Stabilné a rýchle internetové pripojenie je jedným z najpodstatnejších faktorov efektívnej komunikácie dnešnej informačnej doby. Kvalita internetovej služby tak ovplyvňuje spokojnosť jej používateľov. Mnohí z nich však netušia, na akom princípe internetové spojenie funguje. História internetového pripojenia sú však zaujímavejšie, ako ste si možno mysleli.

 

Zdroj: pexels.com / Brett Sayles

Informácie rýchlosťou svetla

Keď bratia Chappeovci koncom 18. storočia vynašli optický telegraf, ani len netušili, že položili základ pre optický internet. Ten o dve storočia zefektívnil komunikáciu po celom svete. Išlo o systém, ktorý pozostával z veží na princíp vartoviek, ktoré boli používané aj na našom území. Na vežiach boli namontované série svetiel, ktorými operátori odosielali informáciu do nasledujúcej veže v poradí. Sieť takýchto veží bola vybudovaná napríklad po celom Francúzsku. Aj napriek tomu, že išlo o prelomový vynález, optickú vedu veľké pokroky ešte len čakali.

Od medicíny naspäť k telekomunikáciám

Optické vlákna boli predstavené v polovici 20. storočia ako medicínska pomôcka. Pomáhala lekárom vidieť do útrob ľudského tela pomocou menej invazívnych postupov, ako bolo dovtedy zvykom. Až o desaťročie neskôr technici zistili, že podobný systém je možné aplikovať aj v telekomunikáciách. Od tej doby sa optické vlákna zdokonaľujú a postupne nahrádzajú telekomunikačné systémy založené na medených drôtoch.

 

Zdroj: pexels.com / Ricardo Ortiz

Výhody materiálu

Káble vyrobené z optických vlákien sú nevodivé, preto sú nevyužiteľné napríklad na prenos elektriny. Na prenos údajov sú však ideálne. Dáta totiž môžu cestovať na dlhú vzdialenosť bez straty kvality. Sú vyrobené zo skla alebo oxidu kremičitého, ktoré majú v prírode hojné zastúpenie. Vďaka tomu sa nepredpokladá, že by bol v budúcnosti zdroj tejto suroviny pri výrobe optických káblov vyčerpaný.

Podstatná je rýchlosť

Klasické internetové pripojenie ponúka výrazne nižšiu rýchlosť sťahovania dát v porovnaní s optickou sieťou. Postačovať tak môže domácnostiam, ktoré internet bežne využívajú na prehliadanie stránok a prehrávanie videí. Vďaka rozdielnej technológií prenosu dát ponúka optický internet vo všeobecnosti lepšiu a stabilnejšiu kvalitu. Nehovoriac o rýchlosti sťahovania dát, ktorá dokáže byť niekoľkonásobne vyššia. Vďaka vysokej rýchlosti nahrávania dát je zároveň ideálnym riešením pre náročnejšieho používateľa. S optickým internetom si môžete byť istý, že konferenčný hovor či zážitok z online hry bude presne podľa vašich predstáv.

 

Zdroj: pexels.com / Anna Shvets

Rozdiel v dostupnosti

Čo sa týka dostupnosti pripojenia a ceny, ťahá optický internet za kratší koniec. Sieť sa neustále rozrastá, no náklady na jej budovanie sa odrážajú na cene finálnej služby. Je však čím ďalej tým viac populárnejší a postupne sa dostáva aj do menej zaľudnených oblastí. Naopak, internet sprostredkovaný cez bežné káble ťaží z už vybudovanej infraštruktúry, ktorá je síce výrazne pomalšia od optickej siete, no môže si dovoliť ponúkať svoje služby za nižšie ceny.

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.