Toto je skutočný dôvod, prečo je tvoj balík čipsov poloprázdny

1033

Určite poznáš ten pocit, keď si kúpiš veľký balík chrumkavých čipsov a po otvorení sa tvoje nadšenie stratí. V skutočnosti vo veľkom balíku vidíš čipsy niekde na spodku a zvyšok je iba vzduch. Má to nejaký zmysel alebo je to len marketingový ťah? 

Má to svoje opodstatnenie

Vo výrobnom priemysle je pre to anglický názov „slack fill“. Je to ten prázdny priestor ktorý vnímaš ako priestor naplnený vzduchom. Zmyslom toho je, že takto naplnený balík chráni krehké zemiakové lupienky pred poškodením. Musia prežiť cestu až do obchodov alebo sa ti stane, že ti padnú na zem. Vďaka takto naplnenému balíku nezostanú z tvojich čipsov len omrvinky, ktoré by si si už tak nevychutnal.

pexels tima miroshnichenko 7033652
Zdroj: Pexels

Ale to nie je všetko!

Ak si si myslel že ten prázdny priestor je vyplnený vzduchom nie je to tak! V skutočnosti je to plynný dusík, ktorým výrobcovia plnia balíky zemiakových lupienok. Pomáha udržať čipsy čerstvé. V roku 1994 vedci zistili, že vystavenie čipov dusíku nielen pomohlo predĺžiť trvanlivosť, ale tiež zlepšilo ich chuť! Dusík je prírodný plyn a je úplne neškodný. Ak by boli naplnené vzduchom, stratili by svoju chrumkavosť a čerstvosť. Keď si už niekedy nechal čipsy v miske a na druhý deň si z nich ochutnal, pravdepodobne vieš o čom je reč.

pexels photo 6550818
Zdroj: Pexels

Dobrá rada nakoniec

Možno máš stále pocit, že pohľadom veľký balík stále klame svojim obsahom. V roku 1966 bol schválený zákon o správnom balení a označovaní, ktorý od výrobcov požaduje aby zverejňovali čistú hmotnosť obsahu balenia. Pri kúpe ďalšieho balíka čipsov venuj pozornosť čistej hmotnosti, ktorá je vytlačená na zadnej strane. Takto budeš vedieť či skutočne dostaneš to, za čo si zaplatil. Najlepšie je urobiť si domáce čipsy a nemusíš pritom riešiť ani žiadny dusík.

pexels photo 2295200
Zdroj: Pexels

Teraz už vieš, prečo je tvoj balík čipsov poloprázdny, a že to naozaj má svoj zmysel. 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.