Top 5 rýchlych faktov o starovekom Egypte: Kto v skutočnosti postavil pyramídy?

26487

Egypt, miesto, ktoré bolo kedysi kolískou ľudskej civlizácie. Dodnes vďaka rôznym archeologickým objavom a vykopávkam zisťujeme ako veľmi pokorčilá táto cvilizácia v skutočnosti bola. A aj keď ako každá spoločnosť aj občania starovekého Egypta mali svoje problémy a starosti, ktoré museli vyriešiť, je pravdou, že v niektorých veciach boli oveľa viac popredu. V dnešnom článku zistíte niektoré zaujímavosti o pyramídach, Kleopatre a všeobecne živote v starovekom Egypte.

1. Kleopatra nebola Egypťanka

Spolu s kráľom Tutanchamónom sa snáď žiadna postava nespája so starovekým Egyptom tak, ako Kleopatra VII. Ale kým sa narodila v Alexandrii, Kleopatra bola v skutočnosti súčasťou dlhej línie gréckych Macedóncov, ktorí pôvodne pochádzali z Ptolemaia I., jedného z najdôveryhodnejších poručíkov Alexandra Veľkého.

Dynastia Ptolemaiovcov vládla Egyptu v rokoch 323 až 30 pred Kristom a väčšina jej vodcov zostala vo svojej kultúre a citlivosti prevažne Grékmi. V skutočnosti bola Kleopatra známa tým, že bola jedným z prvých členov dynastie Ptolemaiovcov, ktorí skutočne hovorili egyptským jazykom.

2. Starovekí Egypťania uzatvorili jednu z najstarších mierových zmlúv

Viac ako dve storočia Egypťania bojovali proti Chetitskej ríši o kontrolu nad územiami v dnešnej Sýrii. Konflikt viedol ku krvavým konfliktom, ako bola bitka pri Kadeši v roku 1274 pred Kristom, ale v čase faraóna Ramsesa II sa ani jedna strana neukázala ako jasný víťaz. Keďže Egypťania aj Chetiti čelili hrozbám iných národov, v roku 1259 pred Kr. Ramses II a chetitský kráľ Hattusili III vyjednali slávnu mierovú zmluvu.

Táto dohoda ukončila konflikt a stanovila, že obe kráľovstvá si budú navzájom pomáhať v prípade invázie tretej strany. Egyptsko-chetitská zmluva je teraz uznávaná ako jedna z prvých dochovaných mierových dohôd a jej kópiu možno dokonca vidieť nad vchodom do rokovacej sály Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.

3. Egyptské ženy mali široké spektrum práv a slobôd

Hoci mohli byť verejne a spoločensky považované za menejcenné ako muži, egyptské ženy sa tešili veľkej právnej a finančnej nezávislosti. Mohli kupovať a predávať majetok, slúžiť v porotách, robiť závety a dokonca uzatvárať právne zmluvy. Egyptské ženy zvyčajne nepracovali mimo domova, ale tie, ktoré áno, zvyčajne dostávali rovnakú odmenu za vykonávanie rovnakej práce ako muži.

Na rozdiel od žien v starovekom Grécku, ktoré skutočne vlastnili ich manželia, egyptské ženy mali tiež právo rozviesť sa a znovu sa vydať. O egyptských pároch bolo dokonca známe, že dojednávali starodávnu predmanželskú zmluvu. V týchto zmluvách bol uvedený všetok majetok a bohatstvo, ktoré si žena priniesla do manželstva, a zaručovali, že v prípade rozvodu bude zaň odškodnená.

4. Egypťania chovali veľa zvierat ako domácich miláčikov

gray cat on white textile
Autor tejto fotografie je Simona Melegová

Egypťania videli zvieratá ako inkarnácie bohov a boli jednou z prvých civilizácií, ktorá chovala domáce zvieratá. Egypťania mali v obľube najmä mačky, ktoré sa spájali s bohyňou Bastet, no v úcte mali aj jastrabov, ibisov, psov, levov a paviánov.

Mnohé z týchto zvierat mali v egyptskom dome zvláštne miesto a po smrti boli často mumifikované a pochované so svojimi majiteľmi. Ostatné tvory boli špeciálne vycvičené, aby pracovali ako pomocné zvieratá. Napríklad egyptskí policajti boli známi tým, že pri hliadke im pomáhali psy a dokonca aj cvičené opice.

5. Pyramídy nepostavili otroci

brown pyramid under blue sky during daytime
Autor tejto fotografie je Osama Elsayed

Život staviteľa pyramíd rozhodne nebol ľahký – kostry robotníkov bežne vykazujú známky artritídy a iných ochorení – ale dôkazy naznačujú, že masívne hrobky nepostavili otroci, ale platení robotníci. Títo starí stavební robotníci boli zmesou skúsených remeselníkov a dočasných rúk a zdá sa, že niektorí boli na svoje remeslo veľmi hrdí. Graffiti nájdené v blízkosti pamätníkov naznačujú, že svojim posádkam často priraďovali vtipné mená ako „Opilci z Menkaure“ alebo „Priatelia z Khufu“.

Myšlienku, že otroci stavali pyramídy pod praskaním biča, prvýkrát vyvolal grécky historik Herodotos v piatom storočí pred naším letopočtom, ale väčšina historikov to dnes odmieta ako mýtus. Aj keď starí Egypťania určite nemali odpor k držaniu otrokov, zdá sa, že ich väčšinou používali na prácu v poliach a ako domácich sluhov.

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Bartolomej Lippai
11. januára 2023 23:57

Staviteľ Pyramíd v Egypte sa volá Thoth Kazateľ, Mág, vševedec, Alchymista jedným slovom Kráľ všetkého druhu Hermes Trismegistos!