Ako vyzerali športy v minulosti? Zápas s gladiátorom, či obetovanie porazeného tímu.

548

Predstavte si taký typický futbal, tenis alebo gymnastiku – všetko elegantné a absolútne profesionálne športy. Zaujímalo vás ale niekedy, kde majú svoje počiatky? Nielen tieto konkrétne disciplíny, ale všeobecne šport. Ako vyzeral v minulosti, vo svojich pradávnym počiatkoch? 

Asi prvý a úplne základný rozdiel by mohol byť v tom, že prvotné športy mali len minimum pravidiel, na ktoré sa ani extrémne nedozeralo. Čo však bolo i na začiatku a zostalo doteraz je športový duch a zápal pre jednotlivé disciplíny! 

Tak si poďme teraz niekoľko prvotných športov vymenovať. Vedeli by ste si predstaviť, že by boli moderné i dnes? Lákalo by vás zúčastniť sa, dajte nám vedieť!

Loptová hra, pri ktorej mohol byť porazený tím obetovaný

Zdroj: ranker.com

Je dosť možné, že išlo o prvú organizovanú hru v histórii športu, ktorej korene siahajú 3500 rokov dozadu. Zodpovední za to majú byť Olmékovia z Mezoameriky. 

Ako táto hra vyzerala? Tímy stáli oproti sebe medzi dvoma šikmými stenami. Hráči museli udržať gumenú loptičku vo vzduchu bez toho, aby sa jej dotkli nohami alebo rukami. V 13. storočí k hre pribudol veľmi dôležitý kamenný kruh – ak sa nejakému hráčovi podarilo trafiť loptu cez kruh, jeho tím automaticky vyhral zápas. 

Hra však neslúžila len na zábavu – bola tiež súčasťou olméckych a mayských rituálov. Konala sa teda pravidelne a zhromažďovali sa pri nej davy ľudí, ktorí sledovali ako hráči hrajú a nie zriedka stavili aj nemalé peniaze na víťazný tím. 

Hru niekedy hrali aj vojnový zajatci, pričom porazení boli obetovaní bohom. Hra bola natoľko populárna, že sa v celej Mezoamerike nachádzalo až 1300 loptových ihrísk. 

Indiáni zápasili s aligátormi 

Autor fotografie je Kyaw Tun

Európania ešte nemali o Floride a jej obyvateľoch ani len predstavu, tí sa ale medzitým veselo venovali športu a zábave. A čo vymysleli? Zápas s aligátorom s cieľom zabiť ho! 

Niekedy to bol, prirodzene, spôsob ako získať jedlo a uživiť rodinu, no nie zriedka to bol aj šport na oslavu kmeňa. 

Sparťania si precvičovali schopnosti na otrokoch

Zdroj: shutterstock

Starovekí Sparťania sa už od útleho detstva venovali trénovanie umenia boja. Ale najbrutálnejší tréning vždy prišiel počas krypteie – krvavej skúšky dospelosti. Chlapci tvrdo trénovali v kasárňach, kde veľakrát utŕžili viac či menej závažné rany, to bolo ale ešte nič v porovnaní s tým, čo ich čakalo pri krypteie – museli popraviť celkom nevinných neozbrojených otrokov.

Ako to mali urobiť? Po západe Slnka si vzali dýku a vkradli sa do dediny a otrokmi – využili moment prekvapenia a pripravili ich o život. Toto ich malo naučiť brutálnemu správaniu potrebnému k prežitiu. 

Starovekí Minojci využívali na športovanie býkov

Autor fotografie je Teun van Wakeren

V podstate išlo o národ, ktorý býkov uctieval, aj keď ich nie zriedka obetovali vo svojich náboženských rituáloch. V čom teda spočívala športová disciplína? Odvážny Minojec chytil býka za rohy, vyskočil mu na chrbát a snažil sa ho zvaliť na zem tak, aby býk pristál na chrbte. Býk však zostal na žive. Tento šport bol totiž príležitosť ukázať silu a odvahu. 

V súvislosti s býkmi sa ešte hovorí o preskakovaní býkov. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre