Napriek odporúčaniam lekárov priniesla na svet synčeka bez rúk a celkom jej to zmenilo život

400

25-ročnej mamičke Mariaan Strauss odporúčali, aby prerušila tehotenstvo. Prečo? Kvôli abnormálnej stavbe tela jej nenarodeného dieťaťa. Jej syn Hendré je dnes pre nich však „najväčším darom, aký mohli kedy dostať“ a celkom im zmenil život.

Zdroj: Mariaan Strauss/Facebook

Mariaan a jej manžel Hendrik boli šťastím bez seba, keď zistili, že čakajú bábätko. Na ultrazvuku v 13. týždni sa však dozvedeli nepríjemnú novinu – ich dieťaťu sa nevyvíjali ruky. Lekári im preto navrhli ukončiť tehotenstvo. Manželský pár sa však s podobnou myšlienkou nevedeli zmieriť, hoci ich trápilo, ako sa bude spoločnosť voči dieťaťu správať. Trápila ich aj reakcia lekára, ktorý im povedal, že ak nepodstúpi interrupciu, spraví to z oboch nesmierne sebeckých rodičov. Matka preto skončila vo vlnách silného hnevu, sebaobviňovania a bolesti. Obaja rodičia si uvedomovali, že hoci pracujú na plný úväzok, starostlivosť o dieťa so špeciálnymi potrebami bude mimoriadne náročná. Napriek všetkým obavám boli však pevne rozhodnutí svojho synčeka prijať a dopriať mu všetko, čo bude potrebovať.

V júni 2022 sa im narodil syn Hendré. Mamička uviedla, že to bol skutočne silný okamih, no neskôr ju zasiahla silná depresia. Pýtala sa, prečo sa to stalo práve im. Problémom totiž neboli len Hendrého nevyvinuté ruky. Narodil sa s ďalšími komplikáciami. Nožička sa mu otočila do vnútornej strany, takže musel používať sadrovú dlahu. Narodil sa aj bez lýtkovej kosti a žalúdok sa mu tiež nevyvinul správne, preto nemohol prijať viac ako 30 mililitrov mlieka naraz. Chlapec si vyžaduje neustálu starostlivosť, preto rodičom pomáha aj blízka rodina. Dve noci týždenne trávi u svojej tety a ďalšie dve noci u matky Mariaan.

V treťom mesiaci sa však obavy rodičov rozplynuli, pretože sa chlapčekovi podarilo obrátiť sa celkom samému. Bol to taký úžasný moment, že mamičke odľahlo a prezradila, že vtedy zmizli aj jej depresie. Chlapec si v pohybe pomáha nožičkami, čo dáva rodičom nádej, že sa situáciu bude už len zlepšovať.

Rodičia načrtli aj tému protézy. Uviedli, že hlbšie úvahy si nechávajú na obdobie, keď bude Hendré o niečo starší. Ich zámerom je ukázať spoločnosti, že je celkom v poriadku odchýliť sa od „normálnosti“. Napriek všetkým strastiam a obmedzeniami si každé dieťa zaslúži žiť. A platí to pre všetkých, nielen pre deti.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre