Úžasný príbeh najstaršej kulturistky sveta: Čím všetkým si musela prejsť a ako dnes vyzerá?

1279

79-ročná Iris Davis je momentálne známa ako najstaršia kulturistka sveta. Vďaka pôsobivým a naozaj skvelým výsledkom sa stala internetovou senzáciou a so svojimi fanúšikmi sa rada delí o svoj životný príbeh.

Iris sa narodila v Írsku, kde žila v dvojizbovom dome s ďalšími 14 súrodencami. Práve toto skromné zázemie ju prinútilo pracovať už v 14 rokoch. Keď dovŕšila vek 16 rokov, rozhodla sa presťahovať do Londýna za lepším životom. V 17 rokoch sa vydala a o rok sa jej s manželom narodilo prvé dieťa. Prešli však len dva mesiace a dieťa zomrelo na zápal pľúc. To bol ten moment, keď sa Iris ponorila do cvičenia, aby sa vyrovnala s touto bolestivou traumou.

Sama sa priznala, že nemala tušenie, ako to prežije. Bola chudobná a nevedela, ako uživiť svoju rodinu. Po strate bábätka ležala v posteli a dúfala, že zomrie. Keď si však uvedomila, že sa to nestane, začala chodiť a vďaka tomu sa cítila lepšie. Vysvetlila, že čím viac chodila, tým viac plakala a rozprávala sa sama so sebou, čo bolo omnoho lepšie, než nečinne ležať v posteli.

V 22 sa jej narodil ďalší syn. Keď mal dva mesiace, stala sa ďalšia tragédia – o život prišiel jej manžel a Iris zostala s dieťaťom sama. Nechcela však len smútiť, preto urobila odvážne rozhodnutie a požiadala o miesto opatrovateľky v USA. Po dvoch týždňoch ju prijali a presťahovala sa do Spojených štátov. Práve tam po prvý raz vstúpila do posilňovne.

V šesťdesiatych rokoch to však ženy s cvičením nemali jednoduché. Nemohli vstúpiť takmer do žiadnej posilňovne v krajine, neexistovali žiadne kulturistky, žiadne knihy ani iné materiály, z ktorých by mohla čerpať. To ju však nezastavilo a stala sa známou kulturistkou, ktorá svojou vášňou inšpiruje ostatné ženy. Dnes sa pýši dokonca titulom najstaršej kulturistky sveta, čím dokazuje, že stačí len pevná vôľa a človek dokáže skutočne čokoľvek.

V minulosti bolo neslýchané, aby žena cvičila v mužskej posilňovni, no Iris to ignorovala. Keď vošla dnu, ihneď ju privítalo množstvo pohľadov a úškrnov. Uvedomila si však, že v tých priestoroch už vôbec necíti silné návaly depresie, preto tam už nikdy neprestala chodiť.

Na svojej prvej kulturistickej súťaži sa zúčastnila vo veku 50 rokov. Keďže bola v tom čase nielen najstaršou, ale aj jedinou ženskou kulturistkou, musela súťažiť s oveľa mladšími mužmi. Očakávalo sa, že budú silnejší a lepší, no jej sa napriek tomu podarilo vyhrať druhé miesto a v priebehu ďalších 20 rokov sa dvanásťkrát umiestnila na prvom mieste.

Prezradila, že dodnes bojuje s depresiami, hoci je už takmer 30 rokov vydatá za muža mladšieho o 17 rokov, má syna a dve vnúčatá. Napriek tomu sa v priebehu rokov trikrát nervovo zrútila a bez svojho cvičebného režimu by podľa vlastných slov dnes pravdepodobne nežila.

Aj preto ostatným odkazuje, že každý deň je potrebné bojovať za to, čo chcete. A ak po tom dostatočne túžite, dokážete to.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre