Týchto 8 plemien psov označujú veterinári ako problémové a neodporúčajú ich vlastniť

18140

Každý si môže slobodne vybrať plemeno psa, ktoré sa stane súčasťou jeho milujúcej rodiny. Existujú však psi, ktorí môžu byť príliš nároční na údržbu alebo môžu svojim majiteľom spôsobovať problémy. Veterinári Dr. Ben a Dr. Terrell sa stali virálnymi na TikToku, keď sa podelili o svoje názory na to, ktoré plemená psov by si za každú cenu nekupovali a možno ich označiť za problémové. Sú presvedčení, že ľudia musia brať tieto informácie do úvahy, aby sa uistili, že v prípade ťažkých situácií nebudú mať nutkanie zbaviť sa svojho psa.

1. Čau-čau

Photo by BrightSide

 

Tieto huňaté psy vyzerajú ako miláčikovia, ale veterinári varujú, že ich roztomilý vzhľad môže byť klamlivý. Doktor Ben sa podelil: „Som si istý, že existujú aj milé psy, ale jednoducho sa mi zdá, že často nemajú veľmi príjemnú povahu, môžu byť naozaj odťažité a u veterinára sú často veľmi agresívne.“.

 

Prečítajte si tiež: Aké śu najkrajšie plemená psov.

2. Jazvečík

Photo by BrightSide

Na rozdiel od čau-čau majú jazvečíky úžasnú povahu a sú to milujúci domáci miláčikovia. Často sa však u nich vyskytujú vážne zdravotné problémy, ktoré si môžu vyžadovať aj chirurgický zákrok. „U každého štvrtého z nich sa počas života objavia problémy s chrbticou, ktoré môžu siahať od obyčajnej bolesti až po úplné ochrnutie,“ prezradil veterinár.

3. Čivava

Photo by BrightSide

Čo sa týka čiváv, majú povesť nepredvídateľných psov, čo potvrdzuje aj doktor Terrell. Podľa jej názoru sú to typickí „hryzúni do členkov“ a príliš sa upínajú len na jedného človeka. Ak teda máte veľkú rodinu, čivava pre vás nemusí byť tou najlepšou voľbou.

4. Nemecký ovčiak

Photo by BrightSide

Nemeckí ovčiaci sú známi tým, že sú veľmi verní a spoľahliví, ale môže to mať príliš veľkú cenu. Dr. Terrell varoval: „Majú potenciál byť naozaj skvelými psami, dobrými policajnými psami a dobrými v záchranárskych scenároch, ale 95 % z tých, ktoré vidíme na klinikách, vám chce odhryznúť tvár, pretože nie sú správne vycvičení.“ Ak nie ste ochotní dôsledne ich trénovať počas celej ich mladosti, môžete mať na krku vážne problémy.

Prečítajte si tiež: Ktoré plemená psov sú vhodné do bytu ?

5. Shar Pei

Photo by BrightSide

Bohužiaľ, šarpeje sú jedným z najnezdravších plemien psov na našom zozname. Okrem toho, že sú náchylné na náhodné horúčky a zápaly, ktoré sa mimochodom označujú ako horúčka šarpeja, veľa starostí spôsobujú aj ich vrásky. Doktor Ben vysvetľuje, prečo je starostlivosť o šarpeja mimoriadne náročná: „Sú takí vráskaví, že musia mať pripevnené očné viečka, aby sa im chlpy neotierali o oči.“

6. Doodle

Photo by BrightSide

Podľa veterinárov môžu byť doodlovia napriek svojmu milému vzhľadu bohužiaľ veľmi nepredvídateľní. Doktor Terrell sa podelil: „Mnohé z nich sú bláznivé, šialene hyperaktívne, nevydržia sedieť v pokoji ani dve sekundy a mali sme aj niekoľko naozaj agresívnych.“ Dodáva tiež, že sa u nich často vyskytujú infekcie uší a vyžadujú si nákladnú starostlivosť.

7. Gavalieršpaniel Kráľ Karol

Photo by BrightSide

Doktor Ben priznáva, že by si určite vybral gavalieršpaniela, keby nebolo ich vážnych zdravotných problémov. U tohto plemena sa často vyskytuje ochorenie srdca nazývané ochorenie mitrálnej chlopne, čo znamená, že sa im ťažko dýcha a môžu zomrieť na zlyhanie srdca. Veterinárny lekár tiež dodal: „Podľa môjho názoru chovať psa s takou vysokou pravdepodobnosťou ochorenia nie je fér.“

8. Mops/Shih Tzu/Buldog

Photo by BrightSide

A v neposlednom rade existuje niekoľko plemien, ktoré obdivuje mnoho ľudí, medzi ktoré patria mopslíci, anglickí buldočkovia, francúzski buldočkovia, shih tzu a iné psy s plochou tvárou. Ako vysvetlil doktor Ben: „Sú náchylní na toľko problémov – problémy s chrbticou, kožné problémy, problémy s očami. Skutočnosť, že viac ako polovica z nich musí na pôrod podstúpiť cisársky rez, je pre mňa dostatočným etickým problémom na to, aby som nikdy nechcel mať takého psa.“ A, samozrejme, zrejmým problémom je, že majú problémy s dýchaním, čo spôsobuje ešte väčšie problémy majiteľom a samotným psom.

 

Mohlo by vás zaujímať: Prečo sú niektoré plemená psov zakázané ?

 

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre