Spánkové zvláštnosti: Odhalenie zvláštnych spánkových zvykov 9 známych osobností

5615

Okrem niektorých bizarných výnimiek sa každý potrebuje vyspať – dokonca aj bohatí a slávni. Celebrity však majú často sklony k výstrednému správaniu a to isté platí aj o ich spánkových návykoch. Či už je to zo zdravotných dôvodov alebo zo stresu, ktorý spôsobuje nepretržité sledovanie verejnosti, mnoho slávnych ľudí v histórii spalo zvláštnym a nezvyčajným spôsobom.

Winston Churchill – fanúšik siesty

Britský vodca z čias druhej svetovej vojny bol zaneprázdnený muž a v noci spal len päť hodín. To však nebol všetok spánok, ktorý mal. Každý deň o piatej popoludní si dal zriedenú whisky a limonádu a uložil sa na dvojhodinový spánok. Prisahal, že tento spánkový režim mu umožňoval urobiť deň a pol práce za jediných 24 hodín. Je zaujímavé, že tento spánkový rytmus 5+2 hodiny je obľúbený aj v mnohých južných oblastiach sveta. Napríklad slávna španielska siesta sa riadi podobným harmonogramom.

Zdroj: Oddee

Michael Phelps – výšková komora s nízkym obsahom kyslíka

Michael Phelps je potenciálne najlepší plavec, aký kedy žil. Aby si však udržal svoju kondíciu, spával vo výškovej komore, ktorá simuluje prostredie s nízkym obsahom kyslíka vo výške 9 000 metrov nad morom. Kvôli nízkej hladine kyslíka muselo jeho telo viac pracovať, aby dodalo kyslík do svalov, čo vraj zvýšilo jeho vytrvalosť. Tento muž získal 23 zlatých olympijských medailí – zdá sa, že to fungovalo.

Zdroj: Oddee

Leonardo da Vinci – častý šlofík

O Leonardovi da Vincim koluje veľa príbehov a nie všetky sú pravdivé. Ak sa dá veriť fámam, renesančný génius toho veľa nenaspal. Každé štyri hodiny si na 20 minút zdriemol. To by znamenalo, že spal len dve hodiny denne. Nemôžeme povedať, že tento príbeh je pravdivý. Vysvetľovalo by to však, ako sa stihol stať odborníkom prakticky na všetky vtedy známe vedy.

Zdroj: Oddee

Eminem – okná pokryté alobalom

V roku 2012 sa objavili správy o údajných bizarných spánkových metódach rapového boha Eminema. Do hotelových izieb si so sebou nosil rolku alobalu, ktorou pred spaním úplne zakryl všetky okná, aby zabránil prístupu svetla. Mal na to však dobrý dôvod. Stres a zmeny časových pásiem pri intenzívnom koncertovaní mu spôsobovali nespavosť. Vzhľadom na to, že jeho predchádzajúcou metódou, ako sa trochu vyspať, bolo užívanie liekov na spanie, povedali by sme, že zakrývanie okien alobalom je oveľa zdravšie.

Zdroj: Oddee

Emily Brontëová – chodenie v kruhu

Eminem nie je jedinou celebritou, ktorá si na nespavosť našla nezvyčajné metódy. Aj spisovateľka a poetka Emily Brontëová trpela na nespavosť. Keď nemohla zaspať, rozhodla sa násilne unaviť. Chodila dookola okolo stola v jedálni, kým sa nevyčerpala a nebola pripravená zaspať.

Zdroj: Oddee

Salvador Dalí – kľúč k jeho umeniu

Keď sa surrealistický maliar Salvador Dalí rozhodol spať, predpokladáme, že spal väčšinou normálne. Niekedy sa však zámerne udržiaval v bdelosti, aby podporil svoju kreativitu. Dalí sedel na podlahe a v pästi držal kovový kľúč nad kovovou doskou. Hneď ako zaspal, kľúč buchol o dosku a prebudil ho. Dalí sa potom vrhol k plátnu a začal maľovať. Tvrdil, že táto metóda mu umožnila zachytiť bizarné snové obrazy, kým boli ešte čerstvé v jeho mysli.

Zdroj: Oddee

Mariah Carey – obklopená zvlhčovačmi vzduchu

Speváčka Mariah Carey sa preslávila svojím neuveriteľným hlasom. Vynakladá veľké úsilie, aby si udržala svoj pôsobivý hlasový rozsah, aj keď spí. Carey povedala, že aby si udržala zdravý hlas, musí spať 15 hodín denne – s 20 spustenými zvlhčovačmi vzduchu okolo svojej postele. Tvrdí, že vlhké podmienky udržiavajú jej hrdlo v kondícii, aby mohla spievať ďalej. Možno je to tak. Ale nechceli by sme vidieť, čo jej pri všetkej tej vlhkosti rastie za závesmi v spálni.

Zdroj: Oddee

Napoleon Bonaparte – žiadny spánok alebo všetok spánok

Napoleon Bonaparte si získal dôveru svojich vojakov tým, že zdanlivo nikdy nespal. Kedykoľvek začala akcia, generál a cisár bol na ňu vždy pripravený. Napoleon pravdepodobne svojim vojakom nepovedal, že zostáva hore, pretože jednoducho nemôže spať. Vojnový stres z neho počas ťaženia urobil nespavca. Vynahradil si to však, keď sa boje skončili. Napoleon vraj, po návrate z bojiska domov, spával 18 hodín denne celé dni.

Zdroj: Oddee

Vincent van Gogh – otrávil sa, aby zaspal

Vincent van Gogh bol ďalším slávnym umelcom, ktorý jednoducho nemohol spať. Na liečbu nespavosti si často namáčal vankúš a matrac gáfrom. Vôňa tejto látky mu pomáhala zaspať. Má to len jeden háčik – gáfor vo vzduchu je pre človeka toxický. Počas svojich stavov nespavosti sa van Gogh v podstate každú noc pomaly otrávil. Predpokladá sa, že časté otravy gáfrom prispeli k jeho rozhodnutiu vziať si život.

Zdroj: Oddee

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre