Deň, kedy Rusku došla vodka. Viete, kedy k tomu prišlo?

465

Rusi sú ako národ pomerne odolný – a prvé čo nám napadne je nepochybne alkohol a tuhé zimy. Niet sa teda čo čudovať, že sú tamojší ľudia občas aj krutí, neľútostní. Ako príklad si uveďme druhú svetovú vojnu, kde síce boli sovieti našimi osloboditeľmi, no nič nebolo zadarmo. Tak či onak aj oni utrpeli veľké straty a rozhodne im nebolo ľahko na duši. Je ťažké porovnať, ktorý národ sa dopustil väčších zverstiev, jedno ale môžeme povedať s pomerne veľkou istotou – každý človek bol rád, keď sa vojna skončila. Veľa zainteresovaných sa ale veľmi dlho (ak vôbec) dostávalo z depresie a beznádeje, ktorú so sebou akákoľvek bitka či vojna prináša. 

Obrovský kameň zo srdca padol aj Rusku. Ak sa pýtate na spôsob, akým svoje víťazstvo oslávili, potom je to snáď úplne jasné. Dobrou vodkou, ktorej zásoby by mali byť neobmedzené, spotreba je totiž privysoká. Oslavovalo sa až tak bujaro, že pre Rusko sa 9.máj 1945 stal nielen dňom víťazstva, ale aj dňom, kedy usporiadali veľkolepú oslavu, pri ktorej sa úplne minula vodka. 

Koniec druhej svetovej vojny

Zdroj: ranker.com

7.mája 1945 sa Nemecko oficiálne vzdalo (vojna sa skončila) a tak spojenci postupne začali odvolávať svoje ozbrojené sily. Táto dobrá správa sa šírila po celom svete rýchlosťou blesku. Od Francúzska cez Britániu a Taliansko až k našim štátom (Slovensku či Poľsku). Všetci sa radovali vo veľkom či skromne. A potom prišlo na rad Rusko!

Rusko sa rozhodlo usporiadať obrovskú oslavu 

Zdroj: ranker.com

Hodinky ukazovali desať minút po jednej hodine v noci (9. mája 1945), keď táto správa konečne dorazila do Ruska. V rádiu sa ozval nesmierne natešený hlas hlavného hlásateľa rádia Moskva Jurija Levitana: „Fašistické Nemecko sa vzdalo! Vojna sa skončila!” A tu sa v okamihu začali chystať oslavy. 

Rusko vypilo všetku vodku

Oslavy boli spontánne bez akýchkoľvek príprav a zapojil sa do nich naozaj každý, komu to bolo umožnené. Trvalo to celých 22 hodín! Až pokým sa neobjavil problém – krajine došla vodka. 

Vojna výrobu vodky nezastavila

Zdroj: ranker.com

Ani počas vojny nemohla byť výroba alkoholického nápoja tak typického pre ruský národ pozastavená. V skutočnosti bola integrálnou súčasťou Stalinovej obrannej stratégie a sovietsky rozpočet bol na nej závislý. Človek by si myslel, že vodky bude viac než dosť, najmä potom, čo Stalin trval na tom, aby vláda „priamo a otvorene podporovala čo najväčšie rozšírenie výroby vodky v záujme skutočnej a serióznej obrany našej krajiny“. Zjavne sa vyrobilo príliš málo (alebo sa príliš veľa vypilo).

Dodávka ruskej vodky mala vždy prednosť

Akonáhle by došlo k vyčerpaniu zásob vodky, ľudia žijúci v Rusku by sa dostali do obzvlášť ťažkej situácie. Jej spracovanie bolo totiž častokrát dôležitejšie ako napríklad obstarávanie jedla. Aj v čase, kedy krajina trpela na hladomor, výroba vodky pokračovala (príjmy z nej predstavovali jednu pätinu vládnych príjmov). 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre