Scrabble – Slovná dosková hra, ktorú pozná snáď každý milovník spoločenských hier

1582

Scrabble je jednou z najväčších a najpredávanejších doskových hier na celom svete. Počul o nej takmer každý človek, či už starší alebo mladší. Keďže má hra už takmer 80 rokov, tak je pravdepodobne staršia než vaši rodičia! Vedeli ste, že 13. apríla je takzvaný Deň Scrabble? Deň bol vybratý podľa narodenín tvorcu tejto hry, ktorým bol Alfred Mosher Butts.

scrabble fotografia
Foto od DavidMartynHunt

 

Zaujímavosti o Scrabble

 1. Scrabble vytvoril New Yorkský architekt Alfred Mosher Butts
 • Butts chcel vytvoriť slovnú hru, ktorá by kombinovala anagramy a krížovky, pri ktorej by ste potrebovali trochu šťastia ale potrebovali by ste aj poriadnu slovnú zásobu. Butts zomrel vo veku 93 v roku 1993.

2. Najprv sa táto hra nevolala ani Scrabble

 • Pri jej prvom zrodení, v roku 1931, bol názov Lexico, neskôr sa z neho stal Criss-Cross Words a nakoniec bol premenovaný na Scrabble, ako ho poznáme dnes. Lexico v anglickom jazyku predstavuje skrátenú verziu slova lexicon, čo znamená slovník.

3. Alfred Butts vyberal počet písmen v hre podľa podrobnej analýzy prednej stránky New York Times

4. Existuje verzia Scrabble, ktorá je celá v Braillovom písme

5. Názov Scrabble je skutočné slovo a prekladá sa ako „zbesilo škriabať“

6. Hra sa predáva v 121 krajinách a je preložená do 31 rôznych jazykov

7. Po celom svete predala už viac ako 150 miliónov kusov

8. Či už pod sedačkou alebo niekde vo vysávači, tak na svete je viac ako milión chýbajúcich Scrabble písmen

9. Každú hodinu začne približne 30 000 nových Scrabble hier vo svete

10.Pokiaľ by ste všetky Scrabble políčka poskladali na seba, tak by celková dĺžka tejto veže presahovala 80 000 kilometrov!

11. Rôzne preklady hier majú aj rôzny počet písmen. Anglická a Slovenská verzia má 100, Portugalská a Talianska má až 120!

12. V roku 1992, určitý Franklin Mint si dal „na mieru“ vytvoriť verziu hry, ktorá bola takmer celá z 24 karátového zlata. Takéto kópie nájdete dnes z druhej ruky za približne 400€

13. Úplne prvá verzia hry, Lexico, nemala hraciu dosku ale hrala sa len so samotnými písmenami

14. Vo Veľkej Británii vlastní 53% domácností hru Scrabble a v USA je to 33% domácností

15. V slovenskej verzii sa do roku 2013 nepoužívali písmena Q a W, pretože sa používali len v prevzatých slovách (dovtedy ste dostali 10 bodov za písmená Ĺ, Ŕ, X, Ä, Ó)

16. Verzia hry v Malajzii má až 19x písmeno A (slovenská verzia ho má 9x), čo tvorí viac ako pätinu všetkých písmen v hre!

17. V Anglicku päťročný chlapec zatelefonoval na políciu, aby zažaloval na sestru, ktorá podvádzala v Scrabble

18. V USA sa Scrabble dokonca stala populárnou dennou show, ktorá bežala od roku 1984 do 1990

19. Na výrobu písmen sa používa drevo z vermontského javora

20. Najmladším výhercom Národného šampionátu v Scrabble vo Veľkej Británii bol 15 ročný Allan Saldanha

spoločenská dosková hra
Foto od a.pasquier

Pravidlá Scrabble

 

Pred hrou

V balení by ste mali mať 100 písmen, hraciu dosku, malú taštičku na písmená a 4 držadlá na písmená. Pred začatím hry by sa mali hráči dohodnúť na tom, z akého slovníka budú slová akceptované. Potom by sa malo rozhodnúť kto pôjde prvý. Môžete sa buď dohodnúť slovne alebo iným spôsobom. Na oficiálnych turnajoch si väčšinou každý hráč vytiahne písmeno a to, ktoré je bližšie k začiatku abecedy vyhráva. Ak vytiahnete žolíka, teda prázdne políčko, tak pôjdete prvý aj keď váš súper vytiahne písmeno A.

Na začiatku hry si každý hráč vytiahne 7 písmen z taštičky a položí ich na držiak tak, aby na nich ostatní hráči nemohli pozerať.

