10 podivných tradícií z celého sveta

2182

Od festivalov miešaných vajíčok až po bufety pre opice. Môžeme povedať, že vo svete existujú skutočne zvláštne, no nemenej úžasné tradície.

Ponúkam vám nahliadnuť do zoznamu neobvyklých kultúrnych praktík, ktoré sa vo svete dodnes vykonávajú.

La Tomatina, Španielsko

pexels photo 6316521
Zdroj: pexels

Španielska tradícia si udržuje prvenstvo v najväčšej paradajkovej bitke na svete. Nie je presne známe, ako k tomu došlo, no existuje viacero teórií. Najznámejšia je, že k tomu došlo počas prehliadky v roku 1945, kde tí, ktorí neboli pozvaní začali hádzať paradajky z miestneho zeleninového stánku.

Dnes je táto tradícia ohromným zdrojom zábavy.

Rozbíjanie kokosových orechov o hlavy ľudí, India

Tento rituál sa uskutočňuje predovšetkým v južných častiach Indie a to už od čias koloniálneho obdobia. Jeho pôvod v tkvie v poverčivosti tamojšieho ľudu. Väčšinou k nemu dochádza vo vnútri chrámu a deje sa tak na znak úcty k bohom, ktorích prosia o dobré zdravie a úspech.

Festival miešaných vajec v Bosne

Je to deň voľna, kedy si ľudia dávajú na raňajky miešané vajcia pripravené v mestskom parku pri rieke. Následne trávia deň podľa seba, či už grilovaním alebo večierkami.

Sypanie škorice na mladých po dovŕšení 25tich rokov, Dánsko

Ak ste v Dánsku dovŕšili 25.vek a ste slobodný, okrem valentína stráveného osamote budete musieť vydržať i to, keď vás vaša rodina a priatelia polejú vodou a následne zasypú škoricou.

cinnamon cinnamon stick rod kitchen 71128
Zdroj: pexels

Opičí bufetový festival v Dánsku

V poslednú novembrovú nedeľu sa v chráme Thajsku Phra Prang Sam Yot odohrá honosná hostina spolu s oslavou, avšak nie pre ľudí, ale pre tisícky makakov, ktoré údajne majú obyvateľom danej oblasti prinášať šťastie.

Súčasťou festivalu sú vystúpenia tanečníkov a veže z ovocia a zeleniny, po ktorých môžu opice liezť a šplhať.

Rozlúčka so slobodou v Nemecku

pexels photo 9774202
Zdroj: pexels

Jedná sa o tradíciu, ktorá sa zvyčajne odohrá deň pred svadbou nevesty a ženícha. Je to veľká párty, na ktorej sa zídu rodičia i priatelia a rozbíjajú predmety hádzaním o podlahu, pričom berú hlavne to, čo spôsobí najväčší hluk, výnimkou je sklo a zrkadlá. A to všetko pre šťastie novomanželov.

Porozbíjané časti potom upratuje nevesta spolu so ženíchom.

Strkanie tváre do torty, Mexiko

pexels photo 7489240 scaled
Zdroj: pexels

Ide o mexickú narodeninovú tradíciu. Oslávenec by mal mať ruky zviazané za chrbtom, a tak si odhryznúť z torty. Len čo sa k nej priblíži, blízky mu do nej vtlačia hlavu. Treba poznamenať, že sa jedná o naozaj krémovú tortu.

Pomarančová bitka, Taliansko

Každý rok počas troch dní pred Mardis Gras sa v talianskej Ivrei odohráva čosi zvláštne. Obyvatelia sa rozdelia do deviatich rôznych družstiev, oblečú sa do bojových odevov a počas niekoľkých nasledujúcich dní na seba hádžu pomaranče, aby sa pokúsili zneškodniť ostatné tímy.

Odrezávanie článkov prstov, kmeň Dani

Každý má svoj spôsob, akým smúti po strate milovanej osoby. Ženy z kmeni Dani v Indonézii si našli naozaj tvrdú metódu, ako sa so stratou vyrovnať. Spočíva v amputácií posledného článku prsta a má symbolizovať bolesť zo straty. Robí sa to však i preto, aby sa duch zosnulej osoby odvrátil.

Zhadzovanie detí, India

Je to rituál, ktorý zahŕňa vyhadzovanie novorodencov z chrámov, a to hlavne vtedy, ak ste mali svadbu v 50 stôp vysokom chráme Sri Santeswar. Pravdaže sa nejedná o vraždu. Dieťa je chytané do látky, ktorú drží niekoľko moslimov i hinduistov.

Zdroj

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.