Pablo Picasso – Umelec, ktorý vytvoril takmer tretinu najdrahších obrazov sveta

9937

Muž, ktorý údajne vedel skôr kresliť ako hovoriť. Jeho prvé slovo bola ceruzka, po španielsky piz. Pravdepodobne bol jedným z najuznávanejších umelcov svojho storočia – Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz, alebo ako ho poznáme Pablo Picasso.

Nuž, či sú všetky detaily z jeho života, predovšetkým detstva, pravdivé, ťažko povedať. Všetko, čo vieme o malom Pablovi Picassovi, pochádza z rozprávania jeho mamy. Zomrel 8. apríla 1973. Viac z jeho života sa dočítate v týchto zaujímavých knihách.

zdroj: flicr. com , CC BY-SA 2.0

Prvé umelecké dielo v 9 rokoch

Svoje prvé umelecké dielo vytvoril ako deväťročný. Bola to maľba Le Picador, ktorá zobrazovala toreádora. Na začiatkoch tvorby podporoval Picassa jeho otec, ktorý učil na umeleckej škole v Barcelone. Sám bol umelcom, ale svojej kariéry sa vzdal, keď mal malý Picasso 13 rokov. Pablo bol už vtedy lepší ako jeho vlastný otec.

Revolver všade so sebou

zdroj: youtube

V knihe od Arthura I. Millera Einstein, Picasso, vesmír, čas a všetky krásy, ktoré priniesli spúšť, uviedol, že Picassa inšpirovali práce francúzskeho spisovateľa Alfreda Jarryho. Jerry všade so sebou nosil nabitý revolver.

Na istý čas si zobral Picasso z neho príklad a sám sa vyzbrojil revolverom so slepými nábojmi. Chcel strieľať na každého, komu sa nepozdávli jeho obrazy, kto nesúhlasil s jeho estetickým vkusom. Našťastie išlo len o psychologický efekt a nie o snahu niekoho naozaj zabiť.

Ako urobil z Henriho Rousseaua uznávaného umelca

Picasso objavil maliara Henriho Rousseaua. Umelec bol známy ako Le Douanier v preklade colník. Prezývku dostal podľa svojej každonennej práce – mýtnika. Väčšinu jeho života ho nikto nepovažoval za výnimočného umelca, až sa s jeho obrazmi stretol mladý Pablo Picasso.

zdroj: pixabay.com, Public domain

Pablo Henriho diela považoval za škaredé, robil si z umelca žarty a volal ho von so svojimi priateľmi. Starší Henri si to ani neuvedomoval ako ho Pablo ponižuje. Nakoniec bohatý Pablo usporiadal párty na počesť Henriho. Všetko preafektovane a pompézne vyzdobil, chcel ho zosmiešniť ešte viac. Opak sa stal pravdou. Celá párty katapultovala Henriho Rousseaua medzi slávnych umelcov. Končene získal to, čo celý život chcel – slávu a uznanie.

Pablo Picasso mal prsty v krádeži umeleckých diel z Louvru

pixabay.com, public domain

V roku 1911 sa zistilo, že dve ukradnuté sochy z Louvru sú vo vlastníctve Pabla Picassa. Zlodejom nebol on, ale Géry Pieret, tajomník jeho priateľa Guillauma Apollinaira. Po obvinení Picasso tvrdil, že nemal potuchy o tom, že sochy boli kradnuté. Silvia Loreti, historička umenia a Noah Charney, profesor histórie nedávno potvrdili, že Picasso o všetkom veľmi dobre vedel, ba možno si aj krádež objednal.

Vysvetlenie obrazu Guenerica

commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Pablo Picasso žil v Paríži počas 2. svetovej vojny a jedného dňa sa gestapo rozhodlo, že vtrhne do jeho bytu, kvôli jeho pochybným známostiam s Odbojom. Nacisti objavili v jeho byte obraz „Guernica“, ktorý vyobrazuje bombardovanie mesta Guernica Nemeckou armádou. Spýtali sa ho: „To ste urobili vy?“ a on odpovedal: „Nie, vy.“

V posledných rokoch svojho živoza sa vytrácalo násilie z jeho obrazov. Zomrel ako 91 ročný. Namaľoval štyri z pätnástich najdrahších obrazov, aké boli kedy predané.

Najznámejšie a najdrahšie obrazy

Medzi najdrahšie obrazy, ktoré kedy Pablo Picasso namaľoval patria:

  • Alžírske ženy ( Les femmes d’Alger) – V roku 2015 sa tento obraz stal najdrahším aký bol kedy predaný za 179,36 miliónov dolárov. V roku 2017 ho predbehol obraz Leonarda Da Vinciho.
  • Sen ( The Dream) – 155 miliónov dolárov.
  • Nude, Green Leaves and Bust – 119,90 miliónov dolárov.
  • Chlapec s fajkou (Boy with a Pipe) – 104,20 miliónov dolárov

Medzi najznámejšie obrazy patria:

Guenerica – Mesto v Španielsku, ktoré bolo bombardované počas španielskej občianskej vojny nacistickým nemeckom.

Avingnonské slečny – Pôvodne sa obraz volal Avingonský bordel . Ide o jeden z najzásadnejších obrazov 20. storočia, ktorý ovplyvnil vývoj moderného umenia aj Kubizmu.

Plačúca Žena – Ide o portrét jeho milenky Dora Maar. Námet plačúcej ženy sa objavuje aj v obraze Guenerica na základe ktorého neskôr Picasso vytvoril sériu obrazov s námetom plačúcich žien.

Starý gitarista – Ide o obraz z Picassoveho „modrého obdobia“, ktoré sa vyznačuje zármutkom a pesimizmom zo smrti jeho blízkeho priateľa menom Casagemas. Rovnako v tomto období bojoval umelec s chudobou.

Chlapec s fajkou
Chlapec s fajkou (Boy with a Pipe)
Avignonské slečny
Avignonské slečny / Les Demoiselles d’Avignon
Alžírske ženy
Alžírske ženy

Zdroje: 1 ,2,

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre