Môže vám pitie kávy nalačno alebo doobeda uškodiť? Prečítajte si čo hovorí výskum

3000

Káva je celosvetovo jeden z najpopulárnejších nápojov. Obchoduje sa na burze, vymieňa sa za tovary a služby alebo stojí za celosvetovými korporáciami, ktoré na jej príprave zbohatli (Starbucks) . Preto je káva často predmetom diskusií o zdraví. Každú chvíľu sa objavujú nové štúdie, ktoré nám názor na tento nápoj trochu alebo viac pozmenia. Ako je to so zdravotnými účinkami kávy v prípade, že si ju doprajete ešte predtým ako si dáte vaše prvé jedlo dňa? Ak ste si mysleli, že je to zdraviu škodlivé mohli ste sa mýliť.

pitie kavy

 

Škodí pitie kávy nalačno?

Medzi popredné účinky pitia kávy patrí známe nabudenie organizmu. Mimo iného však štúdie naznačujú aj jej pozitívny efekt v prípade boja s Alzheimerovou chorobou, ochoreniami srdca či cukrovkou typu II. Kedy vám ale káva škodí? Možno vás to prekvapí ale ráno ani nalačno to zatiaľ nie je. Neexistuje vedecká štúdia, ktorá by potvrdila, že pitie kávy ráno nalačno má negatívny vplyv na zdravie či žalúdok človeka. Uškodiť si môžete ak pijete príliš veľa kávy. Faktom ostáva, že horkosť kávy môže podmieniť vznik žalúdočných kyselín, čo je síce pravda ale žiadna z vedeckých štúdií nedokázala, že by tieto kyseliny mali vplyv na zdravie zdravého človeka.

Existujú však ľudia, ktorí sú na kávu citlivý a jej konzumácia im môže spôsobiť bolesti žalúdka, napínanie či dokonca zvracanie. U týchto ľudí však dochádzalo k týmto a aj iným podobným symptómom bez ohľadu na to, či kávu si dali na prázdny žalúdok alebo až po jedle. (1)

 

Zvýšenie tvorby kortizolu

Pitie kávy nalačno je často spájanie aj s tvorbou tzv. stresového hormónu – kortizolu. Kortizol sa prirodzene vylučuje predovšetkým v doobednajších hodinách a zodpovedá napríklad za to, že sa cítite sústredený. Z tohto dôvodu mnoho ľudí považuje pitie kávy alebo suplementovanie kofeínu v doobednajších hodinách za škodlivé. Tento fakt však nemá nič spoločné s tým, či pijete kávu nalačno alebo až po raňajkách. Pravdou tiež je, že reakcia kortizolu na kofeín je u rôznych ľudí rôzna a zdá sa, že čím viac kávy pijete tým menej kortizol na kofeín reaguje.

 

Kedy a ako piť kávu ?

Nutné je ale podotknúť, že každý by mal k pitiu kávy pristupovať na základe vlastného pozorovania svojho organizmu. Ak vám pitie kávy nalačno spôsobuje ťažkosti je na mieste s tým okamžite prestať.

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre