Osobnosti s veľkým srdcom – pozrite si, kto sa stal darcom orgánov!

4464

Ľudský život dokáže byť nesmierne krehký. Napokon, stačí si uvedomiť, že v jednu chvíľu sme živí a zdraví a v ďalší okamih môžeme bojovať o život. Niekedy nám v tom boji pomôžu lekári a lieky, niekedy si náš stav môže vyžadovať oveľa viac. Napríklad operáciu. Jednou z ťažkým a tak trochu zúfalých situácii môže byť, ak človek potrebuje nový funkčný orgán. Je otázne, či sa nájde niekto ochotný vám ho darovať. Ak by aj áno, môže prísť komplikácia v podobe nezhody a tým to ani zďaleka nekončí – nový orgán sa totiž nemusí ujať. Je to celá reťaz problémov, kedy človek väčšinou zaujme len jeden z dvoch postojov – bude chcieť bojovať stoj čo stoj alebo sa vnútorne vzdá. 

Nemôžeme súdiť ani posudzovať, pokiaľ sme sa neocitli v rovnakej situácii. Náš obdiv si ale zaslúžia aj ľudia, ktorí sa rozhodli darovať svoje orgány. Tým totiž s najväčšou pravdepodobnosťou niekomu zachránili život – či už rodine, priateľovi alebo, čo si najviac zaslúži obdiv a uznanie, celkom cudziemu človeku. 

Keby potreboval nový orgán váš milovaný človek a vy by ste mu ho mohli darovať, verím, že by ste nezaváhali ani na sekundu. Nech by jeho šanca na prežitie bola akákoľvek. Ak však príjemcu nepoznáte, môžu s tým prísť isté pochybnosti, neochota absolvovať nepohodlie s tým súvisiace. Darcovia ale zväčša takto nepremýšľajú a darujú z plnosti srdca. Medzi najčastejšie darované orgány patria obličky (pretože máme dve a fungovať dokážeme aj s jednou), ktorých transplantácia je pomerne jednoduchá.

My vám prinášame zoznam slávnych osobností, ktorí sa rozhodli niekoho zachrániť tým, že mu darovali časť zo seba – určitý orgán, no na to, aby ste niekomu predĺžili život nepotrebujete byť slávny. 

Dick Cass

Zdroj: ranker.com

Dick Cass, prezident amerického futbalového tímu Baltimore Ravens, daroval svoju obličku priateľovi z právnickej fakulty. 

Natasha Richardson

Zdroj: ranker.com

Po tom, čo herečka Natasha Richardson zomrela pri nehode na lyžiach v roku 2009, jej srdce, pečeň a obličky dostali na jej želanie ľudia, ktorí to najviac potrebovali a zachránilo im to život.

Jake Garn

V roku 1986 americký senátor a špecialista na raketoplány Jake Garn daroval obličku svojej dcére Susan, tej zlyhávali jej vlastné následkom dlhodobej, aj keď liečenej, cukrovky. 

Francia Raisa

Zdroj: ranker.com

V roku 2017 darovala herečka Francia Raisa obličku svojej dlhoročnej priateľke Selene Gomez, ktorá má lupus. Darovanie i samotná operácia boli držané v tajnosti, kým sa samotná Selena svojej priateľke verejne nepoďakovala prostredníctvom príspevku na Instagrame.

Virginia Postrel

V roku 2006 americká autorka Virginia Postrel darovala obličku svojej priateľke Sally Satelovej. 

Oscar Robertson 

Zdroj: ranker.com

Člen basketbalovej Siene slávy Oscar Robertson daroval obličku svojej dcére Tii. 

Neda Agha-Soltan

Zdroj: ranker.com

Zabitie Nedy Agha-Soltanovej, ktorá bola súčasťou iránskych volebných protestoch odohrávajúcich sa v roku 2009, bolo zaznamenané aj na kamere. Išlo i veľký škandál a tragédiu zároveň. Jej orgány však išli na dobrú vec – boli darované tým, ktorí ich potrebovali. 

Everson Walls

V roku 2006 bývalý hráč NFL Everson Walls daroval obličku svojmu spoluhráčovi z Dallas Cowboys Ronovi Springsovi, ktorý mal cukrovku. 

Carlo Gnocchi

Zdroj: ranker.com

Blahoslavený otec Carlo Gnocchi tesne pred tým ako zomrel, daroval svoje rohovky dvom slepým deťom. 

Lori Palatnik

V roku 2008 ortodoxná židovská vychovávateľka Lori Palatnik darovala obličku neznámemu človeku. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre