7 škandalóznych momentov z histórie zimných olympijských hier, o ktorých ste možno nevedeli.

1940

Olympijské hry sa vrývajú do pamäte ikonickými truimfami, srdcervúcimi prehrami či inšpiratívnymi príbehmi. Hoci sa olympiáda považuje za podujatie, ktoré má ľudí zjednotiť, na pôde olympijských hier sa objavilo v priebehu rokov aj mnoho škandálov a konfliktov. Dnes si predstavíme 7 z nich.

1. Rýchlokorčuliarske preteky na 10 000 metrov na OH 1928 v švajčiarskom St. Moritzi boli zastavené, keď sa ľad začal rýchlo topiť. V bode prerušenia viedol súťaž Američan Irving Jaffee, ktorý prekvapil Nóra Bernta Evensena, obhajcu titulu majstra sveta. Rozhodca nakoniec celú túto súťaž kontroverzne zrušil. Mnohí verili, že Jaffee by mal byť ocenený medailou a Medzinárodný olympijský výbor mu ju aj udelil. Medzinárodná korčuliarska únia však neskôr rozhodnutie zrušila a medailu mu odobrala.
verdensrekorder i hurtigløp på skøyter – Store norske leksikon
Wikimedia
2. Snowboarding debutoval na olympijských hrách v roku 1998 v japonskom Nagane. Prvý zlatý medailista Ross Rebagliati po svojom historickom výkone neuspel pri rutinnom drogovom teste. Keď vyšlo najavo, že mal pozitívny test na marihuanu, Rebagliatimu odobrali medailu a zatkli ho. Medaila mu bola nakoniec znovu udelená po tom, čo súd rozhodol, že marihuana nie je na zozname zakázaných látok.
File:Rachael Ashe Photo - Coffee with Ross Rebagliati - 8.JPG - Wikimedia Commons
Wikimedia
3. Po olympijských hrách v Soči v roku 2014 sa ukázalo, že viac ako 1000 ruských športovcov bolo zapletených do najväčšieho dopingového škandálu v olympijskej histórii. Rusko sponzorovalo riadený dopingový program, plánovaný na to, aby si zabezpečili dominanciu na olympijských hrách. Rusko si domov z hier odnieslo 33 medailí, z toho 13 zlatých. Plán sa zrodil po tom, čo krajina čelila najhoršiemu olympijskému výsledku od rozpadu Sovietskeho zväzu na hrách vo Vancouveri v roku 2010. Rusko dostalo štvorročný olympijský zákaz, avšak mnohí ruskí športovci mohli na zimných olympijských hrách v roku 2018 súťažiť samostatne. Krajina bola nakoniec zbavená 10 medailí.
Concept of doping in sport - deprivation medals | ??Profes… | Flickr
Marco Verch/Flickr
4. Kanadský ženský hokejový tím získal na hrách vo Vancouveri tretie zlato za sebou. Keď im povedali, že klzisko je prázdne, vrátili sa na ľad so šampanským a cigarami, aby oslávili víťazstvo. Ukázalo sa, že klzisko nebolo úplne prázdne a tím sa kvôli oslave dostal pod paľbu kritiky. Niektoré hráčky, ktoré prichytili pri pití, boli maloleté. Ďalším problémom bolo, že tím fajčil cigary v olympijskom zariadení. Tímu nebol uložený žiadny formálny trest.
File:Canada2010WinterOlympicswomengold.jpg - Wikimedia Commons
Wikimedia
5. Na olympijských hrách v roku 1998 štartovala francúzska korčuliarka Surya Bonalyová aj napriek zraneniu, ktoré ovplyvnilo mnohé z plánovaných prvkov v jej rutine. Po tom, čo Bonalyová dokončila krátku programovú časť súťaže na šiestom mieste, vedela, že na stupne víťazov sa nedostane. V poslednom úsilí sa Bonalyová rozhodla vykonať svoj charakteristický prvok: salto vzad s pristátím na jednej čepeli. Kde bol problém? Saltá vzad boli zakázané od roku 1976, pretože boli považované za príliš nebezpečné. Bonalyová za vykonanie triku dostala bodovú zrážky a krátko na to skončila s korčuľovaním. Do dnes je jedinou korčuliarkou, ktorej sa tento trik podarilo vykonať.
View this post on Instagram

A post shared by Surya Bonaly (@suryabonaly1)

6. Vôbec prvé olympijské hry konajúce sa vo francúzskom Chamonix, boli plné kontroverzie, keď veľký časový rozdiel v stopovaní prisúdil zlato nesprávnemu rýchlokorčuliarovi. V hrách v roku 1924 používali funkcionári manuálne stopky na meranie času počas súťaže v rýchlokorčuľovaní. Keďže vonku bola zima, rozhodcom mrzli ruky a mali problém zastaviť časomieru v správny čas. Časové chyby znamenali, že americký outsider Charles Jewtraw si odniesol zlato.
old stopwatch photo
Photo by ignat.gorazd
7. Johann Mühlegg, bežec na lyžiach, ktorý je pôvodne nemeckým občanom, sa rozhodol zmeniť svoje občianstvo na španielske. Tento krok nebol šokujúci, vzhľadom na tvrdenia, že ho nemeckí tréneri duchovne poškodzujú. Na hrách v Salt Lake City v roku 2002, ktoré boli jeho prvými, na ktorých reprezentoval Španielsko, získal Mühlegg tri zlaté medaily. Neskôr mal však pozitívny test na darbepoetín, liek, ktorý zvyšujúci počet červených krviniek. Zatiaľ čo droga nebola v tom čase zakázaná, Mühlegg spolu s ďalšími dvoma lyžiarmi, ktorí mali pozitívny test, boli z hier diskvalifikovaní a medaily im boli odobrané.
File:Cross-country skiing at the 2020 Winter Youth Olympics - 21 January 2020 - 71.jpg - Wikimedia Commons
Wikimedia

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre