Prečo je práve piatok 13. považovaný za deň, v ktorý sa Vám majú stať len nešťastia?

3265

Piatok 13. je považovaný mnohými za jeden z najhorších dní v roku. Tento fenomén je už tento rok po druhýkrát, pričom prvý sa uskutočnil v januári. Niektorí z Vás možno ležia celý deň v posteli, aby sa im nič nestalo. Iní sa možno poddajú osudu a fungujú tak, ako každý iný deň. Ak však chcete zabrániť 24-hodinovej panike, nájdete tu niekoľko zaujímavostí – taktiež odkiaľ vznikla povera o hrôze tohto dňa.

Prečo je piatok 13. nešťastným dňom?

Predpokladá sa, že povera okolo tohto dňa vznikla počas stredoveku a môže mať biblický pôvod. Niektorí historici tvrdia, že to bol deň, keď Eva uhryzla jablko zo Stromu poznania a začala veľká povodeň. V Novom zákone bolo na poslednej večere Ježiša prítomných taktiež 13 ľudí.

friday fotografia

V piatok 13. októbra 1307 mal Philip IV. vo Francúzsku zadržať stovky templárskych rytierov. Vo svojom románe „Da Vinciho kód“ Dan Brown cituje popravu templárskeho veľmajstra Jacquesa de Molaya, ktorý sa uskutočnil v tento piatok. Preklínal totiž pápeža a kráľa Francúzska po dlhé veky. Je tiež pravdepodobné, že publikovanie populárneho románu Thomasa W. Lawsona zohralo tiež svoju úlohu pri šírení povier. Istý bezohľadný obchodník s akciami mal taktiež neskôr využívať povery na vytvorenie paniky na Wall Street.

Čo zlé sa stalo na piatok trinásteho?

(Samozrejme toto je len zopár príkladov)

V roku 1976 sa istý Daz Baxter zrejme bál piatku 13. a rozhodol sa, že najbezpečnejšie miesto na pobyt je jeho posteľ. Baxter bol zabitý, keď sa na neho zrútil celý jeho dom. V roku 2010 zasiahol blesk 13-ročného chlapca o 13:13. Buckinghamský palác zasiahlo päť nemeckých bômb v piatok 13. septembra 1940. V piatok 13. októbra 1972 v Andách zmizlo lietadlo čilskej leteckej sily, pričom o dva mesiace neskôr sa objavilo a len 16 ľudia z posádky prežili. Boli však nútení jesť mŕtvych spolucestujúcich. Rapper Tupac Shakur zomrel na zranenia v piatok 13. septembra 1996, šesť dní po zasiahnutí niekoľkými výstrelmi. A to asi najnovšie – Izraelský teroristi uskutočnili sedem koordinovaných teroristických útokov v Paríži a zabili 130 ľudí vo večerných hodinách v piatok 13. novembra 2015.

friday the 13th fotografia
Foto od Hey Paul Studios

Príliš veľká paranoja

V mnohých západných štátoch chýbajú vysoké budovy v 13. poschodí. Domy často nemajú číslo 13 a mnohým hotelom, vrátane Carlton v Londýne, chýbajú trináste poschodia. Považuje sa taktiež za veľmi nešťastné, aby trinásť ľudí spoločne obedovalo. Ak sa tak stane, prvého kto vstane od stola má zasiahnuť vážne nešťastie. Taktiež v tieto dni niektorí ľudia „stopnú“ svoj biznis, alebo prípadne preložia svadbu. Dokonca podľa vedcov je možné, aby piatok 13. spôsobil také obavy, že preň vytvorili špeciálnu fóbiu, zvanú Paraskavedekatriafóbia.

zdroj: telegraph

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Andrea
13. augusta 2021 16:27

Veľa iných pozitívnych vecí sa udialo práve v piatok trinásteho
Pre mňa to je jeden z najlepších dní!
:)