 

Hra

Scrabble originalPrvé zahrané slovo musí mať aspoň dve písmená a začínať v strede hracej plochy (H8). Každé zahrané slovo po prvom sa musí pripájať na zväzok už vzniknutých slov, čiže nemôžete napísať celé slovo niekde na boku hracej dosky, vždy musí byť spojené so zvyškom.

Počas vášho kola môžete:

 • Preskočiť kolo a nezískať žiadne body
 • Vymeniť si jedno alebo viac písmen za rovnaký počet písmen (možné jedine v tom prípade, ak v taštičke ostáva viac ako 7 písmen)
 • Položiť jedno alebo viac písmen na hraciu dosku a získať tým body závisiace od zahraného slova

 

Bodovanie

Vaše skóre za každé slovo sa počíta viacerými spôsobmi:

 • Každé slovo, ktoré vytvoríte okrem vášho hlavného slova (obsahuje všetky zahrané písmená) sa boduje osobitne a potom sú všetky body spočítané. Bodová hodnota každého písmena je napísaná na samotnom písmene a žolíky (prázdne políčka) majú nulovú hodnotu.
 • Ak postavíte nové slovo na bonusové políčko s bonusom „dvojité písmeno“, tak dostanete dvojitý počet bodov len za písmeno, ktoré stojí na danom políčku. Rovnako sa jedná aj za bonus „trojité písmeno“.
 • Ak postavíte slovo na bonusové políčko „dvojité slovo“, tak dostanete dvojitý počet bodov za každé slovo, ktoré dané políčko využíva. Rovnako sa jedná aj za bonus „trojité slovo“.
 • Bonusové políčka poskytujú daný bonus len v to kolo, kedy sú využité, čiže všetky nasledujúce kolá už daný bonus nemôžu získať.
 • Ak sa vám podarí jedným slovom získať aj bonusové políčko na „dvojité/trojité písmeno“ a zároveň aj bonusové políčko na „dvojité/trojité slovo“, tak sa najprv vypočítajú bonusové body za „dvojité/trojité písmeno“ a až tie sú následne násobené dvojkou alebo trojkou, podľa toho na akom bonusovom políčku stojíte.
 • Ak získate dve políčka, ktoré zdvojujú body za slovo, tak to je 22 bodov, čiže štvornásobok a ak stojíte na dvoch poličkách, ktoré dávajú trojnásobný počet bodov, tak je to 33 bodov, čiže až deväťnásobok.
 • Ak zahráte všetky vaše písmena z ruky (7), tak sa tomu hovorí bingo a na na konci bodovania dostanete ešte ďalších 50 bodov (čiže tých 50 sa vám nemôže zdvojnásobiť alebo strojnásobiť)

 

Za každé písmeno dostanete daný počet bodov:

 • 0 bodov – Žolík
 • 1 bod – O, A, E, I, N, S, V, T
 • 2 body – R, K, L, D, M, P, U, B, J, Y, Z, Á
 • 3 body – C, H, É, Í, Ú, Ý, Č, Š, Ž
 • 4 body – Ť
 • 5 bodov – Ľ
 • 6 bodov – F, G
 • 7 bodov – Ô, Ň
 • 8 bodov – Ä, Ó, Ď
 • 9 bodov – X, Ĺ, Ŕ
 • 10 bodov – Q, W

Slová sa vždy čítajú zľava doprava alebo zhora nadol. Ak vytvoríte viac slov ako len to, ktoré ste zahrali, tak vám budú pripočítané body aj za ostatné slová. Ak zahráte prázdne políčko (žolíka) v nejakom slove, tak ten žolík bude predstavovať dané písmeno až do konca hry.

Ak hráte na čas, tak vaše kolo končí v momente kedy stlačíte tlačidlo a začnete tak odpočet vášmu súperovi. Až po stlačení tlačidla si môžete vytiahnuť nové písmená z taštičky. Ak je v taštičke menej písmen než koľko potrebujete, tak si jednoducho vytiahnete ten zvyšok.

Pred tým než si vytiahnete nové písmena, vás môže váš súper vyzvať (namietať) proti vášmu naposledy zahranému slovu. Ak sa tak stane, tak ste nútení nájsť vaše zahrané slovo v dopredu dohodnutom slovníku. Ak sa ukáže, že vaše slovo sa v slovníku nenachádza, tak všetky písmená sa vám vrátia na ruku a nebudú vám pripísané žiadne body. Trest za neoprávnené vyzvanie (čiže ak sa ukáže, že vaše zahrané slovo sa v slovníku nachádza) sa líši podľa okolností.

