8 nezvyčajných príznakov tehotenstva, o ktorých ste doposiaľ nepočuli

928

Počas tehotenstva prechádza ženské telo mnohými zmenami – fyzickými, emocionálnymi aj psychickými. A povedzme si pravdu, niekedy vie byť náročné udržať s nimi krok. Najhoršie na tom je, že vás často zastihnú nepripravenú. Niektoré z nich sa dostavia skôr, niektoré neskôr. Niektoré poznáme, iné sú nám celkom neznáme. Dnes vám ukážeme 8 nezvyčajných príznakov tehotenstva, ktoré vám môže prezradiť, že sa vaša rodina onedlho rozrastie.

1. Pribudnú vám na pokožke výrastky

woman wearing black scoop neck top
Foto od
Angélica Echeverry naUnsplash

Mäsité kožné výrastky sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Vznikajú v tehotenstve v dôsledku zmien hladiny hormónov alebo ako dôsledok nárastu hmotnosti. Po pôrode však väčšinou zmiznú.

2. Nadmerné množstvo slín

Woman's Face
Foto od
cottonbro studio naPexels

Prebytok slín sa spája s nevoľnosťou a vracaním. Nie je celkom jasné, prečo k tomu dochádza, niektorým ženám sa však kopia v takom množstve, že ich musia vypľúvať do pohára.

3. Jedlo má kovovú pachuť

Close-up Photo of Biryani Dish
Foto od
Rajesh TP naPexels

V ranom tehotenstve vám môže jedlo chutiť kyslo alebo kovovo. Nazýva sa to dysgeúzia. Niekedy však vie pomôcť, ak budete konzumovať kyslé potraviny alebo si umývať zuby sódou.

4. Bolesť ďasien

Person with Dental Cheek Retractor
Foto od
Anna Shvets naPexels

Zmena stravy a hladiny hormónov môže v tehotenstve vyústiť až do bolestivých a krvácajúcich ďasien. Tento jav je známy ako gingivitída. Po čase zmizne, no ak chcete zmierniť bolesti, dbajte na ústnu hygienu a zuby si čistite jemne.

5. Výtok z nosa

Woman in Blue Sweater Lying on Bed
Foto od
Polina Tankilevitch naPexels

Tehotenská nádcha postihuje zhruba 20% tehotných žien. Prejavuje sa kýchaním a výtokom z nosa. Príznaky sú však dočasné a dajú sa liečiť alebo aspoň zmierniť. Musíte pre to však pravidelne cvičiť alebo si kúpiť zvlhčovač vzduchu.

6. Ťažko sa vám dýcha

A Pregnant Woman Wearing Gray Tank Top Meditating
Foto od
Pavel Danilyuk naPexels

Zmeny hormónov môže v ranom štádiu tehotenstva spôsobiť dýchavičnosť. Ak chcete svoje dýchanie zlepšiť, trénujte správne držanie tela a do svojej rutiny zakomponujte dychové cvičenia.

7. Ste citlivejšia na pachy

Woman Holding Brown Labeled Pack
Foto od
Ion Ceban @ionelceban naPexels

Tehotné ženy môžu byť odrazu omnoho citlivejšie na pachy. Týka sa to najmä parfumov, kávy, benzínu alebo pokazených potravín. Tento jav, známy ako hyperosmia, je však dočasný a končí po prvom trimestri.

8. Máte chuť na veci, ktoré sa nedajú zjesť

Photography of Stones
Foto od
Scott Webb naPexels

Niektoré ženy uviedli, že mali v tehotenstve obrovskú chuť na kukuričný škrob, surovú ryžu, kriedu, mydlo alebo kov. Ak sa u vás teda prejaví napríklad chuť konzumovať kamene alebo iné nejedlé predmety, navštívte svojho lekára.

Zažili ste vy alebo niekto vám blízky podobné príznaky? Alebo poznáte iné nezvyčajné signály, ktoré naznačujú tehotenstvo? Dajte nám vedieť v komentároch!

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre