Stránka Taste Atlas zverejnila rebríček najlepších jedál z celého sveta za rok 2022. Slovensko sa umiestnilo v prvej päťdesiatke a aj naše národné špeciality dostali vysoké hodnotenia. Pozrite si, ktorá z našich špecialít im chutila najviac a ktoré krajiny skončili s najvyšším hodnotením.

Zdroj: TasteAtlas

Na prvom mieste sa umiestnilo Taliansko, ktoré je známe mnohými špecialitami ako sú cestoviny, rizoto, rôzne bylinkové omáčky alebo pizza. A práve tá skončila na prvom mieste s plným počtom bodov 5,0. Pizza síce patrí medzi talianske špeciality, dnes je však obľúbená aj v mnohých iných krajinách. Druhé najvyššie hodnotenie 4,9 bodov získalo rizoto funghi porcini a na treťom mieste sa umiestnil syr parmezán so 4,8 bodmi.

Zdroj: TasteAtlas

Na druhom mieste skončilo Grécko, čo je však prekvapujúce, na prvom mieste skončil olivový olej (4,9 bodov), na druhom mieste sú pistácie Fystiki Aeginas (4,8 bodov) a na tretej priečke s rovnakým počtom bodov sa umiestnilo ružové víno Vinsanto z ostrova Santorini. Domáca špecialita, ako koláč bougatsa (4,7 bodov) skončil na štvrtom mieste, gyros so 4,6 bodmi skončil až na 12. mieste a obľúbené souvlaki (4,6 bodov) obsadili až 13. priečku.

Zdroj: TasteAtlas

Na treťom mieste skončilo Španielsko, kde prvé tri priečky obsadili šunky prosciutto s hodnoteniami 4,8 – 5,0 bodov. Šunka sa vyrába z bravčového mäsa a hodnotenie záviselo už len od percentuálnej hodnoty čistokrvného iberského plemena. Obľúbené španielske predjedlo gambas al ajillo, ktoré pozostáva z restovaných kreviet obsadilo piate miesto so 4,7 bodov, klobása chorizo so 4,7 bodmi je na 7. mieste a miestna špecialita paella, ktorá sa pripravuje zo šafranovej ryže, zeleniny a morských plodov obsadila až 28. priečku so 4,4 bodov.

Zdroj: TasteAtlas

Naši českí susedia sa umiestnili na 27. priečke. Kritikom najviac chutila pečená kačka so sladkou kapustou a domácimi zemiakovými knedľami, ktorej dali 4,7 bodov, druhé miesto obsadil takzvaný valašský frgál (4,6 bodov), čo je okrúhly koláč s džemom, makom a tvarohom a tretiu priečku zaslúžene obsadila slávna česká sviečková, ktorú ohodnotili 4,5 bodmi. Zaujíma vás, čo je so slávnym vepřom-knedlom-zelom a polievkou kulajdou? Tak slávne trojkombo (4,1 bodov) sa umiestnilo až na 28. mieste a hneď v závese na 29. mieste je hubová polievka kulajda s rovnakým počtom bodov.

Zdroj: TasteAtlas

A konečne sa dostávame na Slovensko, ktoré obsadilo slušné 50. miesto. Kritici u nás hodnotili 37 jedál a surovín v 20. slovenských reštauráciách. Určite Vás neprekvapí, že práve bryndzové halušky obsadili prvé miesto so 4,5 bodmi. Ako druhá je naša slávna kapustnica s rovnakým počtom bodov a na treťom mieste skončili západoslovenské lokše s rovnakými 4,5 bodmi. Rovnaký počet bodov a pekné štvrté miesto získala aj liptovská parenica. Najmenej im chutilo a bez hodnotenia skončili žinčica (37. miesto), polievka demikát (36. miesto), stupavské zelé alebo kapustový šalát (35. miesto) alebo ovčí, údený syr (32. miesto). Do hodnotenia sa dostala aj naša spišská borovička, ktorá síce získala len 2,5 bodu, ale získala 30. priečku. Celé hodnotenie našich surovín nájdete TU.

50 najlepších kuchýň na svete

Zdroj: TasteAtlas

Alexandra Rakučiaková
Ahojte, volajú ma Alex. Som vášnivá knihomolka, no baví ma aj varenie, krížovky, kvízové súťaže, spoločenské hry a zo všetkého najviac zbožňujem hokej. Vyštudovala som síce právo, no veľkú lásku som našla práve v žurnalistike. Prajem pohodové čítanie :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre