9 sériových vrahýň, ktorých príbehy budú vašimi nočnými morami.

5881

Hoci ženy tvoriil len 11 % všetkých známych prípadov sériových vrahov v minulom storočí, ich zločiny sú stále neuveriteľne temné a odstrašujúce.

1. Marybeth Tinning, ktorej 9 detí podozrivo zomrelo v jej opatere.

Jej 9 detí zomrelo v jej starostlivosti v priebehu 14 rokov. Spočiatku boli veľmi podozrivé úmrtia Tinningovej detí pripisované (Marybeth aj úradmi) veciam ako akútna meningitída, záchvaty, zástava srdca, syndróm náhleho úmrtia dojčiat, akútny pľúcny edém či pneumónia. Bola to však až smrť Marybethinho deviateho (a posledného) dieťaťa, 4-mesačnej dcérky Tami Lynneovej, po ktorej proti nej bolo napokon vznesené obvinenie.

Pri výsluchu priznala, že udusila jednu dcéru a dvoch svojich synov. Prokuratúra ju obvinila z troch úmrtí, pričom jediné odsúdenie prišlo v prípade vraždy Tami Lynneovej. Nakoniec bola odsúdená len za jednu vraždu druhého stupňa. Bola odsúdená na 20 rokov a nakoniec ju v roku 2018 podmienečne prepustili.

2. Frances Knorr, známa ako Baby Farming Murderess.

Ak nepoznáte termín Baby Farming, tak označuje systém prijímania dieťaťa do starostlivosti výmenou za platbu. Tento systém sa využíval v druhej polovici 19.storočia. Baby farmárky, boli zvyčajne ženy v strednom veku, ktoré získavali deti prostredníctvom inzerátov v novinách a prostredníctvom zdravotných sestier či pôrodných asistentiek. Frances sa dostala k baby farmingu, aby sa uživila, ale dostala sa do podozrenia, keď sa v rezidencii, v ktorej predtým bývala, našli pozostatky detí. Na dvore jej domu sa našlo veľa tiel, niektoré boli zjavne zavraždené a niektoré pravdepodobne zomreli na zanedbanie. Frances bola odsúdená za úmyselnú vraždu dieťaťa ženského pohlavia a bola popravená obesením.

3. Kristen Gilbert, bývalá zdravotná sestra, ktorá bola odsúdená za štyri vraždy a dva pokusy o vraždu pacientov.

Táto rodáčka z Massachusetts, pracovala koncom 80. až do polovice 90. rokov 20. storočia ako zdravotná sestra v zdravotníckom centre pre veteránov. Spolupracovníci ju vraj mali radi a keďže počas jej zmien zomieralo veľa pacientov, vtipne ju nazývali aj „Anjel smrti“.
Časom začali byť jej spolupracovníci podozrievavejší, keď si uvedomili, že úmrtia jej pacientov sa zhodovali aj s citeľným nedostatkom adrenalínu, začali sa o nej šíriť klebety a Gilbertová čoskoro dala výpoveď.

Po dlhom vyšetrovaní a súdnom procese bola Gilbertová nakoniec odsúdená za tri vraždy prvého stupňa, jednu vraždu druhého stupňa a pokus o vraždu ďalších dvoch ľudí. U pacientov vyvolávala zástavu srdca tým, že im vstrekovala obrovské dávky adrenalínu, nevystopovateľného srdcového stimulátora. Bola odsúdená na doživotie a v súčasnosti si odpykáva trest vo Federálnom zdravotníckom centre.

4. Amelia Dyer, o ktorej sa verilo, že zavraždila stovky detí vo viktoriánskom Anglicku.

Amelia bola pravdepodobne jednou z najplodnejších sériových vrahýň v Spojenom kráľovstve vôbec. Do dnes nie je známe skutočné číslo detí, ktoré zabila. Avšak vzhľadom na množstvo tých, ktoré jej zostali v starostlivosti, a na to, ako dlho pôsobila ako pestúnka detí, sa odhady odborníkov pohybujú v stovkách. Amelia sa nakoniec, keď stála pred súdom k svojim zločinom priznala. V júni 1896 bola obesená vo väznici Newgate.

5. Stacey Castor, ktorá zabila svojho manžela, pokúsila sa zabiť svoju dcéru a je podozrivá z vraždy svojho prvého manžela.

Stacey sa za svojho prvého manžela Michaela Wallacea vydala v roku 1990. Mali dve dcéry, Ashley a Bree. Jej manžel sa koncom roka 1999 začal cítiť zle a napokon zomrel. Lekári vtedy uviedli ako príčinu smrti infarkt. O niekoľko rokov neskôr, v roku 2003, sa Stacey vydala za Davida Castora. Keď jedného dňa Stacey zavolala políciu, tvrdila že David sa zamkol v spálni. Polícia našla Davida mŕtveho s pohárom obsahujúcim niečo, čo bolo neskôr identifikované ako nemrznúca zmes. Hoci vyšetrovateľ pôvodne uviedol, že David sa zabil sám, polícia v skutočnosti našla na nádobe s nemrznúcou zmesou Staceyine odtlačky prstov. O niekoľko rokov neskôr, v roku 2007, vyšetrovatelia exhumovali telo jej prvého manžela a toxikologická správa odhalila, že aj on bol zabitý otravou nemrznúcou zmesou.

