Frenológia – pseudoveda, ktorou sa ospravedlňovalo aj otroctvo!

507

Zamýšľali ste sa nad tým kam až siaha história psychológie a psychiatrie? A napadlo vám niekedy, že by sa v minulosti mohli používať aj iné metódy diagnostiky duševných porúch a chorôb? Ak áno, tak ste potom určite počuli o frenológii, ktorá bola v 19.-tom storočí pomerne rozšírená. 

Ak ste o nej nepočuli, radi vám ju v našom článku predstavíme. V rámci jej vyšetrenia bola všetka pozornosť venovaná práve meraniu tvaru lebky, pretože sa verilo, že to má priamy súvis s mozgom, jeho fungovaním a následným správaním ľudí. Dnes je považovaná za obyčajnú pseudovedu, ktorá bola iba chvíľkovým výstrelkom v oblasti medicíny v čase viktoriánskej éry v Británii. 

No aj keď tento spôsob skúmania a hodnotenia človeka neznie príliš dôveryhodne, viedol k mnohým objavom a pokrokom v oblasti psychológie. Avšak, ako všetko, aj tu sa našli ľudia, ktorí si na základe frenológie ospravedlňovali napríklad rasizmus alebo otroctvo. 

Autorom teórie frenológie bol muž menom Franz Joseph Gall 

Zdroj: wikimedia common

Franz Joseph Gall bol rakúsky lekár, ktorý na začiatku 19. storočia prišiel so základnými teóriami frenológie. Veril, že mozog a myseľ sú jedno. A keďže mozog sa skladá z rôznych štruktúr, veril, že tie zodpovedajú rôznemu správaniu. Táto myšlienka nebola ďaleko od skutočnej reality – že jednotlivé časti mozgu zodpovedajú za rôzne funkcie a prejavy človeka. 

Niektorí zamestnávatelia požadovali referenciu od frenológa predtým, ako niekoho zamestnali 

Zdroj: pinterest

Frenológia ako veda dosiahla svoj vrchol medzi rokmi 1820 až 1840. Počas tohto dvadsaťročného obdobia niektorí zamestnávatelia odmietli zamestnať ľudí, pokým najskôr nenavštívili frenológa. Niektoré podniky mali dokonca pripravených vlastných frenológov, ktorých úlohou bolo vyšetriť každého potenciálneho zamestnanca. A čo si vlastne zamestnávatelia od vyšetrenia sľubovali? Posúdenie, či má potenciálny zamestnanec dobré charakterové vlastnosti – napríklad čestnosť, spoľahlivosť a pracovitosť. 

Frenológia bola použitá na ospravedlnenie otroctva

Zdroj: flickr

Jeden populárny praktikant pseudovedy, Charles Caldwell, bol zároveň majiteľom otroka z Kentucky. Strávil nejaký čas v Európe, kde sa naučil praktizovať frenológiu a po návrate domov, do Štátov, po preskúmaní lebiek viacerých otrokov zistil, že sú zdvorilí a úctiví, čo z nich robí ideálnych otrokov, pretože sú ľahko skrotiteľní. Caldwell tvrdil, že na základe ich vlastností, skrátka potrebujú pána, ktorý by im povedal, čo majú robiť.

Frenológia výrazne ovplyvnila psychológiu

human anatomy model
Autor fotografie je David Matos

19. storočie bolo aj vďaka Sigmundovi Freudovi a ďalším jemu podobným mysliteľom obdobím rozkvetu psychológie. Jedna z najdôležitejších teórií psychológie tvrdí, že až keď človek pochopí sám seba, môže pracovať na tom, aby sa zdokonalil. Genetika do veľkej miery ovplyvňuje človeka, ale nedáva mu konečnú podobu. Podobné myšlienky boli údajne pretriasané aj vo frenológii.  

Frenológovia verili, že väčšina ľudí dokáže zmeniť tvar svojho mozgu správnou praxou

Ako sme už naznačili vyššie, frenológovia skrátka verili, že ak človek pochopí ako mozog formuje jeho správanie, môže zmeniť tvar svojej hlavy a stať sa lepšou ľudskou bytosťou. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Natt
1. apríla 2024 6:16

Napadlo VÁM, a nie napadlo VÁS