Čo sa deje s našim telom, keď sa spálime na slnku?

467

Slnečné dni nás lákajú k pobytu na slnku, no bez primeranej ochrany sa môžeme ľahko spáliť. Jemné hrejivé lúče môžu zanechať na koži škodlivé následky. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sa deje s našim telom, keď sa spálime na slnku, a prečo je dôležité chrániť svoju pokožku pred nebezpečným UV žiarením.

Úvod k UV žiareniu a spáleniu

Slnko vyžaruje rôzne typy elektromagnetického žiarenia, vrátane ultrafialového (UV) žiarenia. Toto žiarenie sa delí do troch hlavných skupín: UVA, UVB a UVC. Zatiaľ čo väčšina UVC žiarenia zostáva v atmosfére a nemá vplyv na ľudské telo, UVA a UVB žiarenie prenikajú na zemský povrch a môžu spôsobiť spálenie pokožky.

sunset view
Foto od James Day na Unsplash

Mechanizmus spálenia pokožky

Keď sa slnečné lúče dotknú našej kože, UV žiarenie začne pôsobiť na bunky epidermy – vonkajšej vrstvy našej kože. UVB žiarenie je hlavným viníkom spálenia, pretože má vyššiu energiu a je schopné preniknúť do vnútorných vrstiev pokožky. Keď UVB žiarenie narazí na bunky pokožky, spúšťa reakciu na poškodenie DNA, ktorá vedie k nadmernému rozdeleniu buniek a nakoniec k červenému a bolestivému spáleniu.

woman wearing white and black headscarf
Foto od Audrey M Jackson na Unsplash

Dlhodobé následky

Spálenie pokožky nie je iba nepohodlné a bolestivé, ale môže mať aj dlhodobé následky. Pravidelné spálenie pokožky môže poškodiť kolagénové vlákna, čo vedie k predčasnému starnutiu pokožky, vrátane tvorby vrások a pigmentových škvŕn. Navyše, dlhodobá expozícia UV žiareniu zvyšuje riziko vzniku kožného rakoviny, ako je melanóm.

Preventívne opatrenia

Aby sme ochránili svoju pokožku pred spálením a dlhodobými následkami, je dôležité prijímať preventívne opatrenia. Používanie opaľovacích krémov so širokospektrálnou ochranou pred UVA a UVB žiarením, nosenie chráničiek na slnko, návšteva pláže skôr ráno alebo neskôr večer a vyhýbanie sa priamemu slnečnému žiareniu v najhorúcejších hodinách dňa môžu pomôcť minimalizovať riziko spálenia pokožky.

person holding white plastic tube bottle
Foto od BATCH by Wisconsin Hemp Scientific na Unsplash

Liečba spálenia

Ak už došlo k spáleniu pokožky, je dôležité riadne sa postarať o jej liečbu. Ochladiť spálené miesta, používať hydratačné krémy a vyhýbať sa ďalšiemu vystaveniu slnku sú nevyhnutné kroky pri rýchlejšej obnove pokožky. Časom by sa spálené miesta mali zahojiť, ale opakované a vážne spálenie môže zanechať trvalé poškodenie pokožky.

Slnko nám dodáva energiu a vitamín D, no jeho účinky na našu pokožku nemožno podceňovať. Vedieť, ako sa chrániť pred nebezpečným UV žiarením, nám môže pomôcť užívať si slnečné dni bez rizika spálenia a dlhodobých následkov.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.