Vyšetrovatelia povedali Ashley, Staceyinej staršej dcére, čo zistili. Tá išla za svojou matkou, ktorá ju presvedčila, aby si to spolu vyrozprávali pri drinku. Na druhý deň našla mladšia sestra Bree sotva dýchajúcu Ashley. Stacey medzitým sfalšovala list na rozlúčku a snažila sa, aby to vyzeralo tak, že Ashley zabila svojho otca a nevlastného otca. Stacey bola odsúdená za vraždu druhého stupňa v súvislosti s otrávením Davida, pokusom o vraždu jej dcéry Ashley a falšovaním Davidovej poslednej vôle.

6. Dorothea Puente, ktorá prevádzkovala penzión a zabíjala v ňom rôznych starších ľudí a ľudí s mentálnym postihnutím.

Po búrlivom detstve, niekoľkých potýčkach so zákonom a troch rozpadnutých manželstvách začala Dorothea prevádzkovať penzión. V priebehu niekoľkých rokov prijala Dorothea rôznych starších penzistov alebo drogovo závislých nájomníkov, ktorí v jej starostlivosti buď zomreli, alebo záhadne zmizli. Podozrenie sa nakoniec vznieslo, keď si susedia všimli, že takzvaný „údržbár“ začal vykonávať zvláštne práce, ako napríklad vynášať z domu veľké množstvo zeminy a odpadu. Ale aj ten nakoniec zmizol.

Po tom, čo sociálny pracovník nahlásil nezvestnosť nájomníka menom Alberto Montoya, si polícia všimla „narušenú pôdu“ a čoskoro objavila telá siedmich rôznych ľudí. Dorothea bola obvinená z celkovo deviatich vrážd a za tri z nich bola odsúdená. Dostala dva doživotné tresty bez možnosti podmienečného prepustenia a zomrela vo väzení z prirodzených príčin.

7. Linda Hazzard, známa pod prezývkou „doktorka hladovania.“

Linda pôsobila v čase, keď sa na začiatku 90. rokov 20. storočia začali presadzovať diéty. Vyhľadávala bohatých ľudí, ktorí sa zaujímali o svoje fyzické zdravie a vzhľad. Linda ich presviedčala, aby sa nechali „liečiť“ na nejakú vymyslenú chorobu, a odviezla ich do izolovanej chaty. Svojich pacientov nechávala hladovať a fyzicky ich bila. Izolovala ich aj od priateľov a rodiny, aby ich neskôr nikto nehľadal.

Vždy tvrdila, že obeť zomrela na vymyslenú ‚chorobu‘, na ktorú ju údajne liečila… predtým však ešte svoju obete zmanipulovala, aby jej v závete odkázali celý majetok. Chytili ju až priatelia jej dvoch posledných obetí, dvoch sestier, ktoré boli bohatými britskými spoločníčkami. Jednu sestru vyhladovala na smrť a druhú držala vo väzení. Polícia ju odhalila a odsúdila za vraždu. Linda neskôr zomrela kvôli vlastnej diéte, keď v roku 1938 vyhladovala k smrti aj samú seba.

8. Elizabeth Báthory, uhorská grófka a údajná sériová vrahyňa.

Bola to uhorská šľachtičná, ktorá v rokoch 1590 až 1610 zabila stovky slúžok. Traduje sa, že sa kúpala v krvi panien, aby si udržala mladistvý vzhľad, hoci niektorí historici to spochybňujú. Bola neuveriteľne krutá a svoje obete rada mučila. Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite. Dievčatá týrala horiacimi sviečkami, rozpáleným železom, pichala ihlicami či polievala studenou vodou v mraze. Nie vždy ich však zabila. Po výpovediach ľudí žijúcich v okolí jej panstva sa odhaduje, že Báthoryová s pomocou svojich služobníkov mučila a zabila viac ako 600 dievčat. Samotná grófka nebola nikdy súdená a vo svojich komnatách na hrade zostala až do svojej smrti.

9. A napokon, Beverley Allitt, ktorá zabila štyri deti, pokúsila sa zavraždiť ďalšie tri a šiestim ďalším spôsobila ťažkú ​​ujmu na zdraví.

Beverley vyrastala v malej dedinke v Anglicku. Študovala ako zdravotná sestra a bola podozrivá zo zvláštneho správania, napríklad z rozmazávania výkalov po stenách v domove dôchodcov, kde sa zaúčala. Taktiež mala mimoriadne vysokú absenciu, čo bol dôsledok série ochorení.

View this post on Instagram

A post shared by Lauren☠️ (@laurenatread)

Napriek jej slabej dochádzke a postupnému neúspešnému absolvovaniu ošetrovateľských skúšok ju v roku 1991 prijali na dočasnú šesťmesačnú zmluvu do nemocnice v Lincolnshire, kde mali nedostatok personálu. Beverley začala pracovať na detskom oddelení, kde zavraždila štyri deti tým, že im pichala vysoké dávky inzulínu. Ďalších deväť detí jej pokusy o vraždu prežilo. V súčasnosti je táto už 52-ročná žena umiestnená v psychiatrickej nemocnici s vysokou ostrahou.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Livia
23. februára 2022 22:52

Elizabeth báthory? Veď to je Alžbeta bathoriova, nečítali ste Nižnanského alebo nepozerali Jakubiska?