Prečo je čili paprika štipľavá? Tu je odpoveď

220

Čili papričky, malé a pálivé plody zelených rastlín, sú nielen obľúbeným korením po celom svete, ale aj výzvou pre odvážne jazýčky. Prečo však čili štipľavé a čo stojí za ich ohnivou chuťou? Pozrime sa pod mikroskop a preskúmajme jej tajomstvá.

1. Kapsaicín

Kapsaicin, chemická zlúčenina, ktorá dodáva čili papričkám ich štipľavosť, hrá v tomto príbehu kľúčovú úlohu. Táto látka je taká silná, že sa meria v tzv. Scovillových jednotkách.

Capsaicin overload“ od pangalactic gargleblaster and the heart of gold is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

2. Prečo rastliny produkujú kapsaicín?

Zaujímavým paradoxom je, že kapsaicin je výsledkom evolučného vývoja, ktorý má čili papričky chrániť pred predátormi. Prečo by niečo tak štipľavé mohlo byť ochranou?

3. Ako kapsaicín páli?

Keď kapsaicin interaguje s receptormi v našich ústach, dochádza k pálivým reakciám. Tieto receptory, známe ako TRPV1 receptory, spôsobujú dojem pálenia a bolesti, ktorý môžeme cítiť po konzumácii čili papričiek.

126/365 Radioactive chilli … it seems to be hot“ od photography.andreas is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

4. Mýty a fakty

Mnoho ľudí verí, že najviac kapsaicinu sa nachádza v semenách, ale to nie je úplne pravda. Kapsaicin je prítomný hlavne v bielej dužine blízko stredu.

5. Liečebné vlastnosti kapsaicínu

Okrem svojej štipľavosti má kapsaicín aj niekoľko liečebných vlastností. Je používaný pri liečbe bolesti, podporuje metabolizmus a môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Rocoto-Flesh-Seeds“ od graibeard is licensed under CC BY-SA 2.0

Hoci čili papričky môžu spôsobiť bolesť, sú tiež plné zaujímavých faktov a potenciálnych zdravotných výhod. Kapsaicin, ich tajomný štipľavý prvok, nám poskytuje nielen pikantný chuťový zážitok, ale aj príležitosť objavovať fascinujúci svet chémie a biológie v prírode.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre