaniami rukou, pričom tieto zručnosti sa v jej rodine prenášajú z generácie na generáciu. 

fd0cad3c 2913 4d52 aaec fdbf5c9f8ca8
Whang Od, Last Mambabatok (Tattoo Artist) of the Kalinga People“ by onanie is licensed under CC BY-NC 2.0

Najstarší objavený dôkaz o tetovaní

Existuje mnoho zaujímavých nálezov, ktoré svedčia o dávnych praktikách tetovania. Jedným z najstarších objavených dôkazov je tetovanie na tele muža menom Ötzi, ktorého pozostatky boli objavené v Alpách. Tento praveký muž žil približne v roku 3250 pred Kristom a na jeho koži boli objavené značky, ktoré boli vytetované pomocou uhlíkového atramentu.

Screenshot 20230710 1047002

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.