 

Neúspešná námietka

Existuje viacero spôsobov ako penalizovať hráča, ktorý neúspešne vyzval chybné slovo súpera. Medzi najpoužívanejšie patria:

 • „Double Challenge“, kedy hráč, ktorý neúspešne vyzve svojho súpera musí vzdať svoje ďalšie kolo. Tento spôsob sa väčšinou využíva v Severnej Amerike, Izraeli a Thajsku. Preskočenie kola je považované za veľmi veľkú nevýhodu a preto sa namietanie proti chybným slovám pri pravidlách „Double challenge“ využíva menej a je možné vášho oponenta oblafnúť neplatným slovom
 • „Free Challenge“, kedy hráč, ktorý neúspešne vyzve svojho súpera nie je nijako penalizovaný. Tieto pravidlá sú najbežnejšie v Írsku, Austrálii a Spojenom Kráľovstve.
 • „Single Challenge“, kedy hráč, ktorý neúspešne výzve svojho súpera nemusí vzdať svoje kolo ale príde o určitý počet bodov (najčastejšie 5 bodov).

 

stolová hra Mattel
Foto od Changhai Travis

Koniec hry

Hra sa končí, ak:

 1. Jeden z hráčov nebude už mať žiadne písmená a nebude mať odkiaľ vytiahnuť nové. V tomto prípade nezáleží na tom, koľko má ešte písmen na ruke oponent.
 2. Ak prebehlo aspoň 6 kôl po sebe, kedy sa hráči rozhodli to kolo preskočiť, čiže ani jeden z nich nezískal za posledných 6 kôl bod. Potom sa hráči môžu dohodnúť na ukončení hry.

Na konci hry sa každého celkové skóre zníži o počet písmen, ktoré má ešte na ruke. Ak jeden z hráčov využil všetky zo svojich písmen, tak mu je zároveň pripočítaný počet písmen na súperovej ruke.

 

Verzie hry

Samozrejme ak sa jedná o hru od spoločnosti Hasbro, tak nemôže mať len jednu edíciu! No keďže ide o Scrabble, tak neexistuje veľký počet verzii na tú istú hru. Drvivá väčšina týchto alternatívnych verzií ponúka len iný dizajn, čiže krajšiu dosku, prípadne drevené písmenká alebo rotačnú hraciu dosku. No stále majú aj edície, ktoré sú nejakým spôsobom zaujímavejšie než ostatné. K najpopulárnejším patria:

 

Scrabble juniorská edícia

Pochopiteľne naši najmenší nemajú až takú slovnú zásobu ako dospelí ľudia. Hasbro sa pre to snažil vytvoriť edíciu hry, ktorú by si mohli užiť aj oni. Jedna strana hracej dosky má vytlačené slová a deti ich majú vytvoriť písmenami, ktoré dostanú rovnako ako v každej inej Scrabble hre. Hráči dostanú body za každé dokončené slovo a ak sú všetky slová už zaplnené, tak hráč s najviac bodmi vyhráva.

Druhá strana hracej dosky ponúka základnú verziu Scrabblu s veľmi jednoduchými spôsobmi bodovania.

 

Scrabble elektronické bodovanie

Sme predsa v 21. storočí a rovnako ako pri Monopoly, tak chceme aby čo najviac vecí za nás robili stroje. V Monopoly nahradili peniaze a v Scrabble zasa nahradia skóre. Táto verzia vám umožní zaznamenávať skóre každého hráča osobitne, časovať kolá alebo si nastaviť vlastný čas na každé kolo, ak sa vám zdá to pôvodné nastavenie príliš rýchle alebo príliš pomalé.

 

Super Scrabble

Ak sa vám pôvodná verzia zdá príliš malá a máte pocit že vás obmedzuje, lebo vám nedovolí zahrať dvakrát Q alebo Z, tak si zadovážte Super Scrabble. Hracia doska je takmer dvakrát taká veľká ako pôvodná (441 políčok oproti pôvodným 225). Taktiež dostanete v balení až 200 písmen. Pridaný priestor vám dovolí tvoriť ešte väčšie slová než kedykoľvek predtým.

Ak sa vám dvojité a trojité bonusy zdali málo, tak v tejto verzii dostanete možnosť získať až štvorité bonusy za jednotlivé slová alebo písmená.

 

Prečítajte si zaujímavosti aj o iných slávnych hračkách a hrách. Napríklad tieto fakty o Rubikovej kocke.

 

 

Zdroje:

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre