Náboženstvo, bolesť a sociálne postavenie,. Prax predlžovania lebky zahŕňal mnohé komplikácie.

602

Narazili ste už niekde na fotografie ľudí, ktorých lebka mala absolútne neprirodzený tvar? Boli títo ľudia skutoční alebo sa jednalo len o akúsi úpravu? Je totiž možné, aby človek s takouto lebkou prežil? Antropologické vykopávky hovoria jasne – títo ľudia sa nenarodili s deformovanou lebkou, k úprave (k predĺženiu) došlo až po narodení.

Tradícia v rámci ktorej sa deťom predlžovali lebky zahŕňala fixáciu, ktorá rozhodne nebola bezbolestná. Ide o zvyk, ktorý sa praktizuje už tisíce rokov. Prečo sa však niečo tak zvláštne a kruté prevádzalo? Možno za tým bolo práve náboženstvo. Rozhodne za tým nehľadajme medicínsky význam v snahe pomôcť. 

Veľa informácií o tejto metóde nie je známych, no my vám prinášame aspoň niekoľko faktov, z ktorých človeku behá po chrbte mráz. 

Mnohí považovali dlhú hlavu v tvare kužeľa za znak krásy

Zdroj: ranker.com

Najmä africký kmeň Mangbetu si upravoval vlasy tak, aby ešte viac vynikol predĺžený tvar ich lebky. Verili totiž, že ich to robí krajšími. Hlavne na území Konga bolo toto predĺženie lebky považované za znak krásy a postavenia. 

Táto tradícia sa praktizovala až do polovice 20. storočia, pokiaľ ju vláda nezakázala.

Predlžovanie lebky praktizovalo mnoho kultúr po celom svete

Je zaujímavé, že prax predlžovania lebky sa vyskytla nielen u jedného kmeňa alebo typicky na jednom území. Pozostatky s rovnakou lebečnou deformáciou sa totiž našli u rôznych a navzájom nesúvisiacich kultúr. Napríklad kmeň Mangbetu z Afriky, Huni z Ázie a kmeň Chinookan zo Severnej Ameriky. 

Predĺžené lebky v pozostatkoch tiel boli tiež objavené v Sonore v Mexiku a Victorii v Austrálii. 

Niektoré kultúry prišli s jedinečnými účesmi, aby zdôraznili tvar svojej hlavy

Zdroj: ranker.com

Starovekí Mayovia boli známi záujmom o módu a rôzne úpravy, ktoré zahŕňali vsadzovanie šperkov do zubov alebo predĺženie lebky a s tým súvisiace extravagantné účesy, ktoré to mali ešte zvýrazniť. Muži chceli poukázať na svoje vysoké čelo a tak si v danej oblasti vlasy vypaľovali, ženy si zase dlhé vlasy zapletali do rôznych vrkočov a zdobili stuhami. 

Proces predlžovania lebky zabíjal

Zdroj: ranker.com

Už samotná logika veci nepustí a každý, kto i len trochu používa zdravý sedliacky rozum musí vidieť nebezpečenstvo celej tradície. Nielen že to bol veľmi bolestivý proces, ale deti pri ňom i zomierali (to sa zistilo na pohrebisku v Mexiku). 

Predĺženie lebky bolo často symbolom postavenia

Istý národ žijúci v Severnej Amerike používal túto prax len u ľudí vyššieho spoločenského postavenia. V dôsledku toho bola predĺžená lebka znakom šľachtického pôvodu. 

Celý proces úpravy sa začínal u dojčiat

Dôvod bolo, že lebky novorodencov a dojčiat ešte nie sú tak pevne spojené lebečnými švami a je možné ich do istej miery formovať. Preto sa celý proces musel vykonať na dieťati do veku jedného roka. Používali sa rôzne drevá, obväzy i povrazy. 

Hoci to môže znieť kruto, mnohé kultúry verili, že zmenený tvar hlavy zvýši mozgovú aktivitu

Zdroj: ranker.com

Našli sa kultúry, ktoré verili nielen tomu, že budú pôsobiť krajšie, ale že im táto prax pomôže aj zvýšiť ich inteligenciu. Tejto viery sa údajne mali držať Skýti a kmene, ktoré žili na ostrove Malakula. V spojitosti s vyššou inteligenciou zase verili tomu, že ich to priblíži k duchom. 

Pravdepodobne za tým bolo náboženstvo 

Údajne to niektoré kultúry praktizovali na pokyn bohov (tak to malo byť v prípade Mayov). Bohovia ich mali ubezpečiť, že sa im nič zlé nestane, a že budú pôsobiť vznešene a pekne a tiež im to malo pomôcť ľahšie znášať bremená. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre