Silný príbeh: Mnohí ju nazývali mimozemšťankou, no ona rozbehla úspešnú kariéru modelky

314

Stereotypy u modeliek boli kedysi jasne vymedzené: štíhle a vysoké postavy, bledá pokožka a kučeravé alebo celkom rovné vlasy. Dnes sa však tieto nezdravé a nezmyselné normy menia. Vďačíme za to ľuďom, ako Melanie Gaydos. Ide o 32-ročnú modelku, ktorá narúša tieto „pravidlá“ a odvážne vzdoruje módnemu priemyslu. To však nie je všetko. Okrem popierania zaužívaného zdôrazňuje aj význam rozmanitosti (nielen) vo svete krásy.

Melanie sa narodila s ektodermálnou dyspláziou. V preklade to znamená, že trpí zriedkavým genetickým ochorením, ktoré ovplyvňuje rast kože, vlasov aj nechtov. Hoci v mladosti čelila tvrdej kritike a necitlivému zaobchádzaniu, dnes je známou modelkou s úžasnými úspechmi.

Svoju cestu modelky započala v inštitúte Pratt v New Yorku. Objavila sa vo videoklipe skupiny Rammstein, čo výrazne napomohlo úspešnému štartu jej kariéry.

Modelka uviedla, že na základnej škole mala veľký problém nájsť si priateľov. Ľudia ju považovali za čudáčku, ktorej sa báli a nechceli sa s ňou stýkať. V detstve podstúpila približne 30 operácií, čo znamená, že jeho značnú časť prežila v nemocnici. Dnes okrem iného trpí aj čiastočnou slepotou, pretože sa jej v období dospievania točili riasy dovnútra a poškodili jej rohovku. Chýbajú jej zuby, vlasy a v dôsledku malých ušných kostí má problémy so sluchom. Trpela tak fyzicky aj psychicky. Kritika sa časom preniesla aj na internet a musela sa s ňou vysporiadať v oboch svetoch – v online aj offline svete. Niektorí ju dokonca prirovnávali k mimozemšťanovi.

Aby svojmu vzhľadu aspoň trochu dopomohla, začala nosiť parochne a zubné protézy. Tie však v roku 2015 odložila a rozhodla sa prijať svoje pravé ja. Uvedomila si, že sa tak narodila, a to znamená, že tak určite dokáže aj prežiť.

Spočiatku nechápala, prečo sa k nej ľudia tak správajú. Nerozumela, prečo ju odsudzujú za jej DNA, za spôsob, akým sa jej telo narodilo. Nijako to predsa neovplyvňovalo jej myslenie ani správanie. Napriek tomu sa naučila žiť so všetkým, čo jej život priniesol, a dnes vidí pokrok. Vníma posun spoločnosti, ktorá si krásnu ženu nepredstavuje ako vysokú štíhlu bohyňu.

Melanie je pozoruhodným príkladom sebaprijatia a odolnosti, ktorý by nám mnohým mohol byť inšpiráciou. Jej jedinečná cesta podporuje rozmanitosť a individualitu vo svete, ktorý ešte aj dnes preferuje konformitu. Oslavujme krásu v našej jedinečnosti v nás aj okolo nás.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre